"Центренерго" планує імпорт 2,2 млн тонн вугілля з Польщі, Казахстану, Білорусі, США

Все про економіку та фінанси

"Центренерго" планує закупити 2,2 млн тонн вугілля за кордоном для проходження опалювального сезону, заявив голова наглядової ради держкомпанії, заступник голови Фонду держмайна Денис Кудін, пише Liga.net.

За його словами, 1,5 млн тонн вугілля "Центренерго" поступово отримуватиме залізницею з Польщі, Казахстану, Білорусі. Ще компанія одержати морем 215 тис тонн до кінця листопада, зокрема – вугілля американського походження, каже голова наглядової ради. Ще щонайменше 235 тис тонн має прийти морем у грудні, 250 тис тонн – у січні. Цього постачання має вистачити на опалювальний сезон, додав він.

Раніше Кудін казав, що вугілля з Казахстану купується через Білорусь. Це пов`язано з російськими санкціями проти "Центренерго".

Водночас він запевняв, що на "Центренерго" не розглядають варіант переведення енергоблоків на газ. Зараз газ розглядають як резервний варіант, каже Кудін.

"У нас підписані договори з НАК "Нафтогаз України". Але ми не купуємо газ як основне паливо, тому що зараз використовуємо тільки вугілля. Разом із цим, як страховка такий варіант є", – заявив Кудін.

Цього року державні шахти не змогли добути 700 тис тонн вугілля із запланованих 5,4 млн тонн, каже Кудін. Це дуже багато (15% річної потреби Центренерго), додає він. Водночас економічний стан "Центренерго" підривають рекордні борги розміром 1,8 млрд грн з боку "Укренерго", зауважив Кудін.

ПАТ "Центренерго" – державна енергетична компанія, яка займається виробництвом та постачанням електроенергії. Частка компанії в загальному обсязі електроенергії, що виробляється в Україні, становить 8%. До складу компанії входять три теплові електростанції – Вуглегірська, Зміївська та Трипільська. Центренерго завершило 2020 рік із прибутком розміром 50 млн грн проти 2 млрд грн збитку за 2019 рік.

Проблеми із запасами вугілля на українських ТЕЦ і ТЕС стали помітні ще 15 липня 2021-го. Тоді 11 енергоблоків призупинили роботу через відсутність вугілля.

За даними Укренерго, 8 листопада 23 енергоблоки українських ТЕЦ і ТЕС не працювали через відсутність вугілля. Із них 12 – блоки Центренерго.

Водночас із 26 жовтня Міненерго припинило публікувати прогнози, на скільки днів електростанціям вистачить вугілля.

Через дефіцит Міністерство енергетики планує переводити блоки на роботу на природному газі.

У жовтні 2021 року основний імпорт енергетичного вугілля здійснювався з РФ. Із 1 листопада Росія відмовилася постачати до України енергетичне вугілля.

Міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що із листопада 2021 року по березень 2022 року очікувані витрати вугілля на теплових електростанціях становлять 8,4 млн тонн, з них вугілля власного видобутку – 7,3 млн тонн, імпорт – 1,2 млн тонн.