Суди не дозволили ДПС стягнути майно з "Львіввугілля" в рахунок боргу на 266 млн грн

Все про економіку та фінанси

03.02.2021 Восьмий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС та залишив без змін постанову Львівського окружного адмінсуду від 27.10.2020 (у справі №813/2271/17), якою податківцям знову ж таки було відмовлено в задоволенні позову до держпідприємства "Львіввугілля" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу (266,5 млн грн) за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Згідно з судовими матеріалами, ДП “Львіввугілля” вказувало, що його відокремлені підрозділи перебувають в стадії приватизації, а тому відчуження майна підприємства відповідно до норм чинного законодавства заборонене.

Львівський окружний адмінсуд звернув увагу на постанову Верховного Суду від 11.12.2018 у справі №813/933/15 (за позовом податківців до “Львіввугіля”), в якій констатувалося, що мораторій на примусову реалізацію майна об’єктів приватизації стосується виключно нерухомого майна, інших необоротних активів, земельної ділянки держвласності, на якій розташований такий об’єкт (основні фонди), і при цьому мораторій не стосується вугілля та відходів шахтного виробництва, яке не є основними фондами, а є оборотними активами, і до них може бути застосовано заходи примусового стягнення (тоді суд касаційної інстанції надав відповідний дозвіл податківцям на стягнення цього майна).

З огляду на це, Львівський окружний адмінсуд відмовив ДПС у задоволенні вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу “Львіввугілля” за рахунок майна, яке є основними фондами. Щодо інших активів, то, як зазначив суд, частина з них були вивільнені з податкової застави, а інші - вже реалізовано (йдеться про вугілля). Причому порушень ст. 92 Податкового кодексу не було встановлено, зауважувалося в судовому рішенні.

Цитата за постанови Восьмого апеляційного адмінсуду від 03.02.2021:

“Суд першої інстанції вірно звернув увагу на те, що з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об`єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторій на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств.

З моменту прийняття рішення про приватизацію об`єкта стосовно його майна (нерухомого майна, інших необоротних активів) та земельної ділянки державної власності, на якій розташований такий об`єкт, забороняється, зокрема здійснення операцій (дій), внаслідок яких може відбутися відчуження зазначеного майна чи зменшення його вартості або зменшення розміру земельної ділянки державної власності; обмін, іпотека або застава майна; списання основних засобів, що мають залишкову вартість; безоплатна передача та реалізація майна для погашення заборгованості; передача майна в оренду; вчинення дій, які можуть призвести до обмеження (обтяження) прав на земельну ділянку державної власності, на якій розташований такий об`єкт; прийняття рішень про припинення господарської організації шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення та інше.

Слід погодитися із судом першої інстанції у тому, майна відповідача, що перебуває в податковій заставі та могло б бути реалізоване на погашення суми податкового боргу ДП у відповідності до приписів пункту 95.3 статті 95 ПК у ході розгляду справи встановлено не було, а отже підстав для задоволення позову контролюючого органу немає”.