Тарифи на опалення можуть зрости на 15-40%, - асоціація

Все про економіку та фінанси

Асоціація "Укртеплокомуненерго" заявила, що кінцевий тариф на опалення в Україні в опалювальному сезоні може зрости на 15-40% залежно від міста, з огляду на запропоновані групою "Нафтогаз" умови постачання газу, пише "БізнесЦензор".

"Укртеплокомуненерго" висловлює думку, що "всупереч домовленостям з президентом та урядом", "Нафтогаз Трейдинг" в нових договорах на закупівлю газу застосовує щодо підприємств ТКЕ "неринкові вимоги", зокрема, "вимагає авансові платежі за газ, квотування обсягів споживання, безакцептне списання коштів з рахунків підприємств у разі виникнення заборгованості за спожитий газ, непомірно високі штрафні санкції та розірвання власного газового контракту за умови укладання договору постачання з іншою газопостачальною компанією".

Як зазначається, "найбільша дискримінаційна вимога та прояв свідомого тиску на ТКЕ - щомісячні авансові платежі за газ".

Згідно з чинним законодавством, населення як основний споживач послуг централізованого теплопостачання (опалення та гаряча вода) розраховується за спожиті послуги на умовах післяплати. Наразі борг населення за тепло та гарячу воду перевищує 25,5 млрд грн.

"Низька платіжна дисципліна клієнтів та відсутність в правовому полі дієвих механізмів боротьби з боржниками унеможливлюють авансування закупівель газу у НАК «Нафтогаз Трейдинг». За порушення термінів оплати, передбачених договором, до підприємств ТКЕ застосовуватимуться суворі штрафні санкції — 10% від загального місячного обсягу постачання.

Також «Нафтогаз Трейдинг» укладає договори лише на своїх власних умовах квотування обсягів газу, які є нижчими від необхідних на 10-15%. Квотування в угодах, запропонованих газопостачальником, використовується як інструмент примусу до закупівлі недостатніх обсягів газу за завищеною майже на 50% ціною, що є ознакою порушення антимонопольного законодавства. Коригування квот в бік збільшення договором не передбачено взагалі, і у випадку недобору газу підприємства ТКЕ не зможуть переносити ці обсяги на наступні періоди.

Запропоновані умови фактично означають повернення механізму спецрахунків, за якими 100% коштів, отриманих ТКЕ від споживачів тепла, автоматично надходитимуть на рахунки газопостачальника.

Прогнозуючи зростання боргів теплокомуненерго, «Нафтогаз Трейдинг» вимагає від теплогенеруючих підприємств укладання з банківськими установами договору на добровільне безакцептне списання коштів зі своїх рахунків та безумовне надання банківської гарантії на увесь обсяг грошових зобов’язань", - зауважили в "Укртеплоенерго".

Як повідомлялося, примірний договір поставки природного газу для виробництва теплової енергії, який підприємства ТКЕ отримали від ТОВ "Нафтогаз Трейдинг" 29 травня, передбачає ціну газу на виробництво теплової енергії на рівні 7583,89 грн з ПДВ і транспортуванням.

Раніше НАК "Нафтогаз України" запропонував трирічний договір на поставку газу для виробників тепла. У перший рік (з червня 2021 року і протягом 13 місяців) тариф на газ для підприємств теплокомуненерго складе 7,42 грн за кубометр (з ПДВ, але без врахування тарифу на транспортування).

Раніше Кабмін відмовився продовжувати дію спецзобов`язань "Нафтогазу" з продажу газу виробникам тепла, з 20 травня теплокомуненерго повинні самостійно купувати паливо за ринковими цінами.

У свою чергу в Асоціації міст заявили, що через це рішення Кабміну вже в травні жителі 120 міст можуть залишитися без гарячої води, з жовтня - без централізованого опалення, а тарифи на опалення і гарячу воду стрімко зростуть.