Суди на вимогу ДІУ "схлопнули" їх борги і права вимоги до Дельта Банку на 460 млн грн

Все про економіку та фінанси

10 квітня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/1340/18, якими було задоволено позов Державної іпотечної установи (ДІУ) та визнано припиненим зобов’язання ДІУ перед Дельта Банком щодо сплати відсоткового доходу за восьмий відсотковий період за облігаціями серій "A3", "B3", "C3" на 80,6 млн грн.

9 квітня Верховний Суд також відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій у справі №910/10418/18, якими знову ж таки було задоволено позов ДІУ та визнано припиненим зобов`язання ДІУ перед Дельта Банком щодо сплати відсоткового доходу на 80,6 млн грн за дев’ятий відсотковий період за облігаціями ДІУ серій «А3», «В3», «С3».

Згідно з судовими матеріалами, Дельта Банк є власником облігацій ДІУ на 1,7 млрд грн. При цьому Дельта Банк до визнання його неплатоспроможним передавав для ДІУ в заставу (як забезпечення по депозитним зобов’язанням) майнові права на активи, які оцінювалися на 3,87 млрд грн. Після банкрутства Дельта Банку ДІУ звернулася до Фонду гарантування з вимогою по вкладам на суму 3,5 млрд грн, з яких ФГВФО визнав вимоги на 3,3 млрд грн.

Свої позовні вимоги ДІУ обгрунтовувала відмовою Дельта Банку зарахувати зустрічні однорідні вимоги, при тому, що після початку процедури виведення з ринку вже проводилася відповідна операція на суму 161 млн грн (за третій та четвертий відсоткові періоди по облігаціям). Дельта Банк наполягав на тому, що після затвердження ліквідаційної маси таке зарахування неможливе. Водночас суди дійшли висновку, що ст. 601 Цивільного кодексу та ст. 46 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» таки дозволяють провести зарахування зустрічних однорідних вимог.

Як писав Finbalance, 31.05.2018 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та лишив без змін рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/4413/17, якими частково було задоволено позов ДІУ та визнано припиненим зобов`язання ДІУ перед Дельта Банком щодо сплати відсоткового доходу за п`ятий та шостий відсоткові періоди за вказаними облігаціями в розмірі 161 млн грн, з огляду на наявність боргу Дельта Банку перед ДІУ за договором банківського рахунку. Таким чином, було здійснено зарахування зустрічних однорідних вимог.

29.05.2018 Верховний Суд у рамках іншого судового спору (справа №910/12608/17) з аналогічних підстав визнав припиненим зобов’язання ДІУ перед Дельта Банком на 80,6 млн грн щодо сплати відсоткового доходу за сьомий відсотковий період.

22.05.2019 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 21.03.2019 у справі №910/1234/19, яким було задоволено позов ДІУ та визнано припиненим зобов’язання цієї структури перед Дельта Банком щодо сплати відсоткового доходу за десятий відсотковий період за облігаціями серій «B3», «C3» на суму 60,2 млн грн.

Фонд гарантування заявляв, що 20.09.2018 Верховний Суд своїм рішенням поставив остаточну крапку у спорі між АТ «Дельта Банк» та Державною іпотечною установою щодо нікчемності договорів забезпечення на загальну суму більше 3,8 млрд грн” (справа №910/23321/17). Тут йшлося про оскарження Державною іпотечною установою дій та рішення ліквідатора Дельта Банку щодо виявлення ознак нікчемності договорів застави та договорів відступлення права вимоги.

“Кредитний портфель, переданий у заставу ДІУ на суму більше 3,8 млрд грн, залишився у володінні АТ «Дельта Банк». Кошти від продажу даного кредитного портфелю будуть спрямовані на погашення вимог усіх кредиторів АТ «Дельта Банк» відповідно до черговості", - йшлося в повідомленні ФГВФО.

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.01.2019 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня 2018 року борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн. Про судові вимоги НБУ до М. Лагуна (мажоритарного акціонера Дельта Банку) - тут.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.