ТРЦ "Республіка": Фірташ хоче заблокувати продаж мільярдних боргів перед банком "Надра"

Все про економіку та фінанси

07 серпня Госпсуд м. Києва повернув без розгляду позовну заяву ТОВ «Мегаполісжитлобуд» до банку «Надра», НБУ та компанії «Берлінетто Лімітед» щодо визнання договору недійсним.

Про яку саме угоду йдеться, в судових матеріалах не уточнюється. Причина ж залишення судом позову без розгляду – неточна адреса одного з відповідачів, яка була вказана в позовній заяві.

За даними держреєстру, засновником ТОВ «Мегаполісжитлобуд» є кіпрська компанія «Берлінетто Лімітед».

ТОВ "Мегаполісжитлобуд" пов’язували з Дмитром Фірташем і Сергієм Льовочкіним у контексті недобудованого проекту ТРЦ «Республіка» (вул. Велика Кільцева, 1 в Києві). Забудовник оцінював рівень готовності проекту на 80%. Загальна площа недобудованого ТРЦ мала скласти 298 тис.кв. м, що дозволило б йому стати на той момент третім за величиною в Європі.

У травні Госпсуд м. Києва для проведення експертизи зупинив провадження в справі за позовом ліквідатора банку «Надра» до ТОВ "Мегаполісжитлобуд" про стягнення 1,39 млрд грн заборгованості на підставі договору про консорціумне кредитування №37/2012-КК від 24.09.2012 (як третя особа в справі – на стороні відповідача – фігурує НБУ).

Перед цим у лютому Госпсуд м. Києва зупинив провадження – знову ж таки до закінчення судової експертизи – в ще одній справі за позовом ліквідатора банку «Надра» до ТОВ «ДХ Інвест Нерухомість» про стягнення заборгованості за кредитним договором від 09.08.2013 у розмірі 1,23 млрд грн. Як третя особа в справі фігурує НБУ (з яким банк «Надра» у квітні 2014 року уклав договір про заставу майнових прав по кредиту рефінансування).

Видання Realist писало, що майновим поручителем ТОВ «ДХ Інвест Нерухомість» по кредиту в банку «Надра» на 1,2 млрд грн була компанія «Мегаполісжитлобуд». Посилаючись на дані держреєстру з прав на нерухоме майно, журналісти повідомляли, що учасником консорціумного кредитування компанії «Мегаполісжитлобуд», крім банку «Надра» (в обсязі 1,25 млрд грн) був також банк «Кліринговий дім» (на 130 млн грн), власниками якого є Іван Фурсін (молодший бізнес-партнер Дмитра Фірташа) та сестра Сергія Льовочкіна (Юлія).

Realist констатував, що навесні 2016 року після подачі позовів Нацбанком та Фондом гарантування в держреєстрі прав на нерухоме майно з’явило п’ять записів про отримання прав власності на ділянки банку «Кліринговий дім» (на підставі договору про задоволення вимог іпотекодержателя): «Згідно з кадастровою картою, більшою частиною землі довкола «Respublika» володіє банк «Кліринговий дім». Частина землі при цьому орендується в Київради. Таким чином, навіть якщо банку «Надра» або самому Нацбанку вдасться відсудити та продати заставне майно, майбутній його власник буде буквально оточений землею структур Сергія Льовочкіна і повинний буде з цим рахуватися. А значить територія ТРК падає в ціні».

Як повідомляв НБУ, 18 травня Госпсуд м. Києва задовольнив його позов до "Берлінотто Лімітед" про звернення стягнення на частку корпоративних прав ТОВ "Мегаполісжитлобуд".

«НБУ у березні 2016 року подав позов до "Берлінотто Лімітед" з проханням звернути стягнення на корпоративні права компанії "Мегаполісжитлобуд" для часткового погашення заборгованості неплатоспроможного банку "Надра" перед НБУ.

У свій час компанія "Мегаполісжитлобуд" взяла кредит у банку "Надра", надавши в якості застави по цьому кредиту корпоративні права на недобудований проект "Торгово-розважальний центр "Республіка". Пізніше банк "Надра" передав ці корпоративні права в якості застави Національному банку – під кредит рефінансування.

Після того, як банк "Надра" став неплатоспроможним і не зміг повернути НБУ борг у розмірі 4,4 млрд. грн, Національний банк почав реалізовувати у судовому порядку свої права, як заставодержателя корпоративних прав власника "ТРЦ "Республіка"», - зауважували в Нацбанку.

28 серпня мають відбутися чергові електронні торги, на яких Фонд гарантування виставляє права вимоги за двома кредитами на 2,72 млрд грн, які банк «Надра» видав на будівництво ТРЦ «Республіка». Як повідомлялося, після попередніх невдалих торгів ціна лоту знизиться до 1,75 млрд грн (з 2,5 млрд грн).

За словами директора-розпорядника ФГВФО Костянтина Ворушиліна, проект ТРЦ «Республіка» пов’язаний з групою компанія Д. Фірташа, «хоча по документам зв’язки не прямі».

«Дуже складний об`єкт, він не так просто оформлений. Будь-кредит - це квиток на війну. Ціна цього квитка висока, не кожен може собі дозволити викинути $100 млн, щоб купити права вимоги на «Республіку». <…> Власники завжди в першу чергу намагаються викупити актив. Ми не продаємо незавершене будівництво, а продаємо кредити. Але і сам об`єкт теж потрібно продати, адже він руйнується. Кожна зима не проходить безслідно. Тим часом ми на кредити нараховуємо відсотки, і вартість активу збільшується, але якість об`єкта при цьому погіршується. Чим швидше ми продамо права вимоги на нього, тим краще для всіх», - зазначав К. Ворушилін.

За даними НБУ, на початок квітня банк «Надра» був найбільшим боржником Нацбанку по кредитам рефінансування: обсяг його зобов’язань становив 9,8 млрд грн.

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance розповідала, що ще в 2012-2013 рр. Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова.

За словами заступниці глави НБУ, наразі складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.

Коментуючи ж різке скорочення активів і пасивів у банку «Надра» перед банкрутством, К. Рожкова зауважила, що не готова чітко прокоментувати це питання, але не виключила, що мало місце «схлопування» активів і зобов’язань банку. «Треба розслідувати справу та об’єктивно дивитися. Зараз не готова конкретно «Надру» коментувати. Можливо, активи були в заставі по зобов’язанням. Не знаю. Треба дивитися окремо кожний випадок. Але «Надра» був мертвий задовго до 2014 року», - зазначила К. Рожкова.

За даними Фонду гарантування, на 01.07.2017 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,68 млрд грн (94,8% запланованих виплат).

Восени 2015 року директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» не вистачить заставного майна, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам у межах гарантійної суми.

Про кримінальне провадження поліції щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку «Надра», в якому фігурує в т.ч. Д. Фірташ, читайте тут.

Про підозри на адресу Д. Фірташа щодо придбання 29% акцій «Інтера» за рахунок рефінансування НБУ читайте тут.

Про можливу втрату Нацбанком коштів, які він отримав від часткового погашення банком "Надра" боргів по рефінансуванню, див. тут.

Про мільярдні борги азотних заводів Д. Фірташа перед Ощадбанком та росбанками див. тут.