Суд зняв арешт з майна Масюри та мільярдних боржників Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 26 березня, поліція продовжує розслідування в кримінальному провадженні №12015100060007565 від 24.11.2015 за підозрою колишнього екс-першого заступника голови ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри (його оголошували в розшук) в зловживанні службовим становищем та розтраті наприкінці 2014 року 50,6 млн дол банку шляхом незаконного (за версією слідства) розпорядження здійснити перерахування відповідних коштів на рахунок австрійського банку Bank Winter & СО. Аktiengesellschaft під виглядом надання банківської гарантії.

Вказаною ухвалою суд задовольнив клопотання ГПУ (здійснює процесуальне керівництво в розслідуванні) та надав дозвіл на виїмку копій документів (за сприяння австрійських правоохоронців) у Bank Winter & CO. Aktiengesellschaft щодо його взаємовідносин з компанією Jamico Finance Limited та Дельта Банком.

Разом з тим, 13 лютого 2018 року Печерський райсуд м. Києва частково скасував раніше накладений арешт на майно В. Масюри та його родичів. Йдеться в т.ч. про автомобіль Bentley Continental, BMW, чотири Land Rover Range Rover, три Mercedes-Benz, дві Audi, житловий будинок площею 597,4 кв.м, квартиру тощо.

Крім того, 13 лютого суд частково скасував арешт, який був накладений на статутний капітал ТОВ «Стройбуд Іллічівськ», що належить ТОВ «Іллічівськ Констракшн» (правоохоронці пов’язували його з чоловіком сестри В. Масюри) і ТОВ «Іллічівський зерновий порт», що належить ТОВ «Іллічівська зернова компанія» (раніше слідчі стверджували, що В. Масюра здійснював інвестиції у ТОВ «Іллічівський зерновий порт» та фактично керував його діяльністю).

Також було знято арешт із земельної ділянки площею 5,4 га (за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Транспортна, земельна ділянка 46, реєстраційний номер майна 171685251108, кадастровий номер 5110800000:03:001:0012, належить ТОВ «Іллічівський зерновий порт») та земельну ділянку площею 0,9 га (за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Сухолиманська, 60-А, реєстраційний номер майна 81848451108, кадастровий номер 5110800000:03:001:0298, суб`єкт речового права на 49 років ТОВ «Іллічівський зерновий порт»).

За даними системи "Прозорро.Продажі", в грудні 2017 року Фонд гарантування вкотре не зміг продати права вимоги Дельта Банку на 4,14 млрд грн до низки структур, в т.ч. ТОВ "Іллічівський зерновий порт", ТОВ "Іллічівська зернова компанія", ТОВ “Стройбуд Іллічівськ”, ПАТ “Одеський олійножировий комбінат” тощо. Продаж не відбувся навіть попри те, що вартість активу була знижена на 70% - до 1,24 млрд грн.

Як писав Finbalance, восени 2017 року Госпсуд м. Києва в рамках справи про банкрутство ТОВ "Іллічівський зерновий порт" прийняв до розгляду заяви Дельта Банку про вимоги на 2,9 млрд грн; CFSIT Inc. (Cargill Financial Services International) – на 31,6 млн дол; ТОВ "Агро-Інвестмент" – на 1,1 млрд грн тощо.

В. Масюра вважався близьким до корпорації Cargill, якій належали 29,4% акцій Дельта Банку.

У лютому-2016 В. Масюра в інтерв’ю для видання «Дело», відповідаючи на питання, чи працює його сестра Юлія Масюра та її чоловік Павло Бородін в компаніях "Іллічівський зерновий порт" і "Стройбуд Іллічівська" та чи належить йому одна з цих компаній частково або цілком, в тому числі опосередковано, зауважив таке:

«Моя сестра працювала радником голови правління банку і брала участь в аналізі та контролі за фінансуванням проекту Зернового терміналу, а також в переговорах з Каргілл щодо інвестування в цей проект. В рамках цього проекту вона була за сумісництвом економістом "Іллічівського зернового порта" з зарплатою 121,8 грн. З Павлом Бородіним, який був раніше запрошений банком на позицію незалежного директора "Стройбуд Іллічівська", вона познайомилася вже після початку роботи над цим проектом. У банку ми часто практикували таких фінконтролерів по великим кредитним проектам. Це стандартна практика. Я займався кредитний проект по Зерновому терміналу від Дельта Банку і керував переговорами з Каргілл».

Згідно з судовими матеріалами, Дельта Банк передавав права кредитної вимоги до ТОВ «Іллічівський зерновий порт» в заставу для Укрексімбанку.

Як писав Finbalance, відповідно до матеріалів кримінального провадження №12015160160000210, незадовго до введення тимчасової адміністрації в Дельта Банк (02.03.2015) у фінустанову надійшли заяви від позичальників про припинення зобов`язань через зарахування зустрічних однорідних вимог, зокрема:

- заява ТОВ «Іллічівський зерновий порт» від 09.02.2015 про припинення зобов`язань Товариства зі сплати заборгованості за кредитними договорами на суму 13,77 млн дол та 434,3 млн грн;
- заява ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» від 09.02.2015 про припинення зобов`язань Товариства зі сплати заборгованості перед банком на суму 4,5 млн дол.

У заявах позичальників про зарахування зустрічних вимог фігурували чотири безвідкличні резервні акредитиви на 36,9 млн дол, банком-емітентом за якими вказано Дельта Банк, та права вимоги за якими позичальники, як зазначалося, придбали у компанії CFSIT (Cargill Financial Services International):

- LC/SВ/017/042014 на загальну суму 1,71 млн дол.;
- LC/SВ/025/042014 на загальну суму 28,65 млн дол.;
- LC/SВ/021/042014 на загальну суму 1,28 млн дол.;
- LC/SВ/029/042014 на загальну суму 5,25 млн дол.

У судових матеріалах щодо цього карного провадження зауважувалося, що під час перевірок в Дельта Банку було виявлено різноманітні SWIFT-повідомлення щодо вказаних акредитивів, але в документації банку не було оригіналів юридичної документації стосовно власне випуску акредитивів, зокрема, відповідних рішень уповноважених органів управління банку: правління та кредитного комітету банку, договорів про відкриття акредитивів, заяв, розпоряджень тощо. Більшість відповідних сум акредитивів не була відображена на балансових або позабалансових рахунках банку.

«Таким чином встановлено, що посадові особи ТОВ «Іллічівський зерновий порт» та ТОВ «Стройбуд Іллічівськ», зловживаючи своїм службовим становищем, вступивши в злочинну змову з колишніми співробітниками АТ «Дельта банк» з метою погашення заборгованості по кредитним договорам та зняття обтяження в АТ «Дельта Банк» на заставне майно надали фіктивні договори переуступки боргу, укладені з компанією-нерезидентом», - констатувалося в Печерського райсуду м. Києва від 04.02.2016 з посиланням на дані слідчих.

Також у документі зазначалося, що крім вищезазначених 4 фіктивних акредитивів в банку було виявлено SWIFТ повідомлення стосовно ще 13 фіктивних акредитивів, на 105 млн дол.

У січні-2016 представники Фонду гарантування зробили низку заяв про те, що з Дельта Банку були виведені активи на 100 млн дол через операції з акредитивами корпорації Cargill.

Корпорація Cargill обвинувачення на свою адресу відкидала, наголошуючи, що переуступка прав вимоги відбулася в повній відповідності до чинного законодавства України.

Фонд гарантування в офіційній заяві констатував, що зловживання акціонерів та топ-менеджерів Дельта Банку стали причиною того, що оціночна вартість активів фінустанови (29,2 млрд грн) становить лише третину від їхньої балансової вартості, зазначеної «на папері» (94,27 млрд грн), та більш ніж в 1,8 рази менша ніж зобов’язання банку відповідно до реєстру акцептованих вимог кредиторів (53,77 млрд грн).

ФГВФО зазначав, що з коррахунків Дельта Банку в іноземних банках (Meinl Bank AG, BANK FRICK AND CO.AG, East-West United S.A., BANK WINTER & CO.AC) були списані кошти на суму 437,2 млн дол.

Крім того, як зауважував Фонд, загальна сума (на 01.02.2017) нікчемних правочинів, які були укладені до тимчасової адміністрації для виведення активів, оцінювалася на 19,32 млрд грн, 93,63 млн дол. та 18 млн швейцарських франків.

ФГВФО визнав нікчемними правочини з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн; з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн; з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн.

Також нікчемними визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ – 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За даними Фонду гарантування, на кінець 2017 року борг Дельта Банку перед НБУ по кредитам рефінансування становив 7,6 млрд грн.

На 01.03.2018 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрд грн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.