Суди скасували вимогу ДПС до "Київстара" доплатити податки майже на 100 млн грн

Все про економіку та фінанси

01.06.2021 Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 04.02.2021 (у справі №640/22894/19), яким було задоволено позов ПрАТ “Київстар” та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000930501 від 06.11.2019 про збільшення компанії-позивачу суми грошового зобов’язання з податку на прибуток на 96,15 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, податківці вважають, що “Київстар” провів господарські операції з контрагентами шляхом “формального складання первинної документації, які не супроводжувались дійсним рухом активів у процесі виконання операцій саме з цими контрагентами” (цитата).

Як зазначається, під час податкової перевірки було, зокрема, встановлено, що підприємство “не в повному обсязі відобразило витрати на формування резервів для відшкодування майбутніх витрат, пов’язаних із знижками по послугах роумінгу за 2013 та 2014 роки, внаслідок чого не було збільшено фінансовий результат до оподаткування та занижено оподатковуваний прибуток за 2015 рік на 577,4 млн грн” (цитата).

Крім того, за висновками ДПС, “ПрАТ «Київстар» в 2015 році безпідставно зменшено фінансовий результат до оподаткування на суму 25% від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток станом на 1 січня 2012 року приєднаного підприємства ПрАТ «Українські радіосистеми» у розмірі 285,3 млн грн”.

У судових матеріалах згадується, що відповідно до наданих “Київстаром” розшифрувань додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, підприємство відобразило в т.ч.

- збільшення фінансового результату на суму створених резервів, пов’язаних із нарахованими (отриманими) знижками за послугами роумінгу, у розмірі 252,3 млн грн;
- зменшення фінансового результату на суму фактично наданих знижок за послугами роумінгу (зміна суми компенсації вартості послуг роумінгу, наданих роумінг-партнерами у 2013 - 2014 роках на основі Comfone AG) у розмірі 816,5 млн грн.

“Київстар” зазначав, що сума, щодо якої податківці дійшли висновку про заниження фінансового результату позивача за 2015 рік (219,9 млн грн), “є згорнутим показником витрат на формування, використання та коригування резервів нарахованих щодо знижок за послуги роумінгу, було відображено у поданій декларації за 2015 рік, однак, з технічних причин, її було включено у неналежні рядки додатка РІ до декларації за 2015 рік, що не призвело до заниження показника рядка 03 декларації” (цитата).

“Позивач також зауважив, що у зв`язку із запровадженням, починаючи із звітного періоду 2015 року, нових правил оподаткування прибутку підприємств та нової звітності з податку на прибуток, при заповненні рядків додатка РІ до рядка 03 декларації за 2015 рік позивач відобразив ряд податкових показників в неналежних рядках додатка РІ, а також згорнуто, тобто без відображення всіх сум за відповідними балансуючими рядками 2.1.1 та 2.2.2 додатка РІ до декларації за 2015 рік”, - йдеться в судових матеріалах.

Разом з тим, Окружний адмінсуд м. Києва погодився з позивачем, що “такі дії в цілому не призвели до заниження фінансового результату (оподатковуваного прибутку) та, відповідно, податкових зобов’язань позивача з податку на прибуток 2015 року” (цитата).

Суд серед іншого врахував висновки експерта “про непідтвердженість висновку контролюючого органу щодо заниження фінансового результату (оподатковуваного прибутку) на 219,9 млн грн щодо різниць, що пов`язані з операціями по формуванню, коригуванню та використанню в 2015 році забезпечень за послугами роумінгу наданими (отриманими) у 2013-2014 роках” (цитата).

Також суд погодився з висновком позивача про те, що включення ПрАТ «Київстар» до плана-графіка документальних перевірок на 2019 рік шляхом коригування такого плана-графіка у лютому 2019 року суперечить нормам Податкового кодексу, закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів №524 від 02.06.2015.

“Судом установлено, а відповідачем не спростовано, що відповідне включення позивача до плана-графіка суперечить положенням чинного законодавства, що свідчить про відсутність підстав для її проведення. Податкове повідомлення - рішення, прийняте за результатами такої перевірки підлягає визнанню протиправним та скасуванню”, - йшлося в рішенні Окружного адмінсуду м. Києва від 04.02.2021.

Шостий апеляційний адмінсуд вирішив, що “суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують” (цитата).

Контекст

Як повідомлялося, у 2018 році співробітники податкової міліції Офісу великих платників податків ДФС провели обшук в офісних приміщеннях мобільного оператора "Київстар" у рамках розслідування кримінального провадження за фактом несплати компанією близько 2,4 млрд грн податків.

Тодішній керівник “Київстара” Петро Чернишов зазначав, що обшук проводився на підставі ухвали Шевченківського райсуду м. Києва, причому податківці шукали “три договори, які укладені дуже давно ще за минулого керівництва компанії і вже припинили дію, і пару десятків додаткових документів до них".

Тоді П. Чернишов уточнював, що вже майже два роки триває спір між "Київстаром" і ДФС, яка вважала, що "Київстар" недоплатив майже 1,5 млрд грн до бюджету України. Відповідні претензії в “Київстарі” назвали необгрунтованими.

У 2016 році ЗМІ також писали про претензії фіскалів до “Київстару”, які виникли через “появу” на рахунках компанії з початку 2013 року по другий квартал 2014 року більше 4 млрд грн доходу, походження якого, як зазначалося, податківці не могли встановити. Як припускалося, могло йтися про операції з найбільшим мережевим дистриб`ютором тих часів - компанією “Ельбрус” (пов’язували з оточенням Януковича). Як констатувалося, формально мобільний оператор отримав невідомо від кого "подарунок", а “Ельбрус” жив на відсоток, який заробляв на перепродажі карт мобільних операторів реальним дилерам і дистриб`юторам. Як зазначалося, оборот “Ельбруса” за 6 місяців 2012 року міг становити понад 2 млрд грн.

"Київстар" за підсумками 2020 року звітував про прибуток 10,37 млрд грн (за 2019 рік - 8,96 млрд грн).

За даними компанії, її довгострокові зобов`язання та забезпечення на кінець 2020 року становили 7,01 млрд грн (на кінець 2019 року - 2,51 млрд грн), а поточні зобов`язання та забезпечення - 8,57 млрд грн (на кінець 2019 року - 8,22 млрд грн).

Обсяг активів на кінець 2020 року - 27 млрд грн (на кінець 2019 року - 24,39 млрд грн).