Суд закрив одну справу про банкрутство Дніпропетровського трубного заводу і відкрив нову

Все про економіку та фінанси

11.01.2021 Госпсуд Дніпропетровської області відкрив провадження в справі №904/7022/20 про банкрутство ПАТ “Дніпропетровський трубний завод” (входить у підконтрольну росіянам корпорацію “ІСД”; у держреєстрі бенефіціаром заводу вказаний Сергій Тарута).

Згідно з судовими матеріалами, ініціатор відповідної процедури - ТОВ "Торговий дім Фітоліт-Лаймстоун".

Додамо, що 11.11.2020 Госпсуд Дніпропетровської області закрив провадження в іншій справі про банкрутство ПАТ “Дніпропетровський трубний завод” - №904/4592/15.

Таким чином, суд у т.ч. відмовився задовольнити клопотання Райффайзен Банку Аваль про визнання вказаного підприємства банкрутом та про відкриття ліквідаційної процедури.

В ухвалі від 11.11.2020 суд вказав, що справа про банкрутство ПАТ “Дніпропетровський трубний завод” на стадії розпорядження майном тривала понад 5 років, і попри те, що розпорядник майном боржника вжив належні заходи для організації зборів кредиторів, відповідні збори не відбулися через неявку на них основного кредитора - корпорації «ІСД», якій належить більше ніж 3/4 голосів.

Тоді суд констатував, що “існуючий у справі про банкрутство мораторій упродовж значного періоду в часі забороняє задоволення вимог конкурсних кредиторів боржника”, а після закриття справи про банкрутство “кредитори, за наявності ознак прибутковості у підприємства, отримають можливість задовольнити власні вимоги в загальному порядку” (цитата).

“Суд також бере до уваги той факт, що дана справа носить соціальний характер, оскільки ПАТ “ДТЗ” є містоутворюючим підприємством з унікальним обладнанням, на даному підприємстві на теперішній час працює біля 1 000 працівників, які можуть залишитися без роботи і соціального захисту”, - йшлося в ухвалі Госпсуду Дніпропетровської області.

12.01.2021 Центральний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" на ухвалу суду першої інстанції від 11.11.2020.

Контекст

Як писав Finbalance, 16.10.2020 Госпсуд Дніпропетровської області - в рамках справи №904/2104/19 про визнання банкрутом ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” - ввів процедуру санації підприємства.

ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” (ДМК) пов’язане з групою “ІСД”. У держреєстрі власниками істотної участі в ДМК вказані Корпорація “Індустріальна Спілка Донбасу”, Сергій Тарута, Олег Мкртчан (був засуджений у Росії до 9 років колонії). Контролерами групи “ІСД” з 2010 року вважають структури, близькі до російської держкорпорації ВЕБ.РФ (Внєшекономбанк).

Госпсуд Дніпропетровської області відкрив провадження в справі №904/2104/19 про банкрутство ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат" у травні 2019 року.

Кредитори заявили про вимоги до ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” на суму близько 130 млрд грн, з яких 14.11.2019 суд першої інстанції визнав вимоги на суму понад 87 млрд грн, у т.ч. вимоги ТОВ "Оптимал Трейд" - на 20,9 млрд грн; ТОВ "Метінвест Холдинг" - 20,7 млрд грн; ТОВ "Таффі Плюс" - 18,9 млрд грн; ТОВ "Зета Інвест" - 11,2 млрд грн; ПрАТ "Дніпровський коксохімічний завод" - 8,5 млрд грн; Indumet Limited - 2,76 млрд грн; Корпорації "Індустріальна Спілка Донбасу" - 1,3 млрд грн тощо.

При цьому тоді (в листопаді-2019) Госпсуд Дніпропетровської області відхилив вимоги Indumet SA - на 23,6 млрд грн, Indumet Limited - на 13,8 млрд грн, Promeritum Fund SPC - 1,7 млрд грн, Landmont Limited - 1,3 млрд грн, Flodinal Limited - на 1,1 млрд грн, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод” - на 928 млн грн тощо.

05.02.2020 Центральний апеляційний госпсуд вніс зміни в ухвалу в Госпсуду Дніпропетровської області від 14.11.2019, серед іншого відхиливши вимоги Indumet Limited на 16,3 млрд грн та визнавши вимоги компанії лише на 287 млн грн.

Суд апеляційної інстанції також відмовився задовольнити скарги Indumet SA, Indumet Limited, Promeritum Fund SPC, Landmont Limited, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод”, які просили визнати їх грошові вимоги (відхилені судом першої інстанції).

28.07.2020 Верховний Суд передав цю справу в частині вимог Indumet Limited на новий розгляд у суд апеляційної інстанції.

Разом з тим, 03.09.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити скаргу ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” та залишив без змін ухвалу Київського апеляційного суду від 24.02.2020 (в справі №824/180/19), якою було задоволено компанії Indumet SA та надано дозвіл на виконання рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду від 25.03.2019 про стягнення з ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат”, ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод”, Корпорації “Індустріальна спілка Донбасу” понад 350 млн дол.

Відповідні права вимоги Indumet SA через низку транзакцій набуло від західних банків (у т.ч. Deutsche Bank, Societe Generale, Raiffeisen, OTP, Barclays, Morgan Stanley, Citibank тощо).

Нагадаємо, в 2013 році Сергій Тарута оцінював загальний борг ІСД перед західними банками на 2,5 млрд дол.

У грудні 2017 року “ІСД” заявила про втрату контролю над ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» (відкрито провадження в справі про банкрутство), що знаходиться на окупованій частині Донбасу. За даними ЗМІ, меткомбінат перейшов під контроль структур Сергія Курченка.

У 2016-2017 роках група “Метінвест” Ріната Ахметова та Вадима Новинського повідомляла про отримання судових рішень щодо стягнення з “Дніпровського меткомбінату” заборгованості й штрафів на 9,7 млрд грн. Тоді ж на меткомбінаті з’явилися менеджери, які є вихідцями з групи “Метінвест”. Як повідомлялося, постачання сировини та збут продукції ДМК здійснювався знову ж таки через структури “Метінвесту”.

“Метінвест” мав намір придбати польський завод ISD Huta Częstochowa (в процедурі банкрутства), який належав групі “ІСД”. Влітку повідомлялося, що зрештою єдиним претендентом на підприємство залишилася китайська компанія. Однак вже у жовтні з`явилася інформація, що хоча відповідна угода й була укладена, зрештою вона зірвалася.