Суд знову наклав арешт на майно екс-топа Дельта Банку і його родичів

Все про економіку та фінанси

30 вересня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №6 та в рамках кримінального провадження №12015100060007565 від 24.11.2015 наклав арешт на майно екс-першого заступника глави ради директорів Віталія Масюри та його родичів (дружини та її батька). Як вважає слідство, В. Масюра оформив майно на близьких «з метою ухилення від можливої конфіскації наявного у нього майна набутого злочинним шляхом» (цитата зухвали суду).

Йдеться в т.ч. про

- автомобілі: BENTLEY CONTINENTAL GT; чотири LAND ROVER RANGE ROVER; три MERCEDES-BENZ (S 500 4 MATIC, GL 350 CDI 4 MATIC, S 350L); BMW 730; TOYOTA LAND CRUISER PRADO; два AUDI (R8, А8); NISSAN TIIDA; MITSUBISHI LANCER; DAEWOO LEGANZA.
- нерухомість: три житлових будинки; три квартири; п’ять машиномісць; частка групи нежилих приміщень.

Крім того, накладено арешт на

- статутний капітал ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» (100% якого належить ТОВ «Іллічівськ Констракшн»; за даними слідства, реальним власником є чоловік сестри В. Масюри) і ТОВ «Іллічівський зерновий порт» (100% якого належить ТОВ «Іллічівська зернова Компанія»; за даними слідства, В. Масюра «здійснює інвестиції у ТОВ «Іллічівський зерновий порт», та фактично керує його діяльністю»);
- земельну ділянку площею 5,4253 га, яка належить у формі приватної власності ТОВ «Іллічівський зерновий порт» та земельну ділянку площею 0,9 га, суб`єктом речового права на яку на 49 років є ТОВ «Іллічівський зерновий порт».

Як писав Finbalance, слідчі підозрюють В. Масюру у виведенні 50,6 млн дол. «Дельта Банку» через «BANK WINTER &CO AG». У січні він був оголошений в розшук.

Звернемо увагу, що арешт на більшу частину згаданого вище майна накладається не вперше. Попередній арешт був знятий Печерським райсудом м. Києва 15 вересня (щоправда, це зробив інший слідчий суддя).

05 липня було накладено арешт на дві земельні ділянки площеню 8,6 гектарів та 5,3 гектарів, що належать відповідно ПАТ «Іллічівський олійножировий комбінат» та ПАТ "Одеський олійножировий комбінат".

P.S. У заяві прокуратури м. Києва від 07 жовтня констатується, що вартість активів, повторно заарештованих Печерським райсудом м. Києва по справі екс-першого заступника голови ради директорів "Дельта Банку" сягає 450 млн грн.

Довідково

У січня поточного року Віталій Масюра в письмовому коментарі для газети «Дзеркало тижня. Україна» називав висунуті йому підозри неправильними й такими, що мають замовний характер.

"Я завжди підписував документи тільки за наявності всіх погоджень. Якщо потім документи "пропали" з банку, треба питати в тих, хто супроводжував угоду й зберігав документи. Угоду ініціював і погоджував Микола Лагун і супроводжувало його оточення з Clever Management. У мене були підстави припускати, що це якась угода із зацікавленістю акціонера. Звідси — додумуйте замовника обвинувачень", — заявив Масюра.

При цьому говорити про справжні мотиви відкриття коррахунку "Дельти" в Bank Winter&Co AG він чомусь не хоче, писало видання, — стверджує, що гроші там знаходилися "для проведення розрахунків і розміщення коштів на міжбанківському ринку, вони давали хороші відсотки при низькому ризику".

Своїх близьких зв`язків із Cargill колишній перший заступник голови ради директорів "Дельта Банку" не спростовував. "Мотив цих обвинувачень — особиста помста за моє співробітництво з цією компанією у 2014-му і 2015 р. До речі, зверніть увагу, як збіглося в часі моє обвинувачення й галас у ЗМІ щодо так званого виведення активів Cargill з "Дельти", — говорить він.

У лютому В. Масюра в інтерв’ю для видання «Дело», відповідаючи на питання, чи працює його сестра Юлія Масюра та її чоловік Павло Бородін в компаніях "Іллічівський зерновий порт" і "Стройбуд Іллічівська" та чи належить йому одна з цих компаній частково або цілком, в тому числі опосередковано, зауважив таке:

«Моя сестра працювала радником голови правління банку і брала участь в аналізі та контролі за фінансуванням проекту Зернового терміналу, а також в переговорах з Каргілл щодо інвестування в цей проект. В рамках цього проекту вона була за сумісництвом економістом "Іллічівського зернового порта" з зарплатою 121,8 грн. З Павлом Бородіним, який був раніше запрошений банком на позицію незалежного директора "Стройбуд Іллічівська", вона познайомилася вже після початку роботи над цим проектом. У банку ми часто практикували таких фінконтролерів по великим кредитним проектам. Це стандартна практика. Я займався кредитний проект по Зерновому терміналу від Дельта Банку і керував переговорами з Каргілл».

При цьому В. Масюра знову ж таки говорив про мотиви особистої помсти з боку Миколи Лагуна: «Це помста. Але я не знаю про його прямі звинувачення, що я працюю на Каргілл. Сама постановка питання безглузда. Я ніколи не працював на Каргілл, найкраще, запитайте у Лагуна безпосередньо. Взагалі я готовий публічно, в форматі дебатів зустрітися з Лагуном і проговорити всі звинувачення».

Тоді ж повідомлялося, що В. Масюра знаходиться у Великій Британії.

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна щодо розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут.

Про намагання Укрексімбанку стягнути 45 млн дол. з компанії сестри М. Лагуна див. тут.

Довідково про український «Дельта Банк»

За даними Фонду гарантування, на 01 вересня вкладникам цієї фінустанови в межах гарантійної суми було виплачено 15,5 млрд грн (96,6% запланованих виплат). Виплати здійснювалися в основному за рахунок емісійних коштів НБУ (в т.ч. монетизації Нацбанком ОВДП, які для Фонду гарантування випустив Мінфін).

У червні поточного року Фонд гарантування затвердив ліквідаційну масу «Дельта Банку»: оціночна вартість – 29,04 млрд грн. при балансовій вартості 85,55 млрд грн.

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.

У березні директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник заявляв, що в поточному році Нацбанк за рахунок застави по кредитам рефінансування планує отримати близько 4,4 млрд грн. надходжень «від очікуваних і вже накопичених погашень за портфелем Дельта Банку»

Крім того, в НБУ заявляли, що намагаються в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн. за майновим поручительством по кредитам рефінансування для «Дельта Банку». Як зазначалося, М. Лагун надав майнове поручительство на 766,848 млн гривень під земельні ділянки.

За даними НБУ, на 01.03.2015 борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн. Він отримував рефінансування і за часів керівництва в НБУ І. Соркіна, і С. Кубіва, і В. Гонтаревої.

Про підозри Генпрокуратури щодо службових осіб НБУ в сприянні службовим особам "Дельта Банку" у виведенню закордон 4,1 млрд грн. рефінансування див тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Як писав Finbalance, 12 березня Печерський райсуд м. Києва задовольнив позов українського Ощадбанку щодо стягнення з мажоритарного акціонера «Дельта Банку» (як поручителя) заборгованості за договором №151210-Л2 від 15 грудня 2010 року про відкриття та ведення кореспондентського рахунку в сумі 948 млн грн; заборгованість за договором №151210-Л1 від 15 грудня 2010 року про відкриття та ведення кореспондентського рахунку в сумі 111,8 млн дол та 12,45 млн євро. Тоді ж суд першої інстанції відмовив М. Лагуну в задоволенні зустрічного позову до Ощадбанку про визнання договору поруки недійсним. У кінці квітня Апеляційний суд м. Києва відкрив апеляційне провадження на рішення Печерського суду (за скаргою М. Лагуна).

Про судові спори Фонду гарантування з Ощадбанком за активи «Дельта Банку» читайте тут, а з "Фокстротом" - тут.

Наразі Finbalance не володіє інформацією, чи фігурує М. Лагун в тому чи іншому кримінальному провадженні українських правоохоронних органів щодо сумнівних операцій українсьокго "Дельта Банку" (в т.ч. в контексті згаданого вище рефінансування НБУ).