Суди визнали борг суднобудівного заводу Жеваго перед НБУ на 4,15 млрд грн

Все про економіку та фінанси

13.07.2021 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу уповноваженої особи акціонерів ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" (пов`язують з Костянтином Жеваго) та залишив без змін ухвалу Госпсуду м. Києва від 04.11.2020, якою в рамках справи №910/23627/16 про банкрутство ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" було визнано вимоги низки кредиторів, у т.ч. вимоги НБУ на 4,15 млрд грн (як забезпечені заставою майна боржника).

Згідно з судовими матеріалами, вказане підприємство було майновим поручителем банку “Фінанси та кредит” (належав К. Жеваго) перед Нацбанком по кредитам рефінансування.

Додамо, що 01.12.2020 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" на рішення Госпсуду м. Києва від 04.04.2017 (в справі №910/21981/16), яким було задоволено позов НБУ про стягнення з ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" предметів іпотеки та застави (шляхом продажу на прилюдних торгах) в рахунок погашення боргу банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню.

Йдеться про нежилі будівлі загальною площею 43 440,9 м2 та рухоме майно, які є власністю ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" і знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 8. Заставна вартість нерухомого майна складає 354,5 млн грн (відповідно до договорів застави).

У березні 2021 року НБУ з цього приводу заявляв таке: "Наразі непоодинокими є випадки спроб заводу та інших осіб унеможливити стягнення заставного майна та заборонити його реалізацію, відповідно і погашення заборгованості перед НБУ. Національний банк, як забезпечений кредитор має переважне, позачергове право на задоволення своїх вимог за рахунок цього майна, мораторій за Кодексом з процедур банкрутства вже сплив, а ухвалене рішення суду про звернення стягнення на майно набрало сили та є обов’язковим".

«Ми не виключаємо, що наші опоненти будуть вдаватися до оскарження дій державної виконавчої служби та намагатися через справу про банкрутство, інші судові процеси перешкодити реалізації майна, як і вдаватись до інших дій аби заборонити, зупинити реалізацію майна. Проте закон на нашому боці. Ми переконані у силі нашої юридичної позиції та у тому, що вимоги заставного кредитора безсумнівно повинні задовольнятись за рахунок застави з огляду на підтверджені судами законність наших кредиторських вимог і вимог про звернення стягнення на майно», – зазначав начальник відділу правової та судової роботи з проблемними активами Юридичного департаменту НБУ Сергій Бойко.

Контекст

За даними НБУ, на початок листопада 2019 року борг банку “Фінанси та кредит” по рефінансу становив 6,7 млрд грн.

У грудні-2019 НБУ заявляв, що К. Жеваго не встиг подати апеляцію на рішення Шевченківського райсуду м. Києва (й відповідно воно набрало законної сили), яким з бізнесмена як поручителя банку “Фінанси та кредит” було стягнуто 1,54 млрд грн заборгованості по рефінансу. Разом з тим, у прес-службі К. Жеваго повідомляли про скаргу, подану у Верховний Суд.

Як писав Finbalance, 22.06.2021 Госпсуд Київської області задовольнив позов НБУ до ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (у справі №911/3981/16) та в рахунок погашення заборгованості банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню на 1,5 млрд грн вирішив стягнути з відповідача на користь позивача єдиний майновий комплекс ТЕЦ за адресою Київська область, м. Біла Церква, вул. Петра Запорожця (нова назва - вул. Івана Кожедуба), 361, а також на устаткування, обладнання, інвентар, транспортні засоби.

Суд вирішив, що майно має бути продано "на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження», за ціною, встановленою на рівні не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна на підставі оцінки суб`єкта оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій" (цитата).

“Білоцерківську ТЕЦ” пов’язують з Костянтином Жеваго (йому ж належав і збанкрутілий банк “Фінанси та кредит”).

Крім того, НБУ відсудив у компанії "Київмедпрепарат" низку об`єктів нерухомості за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139, які були передані йому в іпотеку як забезпечення заборгованості банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню.

21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ще одного майнового поручителя банку "Фінанси та кредит" - ПрАТ “Росава” (управляє Білоцерківським шинним заводом) - визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн як забезпечені (про вимоги інших кредиторів до "Росави" - тут і тут).

14.04.2021 Госпсуд м. Києва в рамках справи №910/4961/18 про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” прийняв до свого провадження позов НБУ про звернення стягнення на предмет іпотеки боржника - будівлі готелю «Салют» загальною площею 12 255,4 кв. м (літ. А та літ. А-1), які розташована за адресою: м. Київ, вул. Івана Мазепи, 11-Б та належать на праві власності ПрАТ “Готель “Салют”. Це нерухоме майно теж було передане в іпотеку для НБУ як забезпечення боргів банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню.

03.06.2020 Госпсуд м. Києва в межах справи про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” визнав вимоги низки кредиторів, у т.ч. вимоги НБУ на 4,2 млрд грн як забезпечені заставою майна боржника.

У липні 2021 року ДБР заявило, що К. Жеваго оголошено в міжнародний розшук.

У грудні 2020 року Офіс генпрокурора повідомив, що на підставі ухвали Печерського райсуду м. Києва в управління для АРМА передано арештовані корпоративні права, грошові кошти та 26 об’єктів нерухомості у провадженні щодо розтрати грошових коштів банку "Фінанси та кредит" на суму понад 2,5 млрд грн.

До переданих активів увійшли оздоровчі комплекси, готелі, житлові та комерційні приміщення, розташовані у центральних частинах Києва, Харкова, Полтави та Кривого Рогу загальною площею понад 22 тис м кв.

За словами генпрокурора Ірини Венедіктової, це майно належало кінцевому бенефіціарному власнику банку “Фінанси та кредит” - тобто Костянтину Жеваго.

Як зазначалося, слідство встановило, що офшорна компанія, пов’язана із кінцевим бенефіціарним власником банку [Костянтином Жеваго, - ред.], у період 2007-2014 років відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Згодом між банком "Фінанси та кредит" і іноземними банками укладено договори застави на суму понад 113 млн дол США. Цими договорами український банк поручався за офшорну компанію власними коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках в іноземних банках-кредиторах.

У 2015 році через невиконання зобов’язань офшорною компанією, за кредитними договорами іноземні банки стягнули з рахунків українського банку близько 113 млн. доларів США, що на той час еквівалентно 2,5 млрд грн. Такі дії вплинули на ліквідність банку, що, зрештою, позначилося на його платоспроможності та сприяло початку процедури ліквідації фінустанови, зауважували правоохоронці.

Про продаж Фондом гарантування мільярдних боргів структур К. Жеваго для компанії, не чужої К. Жеваго, - тут.