Печерський райсуд зняв арешт з головного офісу банку "Аркада"

Все про економіку та фінанси

01.02.2021 Печерський райсуд м. Києва зняв арешт з головного офісу банку “Аркада” (площею 14,1 тис кв м, який знаходиться в центрі Києва за адресою вул. Ольгинська, 3-А) та із земельної ділянки під ним (площею 0,53 га).

Вказаний арешт було накладено ухвалою суду від 19.08.2020 за клопотанням ФГВФО в рамках забезпечення позову Фонду в справі №757/35423/20-ц до ТОВ “Будеволюція”, Олега Неліна, Тараса Бурдейного щодо оскарження низки вчинених ними правочинів, які призвели до виведення з власності банку “Аркада” його головного офісу.

11.01.2021 Печерський райсуд м. Києва також відмовився задовольнити клопотання ліквідатора банку “Аркада” про забезпечення позову до Олега Неліна в справі №757/52482/20-ц й накладення арешту на головний офіс банку “Аркада” й земельну ділянку під ним.

У цьому позові представник ФГВФО просить суд застосувати наслідки нікчемності правочину шляхом скасування реєстрації права власності та припинення визнання права власності на нерухоме майно.

Нагадаємо, 25.08.2020 правління НБУ вирішило віднести банк "Аркада" до категорії неплатоспроможних, у зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини від мінімального встановленого рівня через втрату банком основного активу – згаданої будівлі головного офісу та земельної ділянки.

Як зазначав регулятор, у 2019 році банк "Аркада" надав цю нерухомість як заставу за кредитом, залученим пов’язаною з банком компанією-забудовником. На момент укладання кредитного договору оціночна вартість будівлі становила понад 620 млн грн (майже 27% від усіх активів банку). Кредитор через несвоєчасне обслуговування боргу забудовником переоформив на себе право власності на цю будівлю. Як зауважував Нацбанк, у зв’язку з цим банк "Аркада" відобразив списання з балансу зазначеного об’єкта нерухомості, й капітал банку впав нижче нормативного рівня та став від’ємний.

"Національний банк, вивчивши матеріали про переоформлення права власності на об’єкт (договір застави, кредитний договір та додатки до нього), звернувся до Національної поліції України із заявою з приводу неправомірних дій посадових осіб банку та проханням зберегти зазначену нерухомість", - йшлося в заяві НБУ.

Олег Нелін значився в держреєстрі речових прав на нерухоме майно як власник будівлі банку “Аркада” та земельної ділянки під ним (право власності зареєстроване в липні 2020 року після зняття арешту, який накладався в рамках кримінального провадження №12020100000000254 щодо можливих зловживань посадовців банку "Аркада" та заволодіння коштами довірителів фонду фінансування будівництва). Також повідомлялося, що Олег Нелін передав вказане нерухоме майно в іпотеку для Тараса Бурдейного.

Цих двох фізосіб пов’язували з Миколою Злочевським - екс-міністром екології часів Януковича, власником газовидобувної компанії Burisma (наразі М. Злочевський - у розшуку).

У судових матеріалах зауважувалося, що за даними ФГВФО, у вересні 2019 року банк “Аркада” передав в іпотеку (для О. Неліна) свій офіс та земельну ділянку під ним як забезпечення боргових зобов’язань ТОВ “Будеволюція” (особа, яка була пов’язана з банком “Аркада”; забудовник ЖК «Патріотика» та «Патріотика на Озерах») за договором позики на 260 млн грн (як зазначається, ринкова вартість офісу - 554,8 млн грн, земельної ділянки - 65,6 млн грн).

За оцінками ФГВФО, «АКБ «Аркада» безоплатно позбавився свого майна на суму понад 600 млн грн, маючи проблеми з ліквідністю.

У листопаді 2020 року Госпсуд м. Києва змінив управителя Фонду фінансування будівництва ЖК «Патріотика» з банку «Аркада» на нового управителя – ТОВ «Фінансова компанія «Гарант Капітал», яке пов’язували з Вадимом Столаром.

За інформацією об’єднання інвесторів ЖК "Еврика", "Патріотика" та "Патріотика на озерах", також суд змінив управителя ФФС “Еврика” на ТОВ «ФК«Гарант Капітал».

За даними МВС, КМДА та компанія-забудовник "Столиця Груп" (Stolitsa Group) збираються підписати меморандум про добудову 11 000 квартир у проектах банку "Аркада".

ФГВФО повідомляв, що затвердив реєстр акцептованих вимог кредиторів банку «Аркада» на загальну суму понад 621 млн грн. Із них 286 млн грн – це сума гарантованого відшкодування. Ще 43 млн грн – кошти фізичних осіб, що перевищують гарантовані 200 тисяч гривень. У сьомій черзі вимоги юридичних осіб на загальну суму 270 млн грн.

18 січня рішенням виконавчої дирекції Фонду було затверджено ліквідаційну масу АТ АКБ «Аркада», яку незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили в 1,3 млрд грн.

Як зауважував ФГВФО, майже 84% цієї суми – 1,1 млрд грн – вартість нерухомості. Зокрема, на балансі банку перебуває понад 200 га землі для будівництва та ведення сільського господарства у передмісті Києва – м. Буча, м. Бровари та с. Михайлівка-Рубежівка, продаж яких почнеться уже навесні.

"Та все ж основний актив банку – це будівля колишнього головного офісу у центрі Києва на вул. Ольгинській та земельна ділянка під нею. Напередодні визнання банку неплатоспроможним було вчинено спробу незаконного виведення цих активів з балансу банку. І саме від їх повернення залежать перспективи розрахунку із кредиторами банку. Адже оціночна вартість цих активів – понад 770 млн грн, що становить майже 60% вартості усіх активів банку", - зазначав ФГВФО.