Суди віддали Веревському 5-мільярдні активи Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

За даними ФГВФО, Північний апеляційний госпсуд залишив в силі рішення Госпсуду м. Києва від 12.10.2020 (у справі №910/6939/20), яким було задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Скай" та визнано укладеним між позивачем і Дельта Банком договір про відступлення прав вимоги за 5-мільярдним пулом активів Дельта Банку, що був реалізований на аукціоні в червні 2019 року.

Йдеться в т.ч. про заборгованість за кредитними договорами ПАТ "Іллічівський олійножировий комбінат", ПАТ "Одеський олійножировий комбінат", ТОВ "ВКФ "Олір" ЛТД". У забезпеченні – 39 тис. м² промислової нерухомості (олійножировий комбінат з обладнанням) та земельна ділянка (площа 8,6 га) у м. Чорноморськ Одеської області; олійножировий комбінат площею 31 тис. м², з обладнанням з виробництва маргарину, кулінарних та кондитерських жирів, соняшникової олії та майонезу, розташований в м. Одеса на земельній ділянці площею 5,34 га.

Частина спірних активів - у заставі НБУ й Укрексімбанку.

ТОВ “ФК “Скай” (кінцевий бенефіціар - Андрій Веревський) стало переможцем вказаного аукціону з пропозицією 182,5 млн грн (відповідно дисконт становив 96%).

ФГВФО заявляє, що суд апеляційної інстанції "по суті, визнав правомірною купівлю пулу кредитів АТ «Дельта Банк» з заставою у вигляді працюючих потужностей олійно-жирових комбінатів в Одеській області та інфраструктури порту м. Чорноморська покупцем, який штучно витіснив конкурентів з боротьби за актив" (цитата).

Фонд гарантування повідомляє, що готує касаційну скаргу.

Пряма мова ФГВФО:

"У березні 2019 року вказані активи, що перебувають у заставі НБУ та АТ «Укрексімбанк», були вкотре виставлені на електронні торги, переможцем яких стала ТОВ «ФК «Скай», запропонувавши у ході конкурентної боротьби найвищу ціну у 906,2 млн грн. Однак угоду з переможцем не було підписано, оскільки через кілька днів після аукціону оприлюднюється заборона Окружного адміністративного суду м. Києва на продаж цього лоту, датована днем до проведення торгів. Причому рішення ухвалено за позовом компанії, яка взагалі не брала участі в торгах (деталі цих маніпуляцій – за посиланням). А вже за 4 місяці, у червні 2019 р., те ж ТОВ «ФК «Скай» знову перемагає в торгах з продажу цього лоту, однак тепер уже – з ціною всього у 182,5 млн грн і за наявності всього одного конкурента, який, фактично, не боровся за лот.

Ці події вказують на методичні намагання окремих гравців ринку позбавити інших претендентів можливості боротись за актив. Тому після ухвалення рішення НБУ про скасування погодження реалізації згаданого пулу активів Фонд скасував результати торгів, а сплачені «переможцем» 182 452 527,76 грн були йому повернуті у повному обсязі у липні 2019 р.

Тепер же Господарський суд м. Києва та Північний апеляційний господарський суд скасовують вказані рішення Фонду та НБУ та визнають укладеним договір між ТОВ «ФК «Скай» і ПАТ «Дельта Банк» про відступлення прав вимоги, хоча кошти за лот на цей час залишаються у покупця. Ці судові рішення створили ситуацію, за якої ПАТ «Дельта Банк» позбавлено можливості скерувати кошти від продажу активу на розрахунки з кредиторами, оскільки фактично закріплюють реалізацію активів «без оплати»".

Заступник директора-розпорядника ФГВФО Ольга Білай: «У даному випадку у можливих конкурентів відбили бажання брати участь в аукціоні, а кредитори «Дельта Банку» - державний «Укрексімбанк», Фонд гарантування вкладів та Національний Банк - фактично втратили сотні мільйонів гривень».

Радник голови правління АТ «Укрексімбанк» Олександр Калініченко: «Постанова Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2020 р. у цій справі фактично позбавляє зразу три державні інституції: Національний банк України, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та власне АТ «Укрексімбанк» можливості повернути практично мільярд кредитних коштів.

Суддями Північного апеляційного господарського суду було свідомо проігноровано ряд клопотань представника АТ «Укрексімбанк» та прийнято рішення в межах одного судового засідання, що свідчить про упереджене ставлення судової колегії та поверхневе дослідження нею доводів, зазначених в апеляційній скарзі банку.

Такі рішення судів першої та апеляційної інстанції дали зелене світло для ТОВ «ФК «Скай» та зобов`язують ПАТ «Дельта Банк» укласти договір, за яким фінансова компанія набуває право вимоги за кредитними договорами та дебіторською заборгованістю на суму 4,8 млрд. грн., всього лише за 182 млн. грн., що в 26 разів менше від загального розміру прав вимог.

АТ «Укрексімбанк» продовжить захист порушених інтересів у цій справі всіма способами аж до повного задоволення своїх законних претензій».

Зауважимо, що Укрексімбанк звернувся в Госпсуд м. Києва з позовом до Фонду гарантування (справа №910/17999/20), в якому просить суд скасувати рішення ФГВФО №643 від 22.03.2019 про затвердження умов продажу активів Дельта Банку. Причому держбанк обгрунтовує позовні вимоги тим, що ФГВФО не отримав згоди на відчуження заставленого майна (у 2019 році ФГВФО заявляв, що тодішнє керівництво Укрексімбанку підтримало угоду з фінкомпанією А. Веревського).

Загальний обсяг кредиторських вимог Укрексімбанку до Дельта Банку, які були забезпечені в т.ч. згаданими олійно-жировими активами, - 1,44 млрд грн.

За даними НБУ, на початок грудня 2019 року борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 4,9 млрд грн.

Фонд гарантування виплатив вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми 15,9 млрд грн (97% запланованих виплат).

Історію з продажем Фондом гарантування олійно-жирових активів Дельта Банку для фінкомпанії А.Веревського розслідувало ДБР.