Суди визнали ПДВ-вимоги ДПС до "Край Проперті" на 200 млн грн щодо ТРЦ "Магелан"

Все про економіку та фінанси

13.05.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Край Проперті" та залишив без змін постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 08.10.2020 (в справі №640/15297/19), якою було підтверджено законність податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у м. Києві (його правонаступник - Головне управління ДПС у м. Києві), у т.ч.

- №0024551404 від 15.05.2019, яким підприємству-позивачу за нереєстрацію податкових накладних на суму ПДВ 107 млн грн визначено штраф в розмірі 50% в сумі 53,52 млн грн;

- №0024671404 від 15.05.2019, яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з ПДВ на 160,55 млн грн, в т.ч. за основним платежем в сумі 107 млн грн і штрафними санкціями в сумі 53,52 млн грн.

- №0027061404 від 27.05.2019, яким позивачу за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на суму 107 млн грн після отримання ППР №0024551404 від 15.05.2019 визначено штраф в розмірі 50% в сумі 53,52 млн грн.

Цитати з постанови Верховного Суду:

“Для заставодавця (іпотекодавця) операція з передачі заставоутримувачу (іпотекодержателю) у власність заставленого майна (нерухомого майна, яке є предметом іпотеки) в рахунок виконання основного зобов`язання у порядку, встановленому статтею 37 Закону України "Про іпотеку", для цілей оподаткування податку на додану вартість розцінюється операцією з постачання такого майна.

У разі, якщо заставодавець (іпотекодавець) є за платником ПДВ, то у нього виникає обов`язок визначити податкові зобов`язання з податку на додану вартість за такою операцією та скласти податкову накладну на заставоутримувача (іпотекодержателя), яка підлягає обов`язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних

<...> У межах даної справи судами не встановлено обставин, які б давали підстави вважати, що позивачем надано докази, які б підтверджували визначення ним податкового зобов`язання з податку на додану вартість, складення та реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, ані в червні 2017 року (період, в якому позивач вважає, що у нього виник обов`язок щодо сплати зобов`язань з податку на додану вартість за результатами передачі у власність об`єкта нерухомості [ТРЦ “Магелан”] АТ "Сбербанк"), ані в грудні 2017 року (за наслідками реєстрації права власності на об`єкт нерухомості АТ "Сбербанк").

Зазначені у касаційній скарзі твердження не можуть вказувати на добросовісність поведінки позивача як суб`єкта податкових правовідносин, дотримання ним законодавчо передбачених обов`язків визначення, сплати податку на додану вартість та реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних і за обставин цієї справи не можуть бути правовою підставою для уникнення відповідальності за вчинене порушення”.

Раніше в судових матеріалах наводилася інформація, що сума спірного податкового зобов’язання для ДП «Край Проперті» в розмірі 107 млн грн (1/6 вартості майна, право власності на яке перейшло від ДП «Край Проперті» до Сбербанку) була визначена позивачу виключно на підставі висновку про вартість нерухомого майна, складеного ТОВ «Ессет Експертайз» на замовлення Сбербанку.

При цьому ДП «Край Проперті» зауважувало, що запитувані контролюючим органом до перевірки документи були викрадені, внаслідок чого було порушено відповідну кримінальну справу, а отже, на думку позивача, фіскали були зобов`язані перенести строки проведення перевірки, що не було зроблено.

Натомість контролюючий орган наполягав, що документів, наданих позивачем і Сбербанком, було достатньо для проведення перевірки, а тому її висновки є обґрунтованими.

Наразі в держреєстрі бенефіціаром ДП “Край Проперті” значиться Олексій Каргаполов, тоді як раніше були вказані Анатолій Юркевич та Ольга Юркевич.

А. Юркевич контролює групу Milkiland. Також з ним, за даними НБУ, був пов’язаний збанкрутілий “Український професійний банк” (УПБ).

Про судові спори між Сбербанком і ДП “Край Проперті” (у т.ч. звернення стягнення на столичний ТРЦ “Магелан” та іншу нерухомість) - тут.