Судове рішення про визнання банкрутом "Укрбудспецтеха" Клімова скасоване

Все про економіку та фінанси

02.02.2021 Південно-Західний апеляційний госпсуд скасував постанову Госпсуду Одеської області від 14.07.2020 про визнання банкрутом ТОВ “Укрбудспецтех” і відкриття ліквідаційної процедури (справа №916/1950/16).

Суд апеляційної інстанції констатував, що, визнаючи боржника банкрутом, суд має встановити недостатність майна для задоволення вимог кредиторів, а відповідне судове рішення не може грунтуватись лише на клопотанні комітету кредиторів.

“Суд першої інстанції не здійснив належного аналізу активів та пасивів боржника. Поза увагою суду залишилось з’ясування наявності/відсутності звіту розпорядника майна про фінансово-майновий стан боржника з наданням правового аналізу проведеній розпорядником майна процедури, зокрема, здійснення аналізу фінансово-господарського стану боржника; виявленню (за наявності) ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; організації та проведення разом з боржником інвентаризації майна боржника та визначення його вартості”, - зазначив Південно-Західний апеляційний госпсуд.

Провадження в справі про банкрутство ТОВ “Укрбудспецтех” було порушене судом у серпні 2016 року за ініціативою самої ж компанії.

Ухвалою Госпсуду Одеської області від 11.12.2017 було затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ «Укрбудспецтех», у т.ч. окремо внесені вимоги кредиторів, забезпечених заставою майна банкрута: НБУ - 3,47 млрд грн (перелік відповідних активів - тут), Сбербанку - 1,2 млрд грн, Імексбанку - 103,5 млн грн.

Відповідно до судових матеріалів, загальна сума грошових вимог конкурсних кредиторів до ТОВ “Укрбудспецтех” - 5,06 млрд грн, а вартість активів, що може бути врахованою для визначення рівня платоспроможності підприємства, - 30,5 млн грн.

Нагадаємо, НБУ в січні 2021 року повідомляв, що Одеський апеляційний суд ухвалив рішення щодо стягнення з Леоніда Клімова 309 млн грн на користь Нацбанку в рахунок погашення заборгованості “Імексбанку” за стабілізаційним кредитом.

За даними ФГВФО, вкладникам “Імексбанку” в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 4,25 млрд грн. Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн.

25.07.2019 Верховний Суд залишив без змін резолютивні частини ухвали Госпсуду Одеської області від 10.12.2018 та постанови Південно-західного апеляційного госпсуду від 27.02.2019 (у справі №916/2733/18), якими Фонду гарантування було повернуто його позовну заяву до колишніх бенефіціарів (у т.ч. Леоніда Клімова) і топ-менеджерів Імексбанку про стягнення 18,98 млрд грн заподіяної шкоди, яка, за версією ФГВФО, була спричинена Імексбанку діями вказаних пов`язаних осіб під час вирішення питання “щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

Верховний Суд констатував, що вимоги про стягнення шкоди у конкретно визначеному позивачем за кожним окремим кредитним договором розмірі “є самостійними вимогами, які не пов`язані ні підставами виникнення, ні поданими доказам та не є основними і похідними одна від одної, оскільки від задоволення одних не залежить задоволення інших”.

Фонд повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними ФГВФО, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" були інсайдерські. Як зауважував Фонд, за кілька місяців до визнання банку неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон “Чорноморець”. Як повідомлялося, незалежні оцінювачі оцінювали його на суму 1,2 млрд грн.

Компанія Allrise Capital Inc. у травні 2020 року за 193,8 млн грн викупила стадіон “Чорноморець” у Фонду гарантування вкладів. У складі відповідного лоту, крім спортивної частини, був у т.ч. бізнес-центр із рестораном площею 10,8 тис. кв.м, фітнес-центр (4,3 тис. кв.м), готель (9,8 тис. кв.м), підземний паркінг. Загальна площа проданого об’єкту - 80 289 кв.м.

Як писав Finbalance, 11.01.2021 Госпсуд Одеської області відкрив провадження в справі №916/3704/20 про банкрутство ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" за ініціативою самого ж підприємства.

Згідно з судовими матеріалами, свою заяву ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" мотивувало тим, що задоволення вимог одного кредитора призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань в повному обсязі перед іншими кредиторами.

За даними держреєстру, серед кінцевих бенефіціарів ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" - Леонід Клімов.

28.12.2020 Госпсуд Одеської області задовольнив позов компанії Allrise Capital Inc. до ТОВ "Стадіон "Чорноморець" і ТОВ "Офіс Девелопмент Груп" (у справі №916/355/20), визнав недійсним договір оренди, укладений 01.06.2019 між ТОВ “Стадіон “Чорноморець” і ТОВ “Офіс Девелопмент Груп”, та вирішив виселити ТОВ “Офіс Девелопмент Груп” з частини будівель стадіону «Чорноморець» площею 10757,9 кв.м за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/20.

Додамо, що 25.09.2020 Госпсуд Одеської області в межах справи №916/3200/17 визнав банкрутом ПАТ "Туристично-виробнича фірма "Чорне море" і відкрив ліквідаційну процедуру.

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром АТ «ТВФ «Чорне море» вказаний Ігор Кудінов (був помічником Л. Клімова).

Госпсуд Одеської області в рамках справи №916/3200/17 визнав вимоги Сбербанку до ПАТ “Туристично-виробнича фірма “Чорне Море” на 1,1 млрд грн (четверта черга) та 201 млн грн (шоста черга), а також вимоги НБУ на 3,16 млрд грн як вимоги забезпечені заставою майна боржника (згідно з судовими матеріалами, ПАТ “ТВФ “Чорне море” було майновим поручителем Імексбанку по рефінансуванню).

19.09.2019 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора “Імексбанку” та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій, якими - в рамках справи №916/3200/17 про визнання банкрутом ПАТ “Туристично-виробнича фірма “Чорне Море” - лише частково було визнано вимоги представника ФГВФО до боржника на суму 290 млн грн (як забезпечені заставою майна), однак відхилені вимоги ще на 2,15 млрд грн (оскільки майно компанії, яке було забезпеченням за кредитними зобов’язаннями ТОВ «ТК «Контракт», ТОВ «РТК «Південь-плюс», ТОВ «ВО «Будмонтаж», ТОВ «Бугаз Делюкс» у зв`язку із розірванням іпотечного договору та договору забезпечення вибуло з власності АТ «ТВФ «Чорне море»).

Ліквідатор “Імексбанку” в касаційній скарзі наполягав, що вибуття нерухомого і рухомого майна із застави відбулось за нікчемними правочинами, що було підтверджено в т.ч. в судовому порядку.

Натомість Верховний Суд констатував, що представник ФГВФО “може захистити своє порушене право шляхом звернення стягнення на таке майно до осіб, які стали його власниками без згоди кредитора-заставодержателя” (цитата).

У лютому-2018 Антимонопольний комітет дозволив українській "дочці" Сбербанку набути у власність два готелі одеської мережі «Чорне море».