Тігіпко все активніше бере кредити в своєму "Таскомбанку" [+коментарі банку]

Все про економіку та фінанси

«Таскомбанк» (його власник – Сергій Тігіпко) за підсумками І кварталу 2017 року задекларував прибуток 3,9 млн грн (у І кварталі-2016 – 368 тис грн). При витратах на формування резервів під знецінення кредитів на рівні 46,3 млн грн та зростанні кредитного портфелю на 0,7 млрд грн (+12,7%) рівень резервування кредитного портфелю лишився на тому ж рівні, що й на початку року – 6,3%.

Нагадаємо, за даними НБУ, за підсумками 2016 року «Таскомбанк» задекларував прибуток 5,8 млн грн. При цьому на кінець 2016 року його кредитний портфель юросіб (5,7 млрд грн) покривався резервами лише на 6,2%. Це один з найнижчих показників серед ТОП-банків. 

Трактувати це можна було б двояко: або банк недоформовує резерви (що в т.ч. дозволяє декларувати прибутки), або ж його позичальникам вдається сумлінно виконувати абсолютну більшість боргових зобов’язань, що саме по собі є не зовсім типовим на фоні ситуації в українській економіці та банківській системі останніх років. 

Прес-служба "Таскомбанку" ситуацію з резервуванням коментує таким чином: "Це пояснюється жорсткими стандартами банку щодо кредитної політики і проведеним списанням з балансу старогокредитного портфелю по курсу до девальвації гривні. «Таскомбанк» успішно пройшов стрес-тестування кредитного портфелю з боку НБУ на початку 2016 року, а за підсумками річного звіту аудитора з першої четвірки Е&Y за 2016 рік зауважень щодо покриття його кредитного портфелю резервами не було".  

За підсумками 2016 року «Таскомбанк» піднявся з 30-го на 22-е місце в банківській системі за обсягом активів (8,1 млрд грн): гривневі активи зросли в 2,6 разів, а валютні – на 46,4%. Крім того, торік С. Тігіпко придбав ще «Універсал Банк», активи якого на 01.01.2017 становили 5,1 млрд грн (26-е місце в банківській системі). Таким чином, сумарні активи "Універсал Банку" і "Таскомбанку" (13,2 млрд грн) дозволили б об`єднаній фінустанові на вказану дату посісти 18-е місце в системі, потіснивши з відповідної позиції "Прокредит Банк" (активи якого становили 12,1 млрд грн).

Як писав Finbalance, в аудиторському висновку BDO до звітності «Таскомбанку» за 2015 рік зверталася увага, що хоча на 31.12.2015 норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (Н9) в «Таскомбанку» був 19,62% (при нормативі не більше 25%), під час перевірки операцій з пов’язаними особами «було встановлено 28 контрагентів, які мали певні ознаки пов’язаності <…>, але без достатніх доказів для підтвердження або спростування їхньої пов’язаності з банком за професійним судженням аудиторів». «У разі визнання банком чи Національним банком частини таких осіб пов’язаними з банком, значення нормативу потрібно буде переглянути. За виключенням цього питання ризик операцій з пов’язаними особами є помірним», - йшлося в звіті.

У цьому контексті прес-служба "Таскомбанку" зауважує, що висновки аудиторів BDO були зроблені у квітні 2016 року, коли процес перевірки операцій з пов’язаними особами був тільки на початковій стадії, а по його завершенню збоку НБУ наприкінці літа минулого року ознаки пов’язаності було підтверджено лише для незначної частки з таких контрагентів. "При цьому норматив кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами склав 23,4%, а в кінці 2016 року, завдяки покриттю акціонером за рахунок власних коштів інсайдерських кредитів та збільшенню статутного капіталу, він зменшився до 11,6%, що вдвічі менше граничної межі за вимогами НБУ", - підкреслюють у фінустанові.

Згідно зі звітністю «Таскомбанку» за І квартал-2017, цей банк кредитує в т.ч. галузі, в яких має бізнес-інтереси С. Тігіпко (до слова, наразі він вважається одним з основних кандидатів на посаду глави НБУ). Йдеться, зокрему, про фінансову діяльність, агросектор, будівництво, добувну промисловість тощо. Водночас за даними банку, на кінець березня обсяг кредитів, виданих ним пов’язаним особам становив 652 млн грн, або 9,9% кредитного портфелю, тоді як на початок року – 371 млн грн, або 6,3% кредитного портфелю.

Водночас у "Таскомбанку" вказують, що обсяг вкладів пов`язаних осіб у ньому на кінець березня становив майже 1,4 млрд грн (див. нижче таблиці). "Це більше ніж удвічі покриває об’єм кредитів, виданих пов’язаним особам", - резюмують у фінустанові.

Про інсайдерські кредити в банку ПУМБ Р. Ахметова читайте тут; "МІБ" П. Порошенка - тутв "А-Банку" братів Суркісів - тутв "Банку інвестицій та заощаджень" групи "Континіум" (контролює в т.ч. мережу АЗС WOG) - тут; в банку "Кліринговий дім" і "Місто Банку" І. Фурсіна - тут. Про кредити Приватбанку для структур І. Коломойського та Г. Боголюбова див. тут