The Economist розповів про неприємні сюрпризи для світової економіки

Все про економіку та фінанси

Світова економіка виходить на «незнайому територію». Після десятиліття занепокоєнь щодо неадекватного попиту та здатності споживачів купувати товари після світової фінансової кризи, останнім часом почали з’являтися ознаки «дефіциту пропозиції». Відсутність достатньої кількості товарів та послуг означає, що попит все частіше задовольняється повільно або взагалі не задовольняється. Вже є ознаки того, що «вузькі місця» у пропозиції можуть призвести до неприємних сюрпризів, які ризикують зруйнувати очікуване постпандемічне відновлення економіки, пише The Economist, констатує zn.ua.

Цікаво, що найбільш гострий дефіцит спостерігається саме в Америці, де прогнозується стрімкий економічний бум. Споживчі витрати в США зростають більш ніж на 10%, оскільки люди витрачають додаткові заощадження, накопичені за минулий рік під час локдаунів, крім того, в Америці запроваджено масштабне стимулювання економіки.

На економічний бум чекає два види «неприємних сюрпризів». Перший стосується ланцюгів поставок. Бракує всього - від деревини до напівпровідників. Вартість доставки товарів з Китаю до Америки зросла втричі. Компанії не повідомляли про такі серйозні затримки протягом десятиліть. За минулий рік багато компаній скоротили свої інвестиції в логістику. Локдауни повністю змінили глобальну систему ланцюгів поставок.

Ще один «неприємний сюрприз» можуть принести ринки праці. Для прикладу, у квітні Америка створила лише 266 тисяч робочих місць, що набагато менше прогнозованих показників, адже очікувалося близько мільйона або навіть більше робочих місць. Але кількість вакансій в США почала активно зростати останнім часом, адже компанії намагаються заповнити посади, тоді як не всі американці готові йти працювати.

Економісти сперечаються щодо того, чи дають щедрі виплати по безробіттю в США підставу багатьом американцям не шукати роботу. Крім того, потрібен деякий час, щоб люди перейшли від галузей, що «відмирають», до сфер, які розвиваються.

Оскільки бурхливий попит зіштовхнувся з обмеженою пропозицією, інфляція перейшла в центр уваги. У квітні американські споживчі ціни зросли на 4.2% у порівнянні з попереднім роком ( 2.6% у березні). Ціни на нафту майже такі ж високі, як у 2019 році, але на 272% вищі, ніж у квітні 2020 року. Це також відображає глобальне зростання цін. Заводські ціни в Китаї зростають найшвидшими темпами за останні три роки.

Центральні банки наполягають на тому, що їх максимальне стимулювання має і надалі продовжуватися, щоб не поставити під загрозу рух до економічного відновлення. Лаель Брейнард із Федерального резерву заявив, що сплеск інфляції у міру відновлення економіки буде, швидше за все, «тимчасовим».

Голова Федерального резерву Джером Пауелл не бачить приводів для занепокоєння. ФРС протягом якогось часу «потерпить» потенційне зростання інфляції, частково тому, що очікує найближчого зниження цін.

Проте такий підхід несе небезпеку. Проблема полягає в тому, що інфляція зазвичай повільно згасає. «Вузькі місця пропозиції», які спостерігалися на початковій фазі пандемії в 2020 році швидко зникли, але немає гарантії, що проблема не повториться знову.

Рівень інфляції також може зрости, якщо центральні банки діятимуть повільно або із серйозним запізненням. Зараз багато компаній обговорюють проблему інфляції зі своїми інвесторами. На ринку облігацій вважають, що ФРС буде змушена діяти раніше, ніж планує. Колишній губернатор Білл Дадлі прогнозує, що ФРС доведеться підвищувати процентні ставки до 4,5%, щоб «охолодити» економіку.

Це вказує на небезпеку того, що різкі темпи зростання можуть занадто сильно «розхитати» економіку. Різкий економічний бум після пандемії може не бути настільки позитивним явищем, як очікується, резюмує видання.

Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.

Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що МВФ має намір змінити прогнози для світової економіки на поточний рік в бік покращення. Позитивними факторами є нові заходи бюджетного стимулювання в США, а також просування вакцинації від COVID-19.