Тепловики заявили про "дефіцит газу" за фіксованими цінами і можливе зростання тарифів

Все про економіку та фінанси

Асоціація "Укртеплокомуненерго" заявила про "дефіцит газу" за фіксованими цінами на виробництво теплової енергії та просить уряд "збільшити обсяги для його закупівлі".

Пряма мова із заяви асоціації:

«З початку опалювального сезону підприємства ТКЕ [теплокомуненерго] зіштовхнулися з проблемою дефіциту обсягів газу за «фіксованими цінами», визначеними в договорі «Нафтогаз Трейдинг» — 7420 грн (Обсяг 1) і 16390 грн (Обсяг 3) за 1000 куб.м.

Причина браку цих обсягів полягає в тому, що «Нафтогаз Трейдинг» визначав їх самостійно, як середньоарифметичне значення споживання газу підприємствами ТКЕ за останні 3 роки. При цьому газопостачальник абсолютно не врахував особливості проходження попередніх опалювальних сезонів, зокрема їх тривалість, температурні показники, а також метеорологічний прогноз на поточний опалювальний сезон.

Через таку свідому легковажність постачальника газу, теплопостачальники будуть тепер докуповувати газ за ринковою ціною (Обсяг 2), зокрема у листопаді — 36 424,91 грн/тис. куб.м. з ПДВ і послугою транспортування.

Як результат, знову матимемо поглиблення кризи в галузі. Підприємства ТКЕ будуть вимушені піднімати тарифи або переводити роботу котелень і теплових мереж у режим «технологічної броні» для можливості збереження роботоспроможності внутрішньобудинкових систем теплопостачання».

В асоціації кажуть, що "брак необхідних обсягів газу у поєднанні з іншими неринковими умовами договору вже найближчим часом призведуть до чергової хвилі газового тиску на ТКЕ — накопичення боргів і колосальних штрафних санкцій".

Контекст

Учора Офіс президента повідомив, що готовність України до опалювального сезону 2021-2022 років розглянули на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад за участю глави держави Володимира Зеленського, який перебував з робочою поїздкою на Одещині.

В. Зеленський наголосив на важливості збереження тарифів на газ для людей на рівні минулого року, про що був підписаний відповідний меморандум між урядом, НАК «Нафтогаз України» та місцевою владою.

«Я дуже сподіваюся, що окремі керівники на місцях зрозуміли головну суть цього важливого меморандуму: збереження тарифів на рівні минулого року. Про це ми домовились», – зауважив президент.

Керівник Офісу глави держави Андрій Єрмак запевнив, що в Україні достатньо запасів природного газу для проходження холодів. Він наголосив на важливості дотримання підписаного меморандуму, зауваживши, що очільники деяких міст діють усупереч цьому документу.

«Ми живемо в одній країні й маємо діяти виключно як єдина команда. Тому спекуляцій на цій темі бути не може, ми маємо бути в одному інформаційному полі. А особливо в умовах газової кризи у Європі, яка прямо пов’язана з тим, про що ми попереджали наших міжнародних партнерів, – що Росія використовуватиме газ як зброю», – сказав Андрій Єрмак.

Він попросив представників місцевого самоврядування звертатися до Офісу президента, якщо виникатимуть проблеми з виконанням меморандуму.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, який у зв’язку з відрядженням брав участь у роботі Конгресу за допомогою відеозв`язку, зазначив, що Україна загалом готова до проходження опалювального сезону.

«У нас понад 18,5 млрд кубометрів газу у сховищах, чого абсолютно достатньо для спокійного проходження опалювального сезону», – повідомив він.

Голова уряду зауважив, що з ініціативи президента вжито необхідних заходів, які прописані в меморандумі, стосовно стабілізації тарифів на газ. Також, згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони, уряд ухвалив рішення про заборону відключення від газопостачання бюджетних організацій і приватних будинків.

«Газ буде постачатися, жодних перебоїв з постачанням газу й тепла бути не може», – наголосив Денис Шмигаль і запевнив, що уряд виконує всі умови, прописані в меморандумі.

Як розповів міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, станом на 29 жовтня до опалення підключено понад 77% житлових будинків по всій країні. При цьому в Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернігівській та Закарпатській областях 100% домогосподарств отримали тепло, ще 11 областей мають показник на рівні понад 90%. Урядовець додав, що жоден житловий будинок не підключено до опалення у Херсонській області, найнижчі показники також у Миколаївській та Одеській областях.

Крім того, за його словами, до опалення підключено понад 70% дошкільних закладів і 65% закладів освіти.

Президія Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові заслухала керівників усіх областей України щодо початку опалювального сезону в їхніх громадах.

«Усі області, які ми заслухали, усі голови міст виконують меморандум, який було підписано місяць тому з ініціативи президента, – тарифи для населення на опалення не підвищуються», – резюмував заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко, зауваживши, що єдине місто в Україні, де місцева влада поки не може забезпечити незростання тарифів на опалення, – це Чернігів.

Президент зі свого боку зауважив, що якщо міський голова Чернігова не зможе впоратися з тарифним питанням самостійно, до його розв`язання долучатиметься центральна влада.