Суди не визнали вимоги ФГВФО до "Росави" на 17,2 млрд грн: Фонд не подав документи

Все про економіку та фінанси

19.05.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора банку “Фінанси та кредит” і залишив без змін ухвалу Госпсуду Київської області від 21.01.2020 та постанову Північного апеляційного госпсуду від 15.12.2020, якими в рамках справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” було відхилено вимоги представника ФГВФО до ПрАТ “Росава” як до майнового поручителя за кредитними зобов’язаннями третіх осіб на загальну суму 17,2 млрд грн, у т.ч.

- АТ "Галичфарм" - у сумі 907,45 млн грн;
- ПАТ "Кременчуцький шкірзавод" - 72,9 млн грн;
- ТОВ НВП "Атол" - 203,2 млн грн;
- ТОВ "Валса" - 1,59 млрд грн;
- ПАТ "Херсонський завод карданних валів" - 169,3 млн грн;
- ТОВ "ТД Росава" - 1,24 млрд грн;
- ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" - 1,42 млрд грн;
- ТОВ "ФК Факторинг" - 296,1 млн грн та 1,48 млрд грн;
- ТОВ "ТД "Ренд Р коммодітіз" - 1,68 млрд грн;
- ДП "Залів-Порт" - 163,9 млн грн;
- ТОВ "Торговий дім Вагонзавод" - 1,86 млрд грн;
- ТОВ "Ворскла сталь" - 222,3 млн грн;
- ТОВ "Прогрес Груп" - 1,56 млрд грн;
- ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" - 457,5 млн грн;
- ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод" - 2,2 млрд грн;
- ПАТ "Кременчукм`ясо" - 3,97 млн грн;
- ТОВ "Валса ГТВ" - 66,6 млн грн;
- ТОВ "Етьєн-Вест" - 96,2 млн грн;
- ТОВ "Інтерпрокат" - 107,6 млн грн;
- ТОВ "Промінек" - 461,1 млн грн;
- ТОВ "Залів-Метал" - у сумі 1,1 млрд грн.

Згідно з судовими матеріалами, суд першої інстанції відхилив вказані вимоги ФГВФО до ПрАТ “Росава” “у зв`язку з відсутністю документального підтвердження наявності відповідних кредитних правовідносин АТ "Банк "Фінанси та Кредит" із третіми особами (позичальниками) та відсутністю будь-яких доказів на підтвердження заявлених вимог” (цитата).

Суд апеляційної інстанції підтримав рішення суду першої інстанції, оскільки знову ж таки “банк не подав первинну документацію на підтвердження існування кредиторської заборгованості вказаних вище позичальників, зокрема, відповідні кредитні договори, меморіальні ордери, виписки з рахунків позичальників, докази на підтвердження пред`явлення вимоги до боржника як до поручителя чи/та заставодавця про сплату заборгованості, розрахунки дійсної заборгованості в розрізі основного боргу, відсотків за користування кредитом та штрафних санкцій тощо” (цитата).

Цитата з постанови Верховного Суду від 19.05.2021: “З урахуванням того, що судами встановлено, а Банком у касаційній скарзі не спростовано обставин того, що Банк не подав первинну документацію на підтвердження існування кредиторської заборгованості за кредитними договорами, за якими боржник є поручителем, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла висновку про необґрунтованість доводу касаційної скарги Банку про те, що суди першої та апеляційної інстанції в оскаржуваній ухвалі та постанові проігнорували наявні в матеріалах справи документи та прямі вимоги закону, а також що оскаржувані судові рішення ухвалені на підставі неправильної оцінки доказів та обставин, що мали вирішальне значення для вирішення даної конкретної справи”.

Як писав Finbalance, 21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн (як забезпечені), вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на 2,65 млрд грн (як забезпечені), вимоги Офісу великих платників податків на 1,27 млрд грн (шоста черга задоволення).

Крім того, суд задовольнив заяву ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" про заміну кредитора - банку «Фінанси та кредит» в межах вимог у сумі 2,65 млрд грн.

ПрАТ "Росава" управляє Білоцерківським шинним заводом. Компанія пов`язана з Костянтином Жеваго.

Про втрату оточенням Жеваго права оренди заводу "Росава" - тут.  

Контекст

Як писав Finbalance, у травні 2021 року відбувся аукціон ФГВФО з продажу пулу активів банку "Фінанси та кредит" і Дельта Банку на 10,6 млрд грн, у який входять борги пов`язаної з К. Жеваго групи “АвтоКрАЗ” (частина активів - у заставі НБУ).

У забезпеченні за позиками - кілька цілісних майнових комплексів площею 511,4 тис кв м у Полтавській області, у т.ч. завод із виробництва великовантажних автомобілів, завод із виробництва гальмівної апаратури для автотранспортних засобів тощо.

Переможець аукціону - ТОВ “Фінансова компанія “Фінтакт”, його пропозиція - 269,1 млн грн (тобто дисконт - 97,5%).

У цієї компанії як мінімум раніше простежувався зв`язок з оточенням К. Жеваго.

Державне бюро розслідувань здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42018000000002320 щодо можливого зловживання службовими особами банку “Фінанси та кредит” та розтрати коштів фінустанови за попередньою змовою з посадовими особами ПАТ «Київмедпрепарат» і ПАТ «Галичфарм» (пов`язують з К. Жеваго) у період з 19.09.2007 по 15.11.2012 шляхом видачі банком кредитів для пов’язаних з ним двох згаданих фармкомпаній.

26.04.2021 планувався аукціон Фонду гарантування з продажу пулу активів банку “Фінанси та кредит” на 1,15 млрд грн (частина з активів - у заставі НБУ). До цього пулу входять у т.ч. борги “Галичфарм”. Однак зрештою відповідний лот був знятий з продажу, а торги - скасовані на підставі рішення виконавчої дирекції ФГВФО від 22.04.2021.

Госпсуд Львівської області розглядає позов ліквідатора банку “Фінанси та кредит” до ПАТ “Галичфарм” про стягнення 1,15 млрд грн заборгованості за кредитними договорами (справа №914/2191/18). Як випливало із судових матеріалів, забезпеченням за одним з кредитів - будівлі та споруди майнових комплексів у Львові за адресами вул. Опришківська, 6/8 площею 31921,3 кв.м.; вул. Балкова, 1 площею 872,7 кв.м.; вул. Заклинських, 5 площею 1770,6 кв.м.; вул. Опришківська, 6/8, площею 2268,1 кв.м. Узгоджена сторонами вартість предмету іпотеки становила 412,6 млн грн.

При цьому ПАТ “Київмедпрепарат” передавало в іпотеку для банку по кредитним зобов’язанням (на 344 млн грн) нерухомість за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139 (а саме корпус №26, буква З).

У липні-2020 Фонду гарантування не вдалося продати на аукціоні права вимоги банку “Фінанси та кредит” за десятьма кредитними договорами, що укладені з юрособами. Йшлося в т.ч. про заборгованість "Київмедпрепарату" та "Галичфарм".

Як зазначалося, в забезпеченні за кредитами – єдиний майновий комплекс - нерухоме майно, рухоме майно, основні засоби підприємства, що знаходиться у м. Львів; об’єкти нерухомості та основні засоби, що розташовані у м. Київ; земельні ділянки, які знаходяться у Київській області; товари в обігу; акції інших компаній та майнові права за договорами поставки.

Стартова ціна пулу була 1,65 млрд грн. У ході торгів вона знижувалася до 1,15 млрд грн, але покупців не знайшлося.

Як писав Finbalance, НБУ відсудив у "Київмедпрепарата", а також в інших компаній "імені" Жеваго низку об`єктів нерухомості (у т.ч. в центральній частині Києва).

За даними НБУ, на початок листопада 2019 року борг банку “Фінанси та кредит” по рефінансу становив 6,7 млрд грн.

У грудні-2019 НБУ заявляв, що К. Жеваго не встиг подати апеляцію на рішення Шевченківського райсуду м. Києва (й відповідно воно набрало законної сили), яким з бізнесмена як поручителя банку “Фінанси та кредит” було стягнуто 1,54 млрд грн заборгованості по рефінансу. Разом з тим, у прес-службі К. Жеваго повідомляли про скаргу, подану у Верховний Суд.

У грудні 2020 року Офіс генпрокурора повідомив, що на підставі ухвали Печерського райсуду м. Києва в управління для АРМА передано арештовані корпоративні права, грошові кошти та 26 об’єктів нерухомості у провадженні щодо розтрати грошових коштів банку "Фінанси та кредит" на суму понад 2,5 млрд грн.

До переданих активів увійшли оздоровчі комплекси, готелі, житлові та комерційні приміщення, розташовані у центральних частинах Києва, Харкова, Полтави та Кривого Рогу загальною площею понад 22 тис м кв.

За словами генпрокурора Ірини Венедіктової, це майно належало кінцевому бенефіціарному власнику банку “Фінанси та кредит” - тобто Костянтину Жеваго.

Як зазначалося, слідство встановило, що офшорна компанія, пов’язана із кінцевим бенефіціарним власником банку [Костянтином Жеваго, - ред.], у період 2007-2014 років відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Згодом між банком "Фінанси та кредит" і іноземними банками укладено договори застави на суму понад 113 млн дол США. Цими договорами український банк поручався за офшорну компанію власними коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках в іноземних банках-кредиторах.

У 2015 році через невиконання зобов’язань офшорною компанією, за кредитними договорами іноземні банки стягнули з рахунків українського банку близько 113 млн. доларів США, що на той час еквівалентно 2,5 млрд грн. Такі дії вплинули на ліквідність банку, що, зрештою, позначилося на його платоспроможності та сприяло початку процедури ліквідації фінустанови, зауважували правоохоронці.