Суд: Приватбанк має погасити борги перед НБУ, як це вимагає Коломойський і Боголюбов

Все про економіку та фінанси

14 вересня Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов ТОВ «Арлан» та зобов’язав Приватбанк погасити заборгованість перед НБУ за кредитним договором №19 від 03.03.2009 шляхом перерахування на рахунок НБУ грошових коштів у повній сумі заборгованості.

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ТОВ «Арлан» є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Компанія працює на ринку сільгосптехніки.

У своїй позовній заяві ТОВ «Арлан» вказувало на бездіяльність НБУ, яка виразилася у неприйнятті від банку погашення заборгованості за кредитним договором №19 від 03.03.2009, укладеним між НБУ та Приватбанком.

Згідно з судовими матеріалами, упродовж 2009-2016 років НБУ та Приватбанк неодноразово укладали додаткові угоди до вказаного кредитного договору, якими змінювалися розмір кредиту, процентна ставка, графіки погашення боргу тощо. Відповідно до редакції договору від 12.06.2014, НБУ надає Приватбанку кредит на загальну суму 7,7 млрд грн на строк з 03.03.2009 по 23.12.2016 (із цієї суми 2 млрд грн були надані до 21.02.2014; 2,97 млрд – з 21.02.2014; 2,7 млрд – з 26.05.2014).

На виконання умов кредитного договору НБУ надав банку кредитні кошти, а банк частково повернув такі кошти та сплачував за їх користування проценти, йдеться в судових матеріалах.

Як забезпечення виконання боргового зобов`язання Приватбанку за кредитним договором, 29.05.2014 між НБУ (іпотекодержатель) і ТОВ "Арлан" (іпотекодавець) були укладені іпотечні договори №36 та №37 (предмети іпотеки – нерухоме майно за адресою м. Дніпро, вул. Чкалова, 27 договірною вартістю відповідно 21 млн грн та 19,4 млн грн).

ТОВ «Арлан» у ході судового процесу вказувало, що незважаючи на можливість Приватбанку погасити борг, «НБУ допускає бездіяльність щодо прийняття від банку належного виконання такого зобов`язання з метою задоволення своїх вимог за рахунок переданого в заставу (іпотеку) майна, в тому числі за іпотечними договорами №36 та №37» (цитата).

Як зауважується в рішенні суду, представник НБУ не заперечував отримання від Приватбанку електронного листа, в якому Приватбанк повідомляв НБУ про свій намір частково погасити 28.02.2017 заборгованість за кредитними договорами, в т.ч. за кредитним договором №19 від 03.03.2009, та просив НБУ підтвердити розрахунок та погодити погашення кредитів 28.12.2017 згідно з графіком.

Водночас, як додається в судових матеріалах, заступник голови НБУ у відповідь надіслав Приватбанку лист, в якому вказувалося на неприпустимість «зменшення обсягу відповідальності фінансового та майнових поручителів за рахунок наданої банку державної підтримки шляхом погашення утвореної заборгованості» (цитата).

На думку, позивача, ці обставини свідчать «про умисну бездіяльність НБУ щодо невиконання боржником умов кредитного договору, що в свою чергу порушує права Товариства як майнового поручителя за іпотечними договорами, оскільки за наявності у боржника грошових коштів для погашення заборгованості, останній зобов`язаний виконати своє грошове зобов`язання, оскільки його невиконання призводить до прострочення та має наслідком збільшення загальної суми заборгованості, що зумовить неможливість виконання такого зобов`язання у майбутньому ні самим боржником, ні майновим поручителем та фактично призведе до втрати позивачем права власності на нерухоме майно».

У своєму рішенні суд дійшов висновку, що лист заступника глави НБУ до Приватбанку «прямо свідчить про небажання кредитора [НБУ] прийняти належне виконання зобов`язання від боржника [Приватбанку]».

Також суд звернув увагу, що відповідно до звітності Приватбанку за ІІ квартал, на 30.06.2017 залишок на його рахунку в НБУ становив 7,7 млрд грн і станом на дату розгляду позову в Приватбанку наявні грошові кошти, за рахунок яких можна погасити борг перед Нацбанком.

Далі – цитата з рішення суду:

«Отже, незважаючи на можливість та намір ПАТ КБ "Приватбанк" виконати свої грошові зобов`язання перед НБУ, останній фактично ухиляється від прийняття такого виконання.

Прострочення боржника [Приватбанку] перед кредитором [НБУ] може мати наслідком звернення стягнення на майно, що належить позивачу [ТОВ «Арлан»] та було передано в іпотеку за іпотечними договорами, а відтак, зважаючи на те, що боржник має можливість виконати своє грошове зобов`язання перед НБУ та висловив відповідний намір, перекладання обов`язку зі сплати кредитних коштів з банку на ТОВ "Арлан" під загрозою втрати права власності на нерухоме майно суперечило б засадам добросовісності.

Твердження НБУ про набуття ТОВ "Арлан" права вимоги до ПАТ "Приватбанк" у зв`язку із виконанням ним зобов`язання банку, не є рівнозначно набутим майном взамін праву власності на нерухоме майно, оскільки фактично матиме місце втрата права власності на нерухоме майно та набуття взамін нього права грошової вимоги до банку, яке на відміну від вимог НБУ, не буде забезпеченим, а тому у ТОВ "Арлан" наявний самостійний майновий інтерес у виконанні ПАТ "Приватбанк" грошових зобов`язань перед НБУ.

З наведеного вбачається, що прострочення боржника у даному випадку може обґрунтовано розцінюватись позивачем як втручання у його право мирно володіти майном, оскільки у останнього наявний самостійний майновий інтерес у належному виконанні Банком зобов`язань перед кредитором та відповідно збереження свого права власності на нерухоме майно.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Арлан" про зобов`язання банку виконати зобов`язання (погасити заборгованість) за кредитним договором № 19 від 03.03.2009 шляхом перерахування на банківський рахунок НБУ грошових коштів у повній сумі заборгованості, є правомірною та обґрунтованою».

Про інші судові спори між державою та "приватівцями" читайте туттуттуттуттут.

Довідково

Раніше прес-служба Приватбанку в коментарі для Finbalance повідомляла, що погашені банком у 1-му півріччі 5,3 млрд грн кредитів рефінансування (у результаті чого борг перед НБУ зменшився до 12,7 млрд грн) – це позики, які залучалися в Нацбанку ще до націоналізації.

«Приватбанк проводив погашення рефінансування у першому півріччі за рахунок монетизації ОВДП 12.01.2017 на суму 1.4 млрд грн, а також за рахунок коштів, залучених на ринку ресурсів та власних коштів. Стягнення на предмет застави з боку НБУ не проводилось.

Формально відбулося скорочення зобов’язань І. Коломойського [за порукою, наданою для Нацбанку по кредитам рефінансування, - ред.], але лише за тими угодами, за якими заставою за зазначеними кредитами був портфель карткових кредитів клієнтів Приватбанку (за виключенням пов’язаних осіб, та клієнтів, що мешкають у зоні проведення АТО), тобто зобов’язання самого банку.

Порука І. Коломойського на момент націоналізації і наразі покриває 100% зобов`язань Приватбанку перед НБУ», - констатували в Приватбанку.

Також у Приватбанку зазначали, що загальна сума кредитів, залучених ним в НБУ з початку 2014 року до моменту націоналізації становила 22,3 млрд грн.

«У процесі націоналізації 19-22.12.2016 року Приватбанк отримав кредити від НБУ в сумі 25 млрд грн і погасив їх 28.12.2016 завдяки монетизації ОВДП [які були внесені урядом в капітал банку, - ред.].

Сума погашення кредитів НБУ з початку 2016 року до моменту націоналізації складала 7,351 млрд грн, а після - 31,482 млрд грн», - зауважували в Приватбанку.

Також у банку наводили дані, що в 2014-2016 роках обсяг його відсоткових платежів по кредитам, залученим в НБУ, становив 17,3 млрд грн, а до кінця липня-2017 – 1,9 млрд грн.

«Після націоналізації суттєвого послаблення відсоткової ставки за кредитами НБУ не відбулося. Середня ставка залишається на рівні 19,8% річних, тобто обслуговування кредитів НБУ є досить обтяжливим», - наголошували в Приватбанку.

«Структура боргу Приватбанку перед НБУ на 01.07.2017 року залишається сформованою до націоналізації і складає 12,719 млрд. грн. Тобто нових кредитів від НБУ в 2017 році Приватбанк не залучав (короткотермінові кошти підтримки ліквідності у грудні повернуті до початку 2017 року)», - підкреслювала прес-служба банку.

У Приватбанку уточнювали, що станом на кінець липня НБУ монетизував держоблігації, які були внесені в статутний капітал банку, на 27,2 млрд грн.

«Ліквідність банку на сьогодні дозволяє виконувати зобов’язання перед клієнтами та проведення активних операцій.

Наразі не стоїть на порядку денному питання монетизації ОВДП, проте така можливість у банка є на суму до 15,8 млрд грн.

Належний портфель державних цінних паперів та доходи від активних операцій забезпечують грошовий потік для покриття процентних виплат.

Також політикою банку на разі є робота по здешевленню вартості запозичених коштів за усіма видами валют запозичення», - зауважували в Приватбанку.

Раніше заступники глави НБУ Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб в інтерв’ю для Finbalance заявляли, що за їхніми очікуваннями, Приватбанку до кінця року не знадобиться монетизація держоблігацій, які були внесені урядом в капітал цього банку.