Світовий банк у травні розгляне проекти для Україні на $238 млн

Все про економіку та фінанси

Рада директорів Світового банку включила до порядку засідань на травень цього року два проекти для України: 5 травня - щодо поліпшення вищої освіти на $200 млн і 27 травня - щодо підвищення мобільності у Києві на $37,67 млн, пише "Інтерфакс-Україна".

Згідно з інформацією на сайті банку, позичальником в обох випадках є Україна.

Перший проект, розрахований на шість років, реалізовуватиме Міністерство освіти і науки (МОН), а другий - Київська міська держадміністрація.

У документах до першого проекту зазначається, що мережа з 231 державного вишу (загалом в Україні 327 вишів) занадто велика та неефективна з урахуванням населення, що скорочується, і створює проблеми і для фінансової стійкості, і для якості послуг. Приблизно 60% академічних вишів навчають менше ніж 5000 студентів. В Україні також понад 300 державних коледжів і технікумів, у яких в середньому навчаються приблизно 550 студентів. Більшість вишів і коледжів/технікумів (майже 75%) юридично підпорядковані МОН.

Світовий банк зазначає, що уряд визначився з необхідністю створення стимулів для оптимізації величезної мережі вишів із використанням підходу "знизу-вгору", і останніми роками їхня кількість скоротилася на 25%, включаючи коледжі та галузеві технікуми, які були "фабриками дипломів", але ще багато що належить зробити. Зокрема, потрібна подальша агрегація університетів із диференціацією та диверсифікацією їхніх типів (таких як дослідні, професійні, викладацькі) та оптимізація їхньої географічної зони охоплення. Для того, щоб ефективно провести такі заходи із залученням самих вишів, необхідні інституційні аудити для кожного з них.

СБ також відзначає низьку прозорість системи та поганий зворотний зв`язок: 85% молоді планують отримати вищу освіту, однак цей високий попит погано відображається на інформації про доступні варіанти освіти та результатах працевлаштування, залишаючи студентів та їхні сім`ї у невіданні під час ухвалення важливого рішення щодо переходу до вищої освіти.

Проект підвищення мобільності у Києві передбачає три компоненти: підготовку до запуску швидкісного транзиту на Троєщину (приблизно $12 млн), будівництво трамвайної лінії від вул. Старовокзальної до метро "Палац спорту" з виходом на Вокзальну площу та реконструкцію цієї площі ($16 млн), а також зміцнення систем транспортного планування Києва ($2 млн).