Тарифи на газ, Фірташ, АМКУ: ЗМІ - про меморандум з МВФ

Все про економіку та фінанси

Влада України в оновленому меморандумі з МВФ пообіцяла Фонду відмовитися від обмеження цін на газ, тепло і гарячу воду. Ціни з травня наступного року повинні будуть повністю відображати витрати компаній на надання послуг, включаючи капітальні вкладення. Це означає, що вже з травня тарифи за річними контрактами для населення можуть зрости, пише "РБК-Україна".

Очікується, що фінансовий стан "Нафтогазу" після цих змін поліпшиться в 2022 році. Це трапиться "у міру наближення до ринкових умов формування цін після закінчення терміну дії поточного річного контракту", йдеться в меморандумі. Нинішній річний контракт, до квітня перевірить незалежна аудиторська фірма на предмет його впливу на фінансовий стан НАК.

Якщо з якихось причин "Нафтогазу" будуть потрібні додаткові кошти, ця потреба протягом опалювального сезону "буде покриватися за рахунок прозорого і прямого субсидування з бюджету", йдеться в документі.

На річний контракт з фіксованою ціною 7,96 гривень/кубометр газу, запропонованої НАК, споживачів перевели в травні. Перед цим діяла гранична ціна 6,99 гривень/кубометр. Термін дії нових контрактів закінчується в кінці квітня.

Коли ціну тільки встановлювали, формально вона була ринковою, оскільки дозволяла постачальникам отримувати невеликий прибуток. Тепер же, після того як вартість газу на споті в Європі різко зросла і сягнула 1000 доларів за тисячу кубометрів, фіксована ціна виявилася в 3-4 рази "нижче ринку".

НАК відмовилася від початкового річного контракту з компанією Дмитра Фірташа "ЙЕ Енергія" і переукладала окремі контракти з кожним постачальником. Нові контракти - трирічні, прописали з умовою щорічної індексації річної ціни. Саме це і дає підстави очікувати, що ціна газу за контрактом на 2022-2023 роки може істотно змінитися.

Газ "Укргазвидобування"

Весь газ "Укргазвидобування" (УГД) зараз продається НАКу. А останній вже продає його постачальникам (газзбутам) для населення і підприємств ТКЕ, забезпечуючи їм пільгову ціну. Але з травня 2022 року, згідно з меморандумом з МВФ, до 50% газу УГД має щорічно продаватися на біржі "на прозорій і конкурентній основі з рівним доступом для всіх учасників ринку".

Тоді як решту газу НАК продовжить викуповувати безпосередньо для забезпечення клієнтів як покупець останньої надії (ППН) і бюджетних організацій.

Із 2024 року, після закінчення терміну трирічного контракту, УГД повинна буде продавати на біржі 100% свого газу, випливає з документа.

 

"Укргазвидобування" видобуває в рік трохи більше 13 млрд кубометрів. Майже половина від цього обсягу - газ, необхідний для поставок населенню. З травня ціна на цей газ безпосередньо вже не залежатиме від котирувань на європейських хабах TTF і NCG. Її визначить внутрішній ринок - українська біржа.

У Кабміні офіційно не коментують зміст меморандуму. Тоді як не під запис один з чиновників, знайомий з досягнутими домовленостями, розповів, що при підготовці документа виходили з того, що навесні Імпортна ціна газу істотно знизиться, а тому зростання тарифів в Україні вдасться уникнути. "Ми поки прогнозуємо, що ціна (за новим річним контрактом-ред.) буде плюс-мінус така ж, як зараз", - сказав співрозмовник.

Співрозмовник видання в уряді уточнив, що торги газом УГД на біржі планується почати після падіння цін. Але яким чином буде визначатися нова річна ціна, поки не ясно. Механізм всього процесу поки розробляється, повідомив співрозмовник. "Якщо ціна не впаде, то будемо щось вирішувати",- зазначив він.

Якщо ціни на газ не знизяться, його закачування на наступний опалювальний сезон обійдеться значно дорожче. І якщо тарифи не підвищити відповідно, то доведеться компенсувати нестачу грошей за рахунок дотацій з державного та місцевих бюджетів. Але МВФ, за інформацією видання, на такий варіант погодився.

Ніяких рішень фінансових питань за рахунок інших компаній, як перерахування грошей від Оператора ГТС, згідно з меморандумом, також не повинно бути.

Фірташ

Меморандум також передбачає, що до кінця опалювального сезону облгази і газзбути, більшість з яких зараз знаходяться під контролем структур Дмитра Фірташа, повинні бути повністю роз`єднані і не мати єдиного бенефіціара. Цим питанням займатиметься Антимонопольний комітет спільно з НКРЕКП і Міненерго.

Повноваження АМКУ, як очікується, істотно розширять. Відомству планується дати право фізичних обшуків, конфіскації документів, а також право обміну інформацією з іншими правоохоронними органами. Рішення АМКУ повинні отримати статус виконавчих документів без додаткового судового рішення.

Крім того, згідно з меморандумом, планується безкоштовно відкрити всім постачальникам доступ до бази споживачів газу. Зараз постачальники, зокрема, газзбути, не відкривають ці бази, побоюючись втратити клієнтів. Згідно з меморандумом, доступ до баз повинні відкрити до грудня.

"Ми гарантуємо, що всі підзаконні акти, необхідні для завершення запуску єдиного дата-хаба для побутових споживачів, будуть затверджені до грудня 2021 року", – йдеться в документі.