Тимчасова адміністрація замість статусу проблемний: які зміни готують НБУ і ФГВФО для банків

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Ярослав Матузка під конференції, яку організував ФГВФО, акцентував увагу на питанні удосконалення механізмів раннього виявлення проблем і врегулювання неплатоспроможності банків, йдеться в повідомленні Нацбанку.

"Національний банк постійно працює над удосконаленням підходів до здійснення банківського нагляду, забезпеченням його відповідності кращим міжнародним практикам та положенням Європейського законодавства. Вже запроваджена процедура і методологія процесу наглядових оцінок – SREP (Supervisory Review and Evaluation Process). Це дає можливість регулятору вже на ранніх етапах виявити проблеми у діяльності банку та надати відповідні рекомендації", – зазначив у виступі Ярослав Матузка.

Як зазначається, Національний банк та ФГВФО спільно працюють над розробленням змін до законодавства. За участі експертів Світового банку створена робоча група, яка підготувала Білу книгу про основні аспекти майбутнього механізму відновлення діяльності та врегулювання неплатоспроможності банків.

Згадані зміни до законодавства, зокрема, стосуються:

- змін до наглядових підходів Національного банку через упровадження механізмів раннього втручання. Такі механізми використовуватимуться на стадії, коли банк ще виконує економічні нормативи, але його кількісні та якісні показники вказують на погіршення або ймовірне погіршення фінансового стану;

- впровадження Національним банком інструменту тимчасової адміністрації замість категорії проблемності;

- розширення функцій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у частині розроблення планів врегулювання неплатоспроможності (resolution plan) та впровадження інструментів врегулювання неплатоспроможного банку (перехідний банк, бейл-ін, продаж бізнесу, передача активів);

-  посилення процесу обміну інформацією між Національним банком та ФГВФО.

"Такі зміни дозволять гармонізувати національне законодавство із нормами Євродиректив, зокрема Директиви 2014/59/ЄС про відновлення платоспроможності та врегулювання неплатоспроможності банків (Bank Recovery and Resolution, BRRD), що є зобов’язанням України згідно з Угодою про Асоціацію з ЄС", - зауважують в НБУ.