Суд знову відмовився зняти арешт з акцій і майна Промінвестбанку

Все про економіку та фінанси

5 травня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити заяву Промінвестбанку про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою цього суду від 10.03.2020 (в справі №910/3480/20), якою на вимогу ТОВ “Крим Дівелопмент” було накладено арешт на акції Промінвестбанку, його рухоме і нерухоме майно, рахунки в інших банках (у межах суми стягнення 169,8 млн дол), а також заборонено банку здійснювати ліквідацію чи реорганізацію юридичної особи.

Як писав Finbalance, 7 квітня Госпсуд м. Києва вже відмовляв Промінвестбанку в задоволенні аналогічного клопотання.

Промінвестбанк заявляв, що накладений у березні судом арешт може призвести "до повної зупинки банку та неплатоспроможності” (цитата).

ТОВ “Крим Дівелопмент” пов’язане з Ігорем Коломойським і його партнерами. Це одна із компаній “приватівців”, які на підставі рішення Арбітражного суду Гааги стягують з Росії компенсацію за нерухомість, відібрану в них у Криму після анексії півострова Росією.

Біржа “ПФТС” повідомляла, що 04.03.2020 відбувся аукціон, на якому були продані 99,77% акцій Промінвестбанку за 268,7 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, переможцем аукціону стало ТОВ “ФК “Фортіфай”, яке сплатило вказану суму.

ТОВ "Крим Дівелопмент" в суді оскаржило продаж акцій Промінвестбанку, зазначаючи, що відповідний аукціон був проведений з порушенням законодавства, а ціна лота виявилася занижена.

Як писав Finbalance, 07.04.2020 Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив клопотання Промінвестбанку про забезпечення позову та зупинив стягнення (виконавчі дії) в межах зведеного виконавчого провадження №59036926 до завершення розгляду справи №640/7175/20 (за позовом банку до Державної виконавчої служби про скасування постанови від 12.03.2020).

Саме в рамках виконавчого провадження №59036926 компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським і його партнерами, на підставі рішення Арбітражного суду Гааги стягують з Росії компенсацію на суму біля 170 млн грн за нерухомість, відібрану в них у Криму після анексії півострова Росією.

Раніше російський "Внєшекономбанк" (ВЕБ.РФ) називав продаж підконтрольного йому Промінвестбанку порушенням норм міжнародного права. ВЕБ.РФ декларував намір оскаржити продаж в іноземному суді.

12.03.2020 держвиконавець виніс постанову, якою зобов`язав депозитарну установу (ТОВ «Інвінтум») списати 99,77% акцій Промінвестбанку та перевести їх на рахунок, відкритий ТОВ «ФК «Фортіфай». “Проте станом на 23 березня 2020 року цінні папери, які були придбані на результатами аукціону, проведеного 04.03.2020, на рахунок ТОВ «ФК «Фортіфай» не перераховані (не зараховані)”, - йшлося в судових матеріалах.

Окружний адмінсуд м. Києва в ухвалі від 07.04.2020, якою зупинив стягнення (виконавчі дії) в межах зведеного виконавчого провадження №59036926, вказав, що “зміна власника акцій банківської установи, в порушення процедури та без попереднього погодження такої зміни з Національним банком України тягне для заявника [Промінвестбанку] наслідки, передбачені статтею 73 Закону України «Про банки і банківську діяльність»”, а “отже, в результаті дій відповідача [Державної виконавчої служби] з відчуження права на акції третіми особами за наслідком примусової реалізації акцій на аукціоні в силу положень статей 34 та 44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» діяльність ПАТ «Промінвестбанк» як банківської установи може бути припинена” (цитата).

17 квітня Шостий апеляційний адмінсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної виконавчої служби на ухвалу суду першої інстанції від 7 квітня.

Контекст

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ "ФК "Фортіфай", яке придбало 99,77% акцій Промінвестбанку за 269 млн грн, вказаний Сергій Фаткуллін.

ПрАТ “Альтана Капітал”, яке від імені ТОВ "ФК "Фортіфай" брало участь в аукціоні з продажу акцій Промінвестбанку, на ринку в різні часи пов’язували з оточенням Ріната Ахметова (за даними “Альтана Капітал”, серед її ключових клієнтів - структури Ахметова).

Співрозмовники Finbalance на ринку зазначали, що реальними покупцями Промінвестбанку могли стати структури, близькі до Павла Фукса (який раніше цікавився Промінвестбанком) і Віталія Хомутинніка.

При цьому ЗМІ повідомляли, що покупцем 99,77% акцій Промінвестбанку могла стати компанія, пов’язана з інвестфондом VR Capital, “який профінансував угоду і фактично став реальним покупцем банку” (цитата).

Як писав Finbalance, у І кварталі 2019 року Промінвестбанк продав 5-мільярдний борг “Укрзалізниці” для VR Capital Group, яку створив інвестбанкір Річард Дітц (Richard Deitz) - у минулому він був одним із засновників інвесткомпанії “Ренесанс Капітал” (після кризи 1998 року продав свою частку в “Ренесансі”).

VR Capital - партнер групи ICU (мали спільний “сонячно-енергетичний” бізнес). При цьому раніше оточення Ріната Ахметова отримало контроль над мільярдними боргами групи "Донецьксталь" від ICU.

Нацбанк заявляв, що не отримував пакет документів для погодження набуття істотної участі в Промінвестбанку. НБУ зауважував, що “про ризики набуття істотної участі в банку без погодження регулятора Національний банк повідомив Міністерство юстиції та організатора торгів із продажу акцій Промінвестбанку, що відбулись 4 березня” (цитата).

“Особа, яка набула істотну участь без такого погодження, може бути позбавленою права голосу та оштрафованою, тоді як структура власності самого банку може бути визнаною непрозорою. Непрозора структура власності може стати підставою для віднесення банку до категорії проблемних, а згодом – у разі неусунення порушення – банк може бути визнаний неплатоспроможним.

Національний банк не втручається в процес виконання судових рішень. Разом із цим існують передбачені чинним законодавством інструменти для дотримання вимоги щодо отримання попереднього погодження Національного банку під час переходу права власності на акції банку. Одним із таких інструментів є включення до договору купівлі-продажу відкладальної умови, за якою фактичний перехід права власності на акції банку відбувається після отримання погодження регулятора", - йшлося в заяві Нацбанку.

Промінвестбанк повідомляв, що заплановані на 06.02.2020 загальні збори його акціонерів не відбулися через відсутність кворуму. На цих зборах акціонерів Промінвестбанку планувалося розглянути питання про припинення здійснення банком банківської діяльності без припинення юридичної особи, а також затвердити план припинення банківської діяльності.

За результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Промінвестбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена його потреба в капіталі на 4,6 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - на 6,32 млрд грн. За даними банку, з урахуванням здійснених ним заходів, на 01.09.2019 потреба в капіталі за базовим макросценарієм зменшилася до 2,7 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - до 3,96 млрд грн.

За даними Промінвестбанку, за підсумками всього 2019 року він отримав прибуток 270,3 млн грн. При цьому з огляду на те, що за січень-листопад банк декларував прибуток 1,082 млрд грн, виходить, що в грудні він зафіксував збиток 812 млн грн.

Активи Промінвестбанку за 2019 рік скоротилися майже вдвічі - з 13,8 млрд грн до 7,1 млрд грн. Раніше повідомлялося, що за три квартали він продав права кредитної вимоги на 9,3 млрд грн.

У кінці листопада Промінвестбанк оголосив про закриття поточних рахунків фізичних осіб-підприємців, а дещо згодом - про припинення співпраці з Mastercard і зупинку обслуговування карткових рахунків юросіб-клієнтів. У грудні банк повідомив, що залишив тільки одне відділення для обслуговування клієнтів.

За даними Промінвестбанку, 23 квітня планувалося проведення позачергових зборів його акціонерів, на яких мали розглядатися в т.ч. такі питання:

- затвердження фінрезультату за 2019 рік, який склав 270,3 млн грн;

- спрямування прибутку на зменшення збитків минулих років, дивіденди - не виплачувати;

- збільшення статутного капіталу на 850 млн грн шляхом розміщення акцій додаткової емісії існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків;

- про невикористання переважного права акціонерів на придбання акцій додаткової емісії у процесі їх розміщення;

- про затвердження рішення про емісію акцій банку (без здійснення публічної пропозиції) та визначення учасником розміщення російської держкорпорації ВЕБ.РФ, яка є власником істотної участі в банку.