Суд визнав недійсним продаж банком Лагуна активів на 2,3 млрд грн за 5 млн "нечужій" фірмі

Все про економіку та фінанси

4 вересня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора “Омега Банку” (в справі №910/10364/16) та визнав недійсними

- договір купівлі-продажу вимоги від 31.12.2014, згідно з яким “Омега Банк” за 5 млн грн відступив для ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит" права кредитної вимоги до позичальників на 2,34 млрд грн (при балансовій вартості застави 3,62 млрд грн);
- договір купівлі-продажу права вимоги від 04.07.2015, згідно з яким ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит" переуступило за 5,1 млн грн для ТОВ "Компанія з управління активами "Скай Кепітал Менеджмент" права вимоги, раніше придбаних в “Омега Банку”.

Суд, зокрема, вказав на “сумніви щодо відповідності ціни відчуження рівню ринкових цін”.

Згідно з судовими матеріалами, для визначення вартості майнових прав, що є предметом спору, неодноразово призначалася судова експертиза, однак вона так і не була проведена - “в зв`язку з ненаданням сторонами, в т.ч. відповідачами, необхідних документів для проведення експертизи”.

Суд звернув увагу на низку угод ТОВ "Компанія з управління активами "Скай Кепітал Менеджмент" з продажу ним для третіх осіб частини набутих прав вимоги, вартість яких (угод) - значно вища від ціни первинного продажу “Омега Банком” всього згаданого пулу активів для ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит".

Зокрема, 23.08.2016 ТОВ «Компанія з управління активами «Скай Кепітал Менеджмент» уклало з ТОВ «Фінансова компанія «JIOKO» договір купівлі-продажу прав вимоги за низкою кредитних договорів (раніше придбаних у ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит", яке перед цим викупило їх в “Омега Банку”) за 59,96 млн грн, при тому, що заборгованість по ним складала 439,5 млн грн. При первинному ж продажі цих кредитів (“Омега Банком” для ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит") ціна була встановлена на рівні лише 937,9 тис грн.

Ця судова справа розглядається по “другому колу”. У 2016-2017 рр. суди першої та апеляційної інстанції відмовлялися задовольнити позовні вимоги ліквідатора “Омега Банку”, однак відповідні рішення були скасовані Вищим госпсудом у травні-2017, а справа направлений на новий розгляд у Госпсуд м. Києва.

Як писав Finbalance, ГПУ та НАБУ розслідували вказану операцію з продажу “Омега Банком” прав кредитної вимоги для ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит".

Наразі в держреєстрі засновником ТОВ “Фінансова компанія “Іпотека Кредит” значиться кіпрська компанія "Трумерг Холдінгз Лімітед", а кінцевим бенефіціаром – Йіола Чараламбоус. Водночас на 01.01.2014 серед засновників ТОВ "ФК "Іпотека Кредит" фігурували Лагун Микола Іванович і Лагун Антоніна Іванівна (його сестра). При цьому в компанії лишився той же керівник – Масло Станіслав Андрійович (з 2012 року).

У держреєстрі засновником ТОВ "КУА "Скай Кепітал Менеджмент" значиться Сергієнко Вадим Володимирович. Раніше ЗМІ повідомляли, що до листопада 2014 року ТОВ "КУА "Скай Кепітал Менеджмент" називалося «Дельта Капітал», а її співзасновницею була Антоніна Лагун – сестра Миколи Лагуна.

За даними НБУ, власником «Омега Банку» був Микола Лагун (99,9998% акцій), який контролював у т.ч. збанкрутілі Дельта Банк і Кредитпромбанк. НБУ визнав «Омега Банк» неплатоспроможним 02.03.2015, а 06.07.2015 відправив його на ліквідацію.

У серпні 2015 року Фонд гарантування продав для ТОВ «Українська бізнес група» (“не чужа” нардепу Руслану Демчаку) перехідний банк ПАТ «РВС», який був створений на базі «Омега Банку». У серпні 2018 року “РВС Банк” заявляв про зміни в складі акціонерів.