ТРЦ "Республіка", НБУ, "Надра", борги ім. Фірташа-Льовочкіна на 1,39 млрд грн: справа "зависла"

Все про економіку та фінанси

26 вересня Госпсуд м. Києва поновив і знову зупинив провадження в справі №910/5632/16 за позовом ліквідатора банку «Надра» до ТОВ "Мегаполісжитлобуд" про стягнення 1,39 млрд грн заборгованості на підставі договору про консорціумне кредитування №37/2012-КК від 24.09.2012 (як третя особа в справі – на стороні відповідача – фігурує НБУ).

Ще 20 квітня суд призначив судову економічну експертизу, тоді ж було зупинено провадження по справі до надання експертом висновку. Оскільки для проведення експертизи знадобилися додаткові матеріали, експерт звернувся до суду з клопотанням зобов’язати позивача й відповідача надати їх (що, власне, суд своєю ухвалою від 26.09.2016 і зробив). Йшлося про всі документи по справі №910/5632/16; документи кредитної справи за Консорціумним кредитним договором №37/2012-КК від 24.09.2012, додаткові угоди, рух коштів тощо. Тут, щоправда, може виникати питання, що ж саме аналізувалося майже останні півроку й чому ці документи не були запитані раніше…

За даними держреєстру, засновником ТОВ «Мегаполісжитлобуд» є кіпрська "Берлінотто Лімітед".

Звернемо увагу, що 11 березня Госпсуд м. Києва порушив провадження у справі за позовом НБУ до "Берлінотто Лімітед" щодо звернення стягнення на предмет застави. Про яке саме майно йдеться, в ухвалі суду не уточнюється. А інші матеріали в судовому реєстрі з того часу не оприлюднювалися.

ТОВ «Мегаполісжитлобуд» відоме недобудованим проектом ТРЦ «Республіка» (вул. Велика Кільцева, 1А в Києві). Його площа мала скласти під 300 тис кв м. З урахуванням же того, що поряд планувався житлових масив довкола «Республіки» з півсотні будинків, готель, автовокзал, поліклініка, дитячі садки і школи, багатоповерхові наземні паркінги, загальна площа мала сягнути біля 1,2 млн кв. м.

Спочатку ТЦ «Республіка» планували відкрити в грудні 2013 року, однак плани кілька разів змінювалися, в результаті відкриття було перенесено на невизначений термін. Обсяг інвестицій в реалізацію проекту оцінювався в 300 млн доларів, але на практиці було вкладено, за оцінками експертів, близько 60% від проектних.

Торік директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін розповідав, що НБУ може продати ТРЦ «Республіка». Як зазначалося, його вартість може перевищувати 1 млрд грн.

Проект з будівництва ТРЦ "Республіка" пов’язували з Дмитро Фірташем. Разом з тим, як писала «Деловая столица», крім банку «Надра», учасником консорціумного кредитування ТОВ "Мегаполісжитлобуд" був і банк «Кліринговий дім», власниками якого є Іван Фурсін (молодший бізнес-партнер Дмитра Фірташа) та сестра Сергія Льовочкіна (Юлія). Журналісти програми «Слідство.Інфо» зазначали, що банк «Кліринговий дім» тримає в заставі землю під незавершеним ТРЦ «Республіка». Як додавали «Наші гроші», у реєстрі майнових прав були дані, що «Кліринговий дім» має 0,84 га на вул. Кільцева дорога 1а, право забудови цієї ділянки по договору має фірма «Мегаполісжитлобуд». Ця ж фірма з 2013 року володіла тут 22,90 га землі, решту ділянок вона орендула у Київської міської ради.

Секретар і директор «Берлінотто Лімітед» Амаль Сароут Ламброу раніше згадувався у публікації нардепа Сергія Лещенка про маєток Сергія Льовочкіна на Лазуровому березі у Франції. Крім того, констатувалося, що директор «Мегаполісжитлобуду» Олексій Сав’як на останніх місцевих виборах намагався стати депутатом Києво-Святошинської райради від партії Петра Порошенка «Солідарність», але програв.

Довідково

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2016 вкладники банку «Надра» отримали компенсації від Фонду гарантування на 3,65 млрд грн (94,3% виплат, запланованих у межах гарантійної суми). Як відомо, ці виплати здійснюють, передусім, за рахунок емісійних коштів Нацбанку (його позик для ФГВФО та через монетизацію облігацій, які Мінфін випускає для фінансової підтримки ФГВФО), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

На 06 лютого 2015 року (тобто коли в банк «Надра» була введена тимчасова адміністрація) борг банку «Надра» перед НБУ становив 12,6 млрд грн, або майже половину всіх зобов’язань фінустанови.

Восени 2015 року директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» заставного майна не вистачить, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам.

Як НБУ втрачає іпотечні кредити, під заставу яких він видавав рефінансування для банку "Надра" читайте тут.

Про кримінальні провадження Генпрокуратури та Нацполіції щодо сумнівних операцій банку "Надра" (у т.ч. про зловживання коштами рефінансування), в яких фігурує, зокрема, його власник Д. Фірташ, див. тут.

Як звертав увагу Finbalance, банк "Кліринговий дім" в IV кварталі 2014 року та в січні 2015 року гіперактивно нарощував депозитний портфель юросіб на фоні гіперактивного скорочення вкладів юросіб у банку «Надра». Це спонукає не виключати ймовірність, що частина вкладів юросіб з банку «Надра» «перекочовувала» в банк «Кліринговий дім».