ТЕС не зможуть вийти на планові показники запасів вугілля, - радник прем`єра

Все про економіку та фінанси

Радник прем`єр-міністра Юрій Бойко у коментарі журналістам висловив думку, що ТЕС не вийдуть на планові показники запасів вугілля в поточному осінньо-зимовому періоді (ОЗП), але ситуація в "ДТЕК Енерго", а також рішення щодо стабілізації фінансового стану "Центренерго" дозволяють говорити про можливість проходження ними ОЗП в штатному режимі, пише "Енергореформа".

"Для мене абсолютно очевидно, що в цей ОЗП ми не вийдемо на планові показники накопичення вугілля. Але головне завдання не в тому, щоб досягти цих цифр, які на сьогодні в силу різних причин, в тому числі і об`єктивних, недосяжні. Куди важливіше забезпечити безперебійну роботу теплової генерації в найхолодніші місяці, і тут важливі  т.зв. робочі розрахунки, які полягають в тому, щоб аналізувати сальдо наявності вугілля на складах ТЕС і розуміти, чи дозволить його прихід пройти ОЗП і мати залишки палива чи ні", - сказав Бойко.

За його словами, якщо аналізувати показники накопичення вугілля з урахуванням укладених контрактів на його поставку, реалістичних очікувань їх виконання, а також участі теплової генерації в покритті графіка навантажень, то компанія "ДТЕК Енерго", яка об`єднує три ТЕС, найімовірніше, буде здатна працювати в ОЗП в штатному режимі, хоча і буде мати незначні залишки палива.

"Ми бачимо, що в принципі по компанії ДТЕК при песимістичному сценарії, який передбачає холодну зиму, ми виходимо з ОЗП з позитивним сальдо, але з дуже незначними залишками на складах", - зауважив Бойко.

Разом з тим він зазначив, що за "Центренерго" були найбільші ризики зупинки виробництва електроенергії, якби не втручання держави.

"По "Центренерго" ситуація була критичніша, тому ми і доклали зусиль, щоб компанія отримала додатковий ресурс для імпорту вугілля. Якщо не втручатися, то по "Центренерго" були найбільші ризики зупинки", - зазначив радник прем`єра.

"Тепер очікуємо ефективної роботи менеджменту з постачання вугілля, незважаючи на те, що ціна істотно зросла", - підкреслив він.

У той же час Бойко акцентував увагу на складнощі з поставками імпортного вугілля, враховуючи агресивний вихід на ринки, в тому числі і європейський, Китаю, який відчуває дефіцит ресурсу.

За його словами, у вересні "ДТЕК Енерго" і "Центренерго" недоотримали в цілому 70 тис. тонн вугілля з Польщі, з огляду на підвищений попит на нього.

Раніше Бойко зазначав, що "Центренерго" акумульовало понад 1,5 млрд грн для закупівлі вугілля, в першу чергу, завдяки переуступці держкомпаній НАЕК "Енергоатом" і ПрАТ "Укргідроенерго" черги за платежем з балансуючого ринку (близько 700 млн грн), а також передоплаті НАК "Нафтогаз України" придбаної у генкомпанії електроенергії на перший квартал 2022 року (близько 400 млн грн). Крім цього, за його словами, "Центренерго" використовує більш адекватну торговельну стратегію, і таким чином "напрацювало певну суму грошей".

Міністр енергетики Герман Галущенко на початку жовтня відзначав, що в жовтні 2021 года-березні 2022 року очікується витрата вугілля енергетичних марок на рівні 15,3 млн тонн, з яких український видобуток складе близько 9 млн тонн, а вже законтрактовані обсяги імпорту - близько 4 млн тонн. Таким чином, Україна повинна додатково законтрактувати ще близько 2-2,5 млн тонн енерговугілля.

ДТЕК ("Західенерго", "Дніпроенерго", "Східенерго") раніше повідомив про контрактування близько 0,5 млн тонн вугілля, в т.ч. з Польщі - 320 тис тонн, США - 150 тис тонн. Обсяги поставок вугілля з РФ і Казахстану компанія поки не розголошували.

У свою чергу "Центренерго" в кінці вересня повідомило, що компанія законтрактувала на майбутній опалювальний сезон майже 0,5 млн тонн вугілля, в т.ч. з Польщі - 350 тис. тонн, Казахстану - 100 тис. тонн.