Світовий банк скасував рейтинг Doing Business: озвучені претензії до глави МВФ

Все про економіку та фінанси

Керівники Світового банку, включаючи тодішнього виконавчого директора Крісталіну Георгієву, чинили "необгрунтований тиск" на персонал, щоб підвищити рейтинг Китаю у звіті банку Doing Business 2018. Після звіту юридичної фірми Світовий банк припинив ведення цього рейтингу, повідомляє агентство Reuters, констатує "РБК-Україна".

Звіт, підготовлений юридичною фірмою WilmerHale за запитом комітету з етики Світового банку, висловлює стурбованість з приводу впливу Китаю на Світовий банк і позицій Георгієвої, нині директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду, і тодішнього президента Світового банку Джим Йонг Кіма.

Георгієва заявила, що вона "принципово не згодна з висновками та інтерпретацією" звіту, і поінформувала виконавчу раду МВФ.

Група Світового банку в четвер скасувала ведення рейтингу Doing Business, заявивши, що внутрішні аудити і розслідування WilmerHale підняли "етичні питання, включаючи поведінку колишніх посадових осіб Ради, а також нинішніх і/або колишніх співробітників банку".

Міністерство фінансів США, яке управляє домінуючими пакетами акцій США в МВФ і Світовому банку, заявило, що аналізує ці "серйозні висновки".

У звіті WilmerHale згадується "прямий і непрямий тиск" з боку вищого керівництва в офісі Джим Йонг Кіма з метою змінити методологію звіту для підвищення рейтингу Китаю, і говориться, що це, ймовірно, сталося за його вказівкою.

У ньому наголошується, що Георгієва і ключовий радник Симеон Дьянков чинили тиск на персонал, щоб ті "внесли конкретні зміни в дані по Китаю" і підвищили його рейтинг в той час, коли банк шукав підтримки Китаю для великого збільшення капіталу.

Рейтинг Китаю у звіті Doing Business 2018, опублікованому в жовтні 2017 року, піднявся на сім позицій до 78-го місця після внесення змін до методології даних порівняно з початковим проектом звіту.

У рейтингу Doing Business країни ранжуються на основі їх нормативно-правової бази, легкості відкриття бізнесу, фінансування, інфраструктури та інших показників ділового клімату.

У звіті говориться, що поштовх до підвищення рейтингу Китаю припав на той час, коли керівництво Світового банку було "поглинене делікатними переговорами" з приводу значного збільшення капіталу і розчаруванням Китаю з приводу нижчого, ніж очікувалося, результату.

Георгієва сказала співробітникам WilmerHale, що "на карту поставлений принцип багатосторонності, і банк відчуває "дуже серйозні проблеми", якщо кампанія не досягає своїх цілей", йдеться у звіті.

У 2018 році Світовий банк оголосив про збільшення сплаченого капіталу на 13 мільярдів доларів, в результаті чого частка Китаю в капіталі зросла з 4,68% до 6,01%.

Згідно зі звітом WilmerHale, Георгієва відвідала будинок менеджера Doing Business, щоб отримати друковану копію остаточного звіту, в якому відображені зміни, які підвищили рейтинг Китаю, і подякувала співробітника за допомогу в "вирішенні проблеми".

У звіті юрфірми говориться, що звіт Doing Business оточений "отруйною культурою" і "страхом покарання", і наголошується, що члени цієї групи "відчували, що вони не можуть оскаржувати наказ президента або генерального директора банку, не ризикуючи своєю роботою".

Звіт WilmerHale з`явився майже через два роки після того, як Георгієва зайняла пост глави МВФ, незадовго до найбільшої глобальної економічної кризи за 76-річну історію Фонду, викликаного пандемією COVID-19.