Суд зняв арешт з торгових марок "Київмедпрепарату" Жеваго

Все про економіку та фінанси

21.09.2021 Київський апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу виконавчого директора "Київмедпрепарат" та скасував ухвалу Печерського райсуду м. Києва від 24.05.2021, якою в рамках кримінального провадження №42018000000002320 на вимогу Офісу генпрокурора було накладено арешт на торгові назви та реєстраційні посвідчення на низку медичних препаратів, власником/заявником яких є "Київмедпрепарат" (ця компанія пов`язана з фармкорпорацією "Артеріум" Костянтина Жеваго).

25.08.2021 Київський апеляційний суд також скасував ухвалу Печерського райсуду м. Києва, якою накладався арешт на торгові марки та реєстраційні посвідчення "Галичфарм" - ще однієї структури, яка пов`язана з фармкорпорацією "Артеріум".

У судових матеріалах наводяться дані слідства, що "службові [особи] АТ «Банк «Фінанси та кредит» [належав К.Жеваго] шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою із посадовими особами Національного банку України вчинили розтрату коштів АТ «Банк» «Фінанси та кредит», у період часу з 19.09.2007 по 15.11.2012, шляхом видачі кредитів пов`язаним із банком особам, а саме АТ "Київмедпрепарат" та АТ "Галичфарм" (цитата).

Як уточнюється, збанкрутілий банк "Фінанси та кредит" уклав кредитні договори з "Галичфарм" і "Київмедпрепаратом", заборгованість по яким становить 1,69 млрд грн.

Як інформується, при цьому в 2015 році правління НБУ наклало ряд обмежень на діяльність банку "Фінанси та кредит, у т.ч. було заборонено проводити будь-які активні операції з інсайдерами та пов`язаними особами. Але попри це, банк здійснив з пов`язаними компаніями низку активних операцій на суму понад 5 млрд грн (зауважується, що позики не були забезпечені належною заставою). Як зазначається, загальна заборгованість 25 інсайдерів (серед яких - "Галичфарм" і "Київмедпрепарат") наразі становить майже 15 млрд грн.

Разом з тим, Київський апеляційний суд констатував, що "торгові назви і реєстраційні посвідчення не відповідають ознакам майна, оскільки не являються речами, ні майновими правами/обов`язками" (цитата).

"Арешт може бути накладено виключно на майно (матеріальні об`єкти) у передбачених випадках, а торгові назви і реєстраційні посвідчення не можуть бути речовим доказом, відповідно до положень ст.98 КПК України, їх неможливо конфіскувати, здійснити їх відчуження, та спрямувати на погашення цивільного позову, оскільки вони не являються матеріальними об`єктами або об`єктами права інтелектуальної власності.

Крім того, слідчим суддею залишено поза увагою відсутність достатніх даних, які вказують на існування підстав для застосування щодо АТ "Київмедпрепарат" такого заходу кримінально-правового характеру як спеціальна конфіскація, оскільки матеріалами клопотання не доведено, що торгові назви і реєстраційні посвідчення на лікарські засоби були одержані внаслідок вчинення злочинів, та/або є доходами від такого майна, або призначалися чи використовувалися для схиляння особи до вчинення злочину, фінансування, матеріальної винагороди за його вчинення, чи були предметом злочину. Жодній особі в рамках даного кримінального провадження про підозру не повідомлено", - йдеться в ухвалі суду апеляційної інстанції від 21.09.2021.

Контекст

Як писав Finbalance, 02.08.2021 виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів вирішила скасувати результати аукціону, що відбувся 15 липня, з продажу пулу активів банку "Фінанси та кредит", в який увійшли права кредитної вимоги до компаній "Галичфарм" і "Київмедпрепарат" на 1,84 млрд грн.

Серед забезпечення за кредитами – єдиний майновий комплекс у Львові та комерційна нерухомість у Києві, а також земельні ділянки в Київській області, прості іменні акції та майнові права на отримання товару.

Переможцем аукціону з пропозицією 1 млрд грн було ТОВ "Фінансова компанія "Фінтакт".

Згідно з рішенням ФГВФО, офіційна підстава для скасування результатів аукціону - пункт 6 розділу VII Положення щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, в якому визначено, що "відкриті торги (аукціон) не можуть вважатися такими, що відбулися, у разі відсутності кроку відкритих торгів (аукціону) у розрізі лотів або якщо на участь у відкритих торгах (аукціоні) було зареєстровано лише одного потенційного покупця (учасника)".

Нагадаємо, що ТОВ "Фінансова компанія "Фінтакт" в травні стала переможцем аукціону ФГВФО з продажу пулу активів банку "Фінанси та кредит" і Дельта Банку на 10,6 млрд грн, у який входять борги пов`язаної з К. Жеваго групи “АвтоКрАЗ” (частина активів - у заставі НБУ).

У забезпеченні за позиками - кілька цілісних майнових комплексів площею 511,4 тис кв м у Полтавській області, у т.ч. завод із виробництва великовантажних автомобілів, завод із виробництва гальмівної апаратури для автотранспортних засобів тощо.

Тоді ТОВ “Фінансова компанія “Фінтакт” запропонувало за відповідний пул активів 269,1 млн грн (тобто дисконт склав 97,5%).

Договір про відступлення прав кредитної вимоги був укладений в червні.

У ТОВ “Фінансова компанія “Фінтакт” як мінімум раніше простежувався зв`язок з оточенням К. Жеваго.

Наразі в держреєстрі засновниками ТОВ "ФК "Фінтакт" вказані ТОВ "Глоріоза" і ТОВ "Магеллан Інвестментс", а бенефіціаром - Дмитро Березовенко.

Разом з тим, до середини 2020 року бенефіціарами ТОВ "ФК "Фінтакт" значилися в т.ч. Олег Артеменко і Микола Похилько. Як повідомляв Finbalance, фізособи з такими ж іменами працювали в банку “Фінанси та кредит” й інших структурах Костянтина Жеваго (з ним же пов’язують групу “АвтоКрАЗ”).

У 2020 році ФГВФО продав для ТОВ "ФК "Фінтакт" пул активів банку “Фінанси та кредит” на 11,5 млрд грн з дисконтом понад 99%. У складі цього пулу - борги низки компаній К. Жеваго, у т.ч. ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод", ТОВ "Восток-Руда", ПАТ «Суднобудівний завод «Залів». Частина кредитів фігурує в матеріалах позову “Полтавського ГЗК” (Ferrexpo) до ФГВФО про визнання кредиторських вимог комбінату до банку “Фінанси та кредит” на 3,9 млрд грн.

У 2018 році ФГВФО скасував продаж для ТОВ "ФК "Фінтакт" активів банку “Фінанси та кредит” на 656 млн грн з дисконтом 77% (серед боржників за кредитами - у т.ч. ПрАТ «Ініціатор+», ТОВ «Ініціатор-Ріелті», ПАТ «Київсоюзшляхпроект», ПАТ «Стахановський завод технічного вуглецю», які знову ж таки пов’язані з К. Жеваго).

15.07.2021 ДБР повідомило, що К. Жеваго оголошений в міжнародний розшук.