Суди не задовольнили позов Полтавського ГЗК Жеваго до ФГВФО на 3,9 млрд грн

Все про економіку та фінанси

23.11.2021 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 25.10.2017 (у справі №910/19560/16), яким компанії було відмовлено в задоволенні позову до ФГВФО і ліквідатора банку "Фінанси та кредит" про зобов`язання включити вимоги "Полтавського ГЗК" на 3,9 млрд грн у реєстр вимог кредиторів банку, причому в сьому чергу (вимоги вкладників-юросіб, які не є пов`язаними з банком особами).

Згідно з судовими матеріалами, кредиторські вимоги ПрАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” в обсязі 485 млн грн були включені Фондом гарантування в дев`яту чергу вимог кредиторів (вимоги пов’язаних осіб) - з огляду на пов’язаність “Полтавського ГЗК” і банку “Фінанси та кредит” через їх спільного бенефіціара - Костянтина Жеваго.

Розбіжність у сумах (3,9 млрд грн та 485 млн грн) зумовлена тим, що за твердженням ФГВФО, в серпні 2015 року кошти з депозитів “Полтавського ГЗК” (входить у групу Ferrexpo) - на підставі укладених ним з банком договорів поруки - були перераховані для погашення простроченого боргу за кредитами ПАТ «Стаханівський завод технічного вуглецю», ПрАТ «Укренергозбут», ТОВ «Промінек», ПАТ «АвтоКраз», ТОВ «Восток Руда», ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод», ТОВ «ТД» Вагонзавод», ТОВ «Кременчуцький шкірзавод», ТОВ «Етьєн Вест», ПАТ "Херсонський завод карданних валів".

Північний апеляційний госпсуд дійшов висновку, що докази, надані ліквідатором банку "Фінанси та кредит" для підтвердження наявності правових підстав списання коштів з депозитних рахунків позивача (надані договори банківського обслуговування, банківські виписки по особовим рахункам стосовно руху коштів, експертний висновок), "є більш вірогідними доказами, в розумінні ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, ніж доводи позивача стосовно відсутності обумовлених законом підстав для списання відповідних коштів з депозитних рахунків позивача внаслідок фізичної відсутності договорів поруки" (цитата).

"Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно пов`язаності позивача та ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" відповідно до вимог статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», тип пов`язаної з банком особи - споріднені та афілійовані особи банку, у т.ч. учасники банківської групи, у зв`язку з чим правомірно віднесено акцептовані вимоги позивача до 9 черги вимог кредиторів", - йдеться в постанові Північного апеляційного госпсуду від 23.11.2021.

Контекст

Раніше в групі Ferrexpo (контролює Полтавський ГЗК та Єристівський ГЗК) публічно стверджували, що на її рахунках в банку «Фінанси та кредит» напередодні визнання його неплатоспроможним було 174 млн дол.

У серпні 2015 року – тобто незадовго до визнання «Фінанси та кредит» неплатоспроможним – НБУ повідомляв, що цей банк зменшив обсяг кредитів пов`язаним особам на 3,6 млрд грн. Дещо згодом тодішній глава НБУ Валерія Гонтарева додала, що це сталося через "згортання" за рахунок великого депозиту (називалася сума 4 млрд грн).

У липні 2017 року прес-служба Нацбанку уточнювала, що в серпні 2015 року “здійснено (часткове) погашення кредитної заборгованості 8 позичальників, власником яких був К.Жеваго, [перед банком “Фінанси та кредит”] на загальну суму 3,3 млрд грн в основному за рахунок коштів трьох гірничо-збагачувальних комбінатів, підконтрольних Ferrexpo” (цитата).

Як писав Finbalance, 17.08.2021 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Фонду гарантування вкладів і скасував рішення Госпсуду м. Києва від 22.09.2020 та постанову Північного апеляційного госпсуду від 16.02.2021 (у справі №910/18801/16), якими було задоволено позов ТОВ “Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат” до ліквідатора банку “Фінанси та кредит” і зобов’язано представника ФГВФО включити в реєстр вимог кредиторів банку вимоги позивача на 291,6 млн грн у сьому чергу (вимоги вкладників-юросіб, які не є пов’язаними з банком особами).

Суд касаційної інстанції передав цю справу на новий розгляд у Госпсуд м. Києва.

Згідно з судовими матеріалами, раніше ліквідатор банку "Фінанси та кредит" визнав вимоги ТОВ “Єристівський ГЗК” на 42,5 млн грн і включив їх у дев’яту чергу (як вимоги пов’язаної особи). А решта вимог були відхилені, з огляду на списання відповідних коштів у рамках погашення компанією (як поручителем) заборгованості низки структур, пов’язаних з Костянтином Жеваго (був власником банку “Фінанси та кредит”).

Натомість Верховний Суд звернув увагу на аргумент ФГВФО, що власником ТОВ "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" є особа, якій належав банк "Фінанси та кредит", "однак судами попередніх інстанцій, в порушення приписів статей 238, 282 Господарського процесуального кодексу України, не спростовано та не відхилено зазначені доводи" (цитата).

Суд касаційної інстанції наголосив, що передчасними є висновки судів нижчих інстанцій про наявність підстав для включення вимог ТОВ "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" до вимог кредиторів сьомої черги.

Разом з тим, Верховний Суд погодився з висновком про необхідність визнання вимог ТОВ "Єристівський ГЗК" у розмірі 291,6 млн грн, оскільки, за оцінками суду, матеріали справи не містять доказів повідомлення банком "Фінанси та кредит" позивача про невиконання "Стаханівським заводом технічного вуглецю" і "Кременчуцьким шкірзаводом" зобов`язань за кредитними договорами. "Отже, строк виконання зобов`язань позивача не настав, а відтак у ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" було відсутнє право на договірне списання раніше встановленого строку", - констатував суд касаційної інстанції.

У жовтні 2020 року ФГВФО продав пул активів банку “Фінанси та кредит”, у який увійшли права кредитної вимоги на 11,5 млрд грн за 45,1 млн грн для фінкомпанії "Фінтакт", в якої простежувався зв’язок з оточенням К. Жеваго. Частина відповідних кредитів фігурує в згаданій історії з погашенням позик за рахунок депозитів Ferrexpo.

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 22.02.2019, поліція в рамках кримінального провадження №12016100100005544 розслідувала відсутність у збанкрутілому банку “Фінанси та кредит” оригіналів договорів поруки, поручителями за якими були “Полтавський ГЗК”, “Єристівський ГЗК” та інші компанії, підконтрольні К. Жеваго.

НБУ повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,96 млрд грн.

За даними НБУ, на початок листопада 2019 року борг банку “Фінанси та кредит” по рефінансу становив 6,7 млрд грн.

15.07.2021 ДБР повідомило, що К. Жеваго оголошений в міжнародний розшук.