Суд визнав борг "ІСД" по кредитам західних банків на понад $350 млн

Все про економіку та фінанси

24 лютого Київський апеляційний суд задовольнив заяву компанії Indumet SA та в межах справи №824/180/19 визнав і надав дозвіл на виконання рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду від 25.03.2019 про стягнення

- 255 млн дол основної заборгованості за кредитною угодою від 14.08.2007 з Landmont Ltd (позичальник), ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат”, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод” та Корпорації “Індустріальна спілка Донбасу” (поручителі);

- 103,3 млн дол відсотків, нарахованих за період до дати арбітражного рішення з Landmont Ltd, ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” та Корпорації “Індустріальна спілка Донбасу”;

- 96,3 млн дол відсотків, нарахованих за період до дати арбітражного рішення, з ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” за принципом, що будь-який платіж, здійснений будь-яким із боржників згідно із пунктом, наведеним вище, звільняє ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” від відповідальності в обсязі такого платежу (і навпаки);

- відсотки, нараховані з дати ухвалення арбітражного рішення, поки не буде здійснений платіж в повному обсязі, за річною ставкою у розмірі ЛІБОР в доларах США за три місяці, плюс 2% (на щорічній основі).

Згідно з судовими матеріалами, первинними кредиторами були Каліон (Calyon Bank, - ред.) та Кредіт Свісс (Credit Suisse, - ред.), які володіли правами вимоги за основною сумою кредиту в розмірі 150 млн дол. Вони передали свої частки кредиту загальним розміром 225 млн дол для 13 структур (Deutsche Bank, Societe Generale, Raiffeisen, OTP, Barclays, Morgan Stanley, Citibank тощо). Внаслідок подальших транзакцій заявник (Indumet SA) набув права вимоги за основною сумою позики в розмірі 255 млн дол.

ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” (ДМК) заперечувало проти надання Київським апеляційним сулом дозволу на виконання рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду від 25.03.2019.

Меткомбінат посилався на те, що 05.02.2020 Східний апеляційний госпсуд - в межах справи №904/2104/19 про банкрутство ПАТ “ДМК” - відмовився задовольнити апеляційну скаргу Indumet SA та залишив без змін ухвалу Госпсуду Дніпропетровської області, якою було відхилено вимоги Indumet SA на загальну суму 23,64 млрд грн (включно з вимогами, які виникли на підставі рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду від 25.03.2019).

Однак Київський апеляційний суд визнав заперечення ПАТ “ДМК” безпідставними та наголосив, що “арбітражне рішення, незалежно від того, в якій країні воно було винесено, визнається обов`язковим і виконується на території України з дотриманням спеціальної процедури, порушень якої не встановлено” (цитата).

“Суд також враховує, що рішенням арбітражного суду передбачено стягнення коштів з усіх боржників на солідарній основі, при цьому не всі боржники перебувають у стадії неплатоспроможності і з огляду на це, застосування положень законодавства, що регулює процедуру банкрутства, не узгоджується із ст. V Нью-Йоркської Конвенції, ст. 36 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» та Главою 3 Розділу ІХ ЦПК України”, - йдеться в постанові Київського апеляційного суду від 24.02.2020.

Контекст

У 2010 році мажоритарними акціонерами групи “ІСД” стали структури, близькі до російської держкорпорації “Внєшекономбанк” (ВЕБ.РФ; власник Промінвестбанку). Серед міноритаріїв “ІСД” - Сергій Тарута та Олег Мкртчан (засуджений у Росії до 9 років колонії).

Як повідомлялося, колишні партнери по корпорації ІСД - Сергій Тарута, Віталій Гайдук і Олег Мкртчан - судяться між собою в Лондоні щодо продажу половини акцій “ІСД” для росіян. Ціна питання - понад 1 млрд дол.

У 2013 році Сергій Тарута оцінював борг ІСД перед західними банками на 2,5 млрд дол.

ПАТ "Алчевський металургійний комбінат" у фінзвітності за 2015 рік наводило дані про довгострокову заборгованість по банківським кредитам на 51,6 млрд грн та 10,2 млрд грн короткострокової заборгованості, а також 7,2 млрд грн боргу за товари/роботи/послуги.

У грудні 2017 року “ІСД” заявила про втрату контролю над ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», що знаходяться на окупованій частині Донбасу. За даними ЗМІ, меткомбінат перейшов під контроль структур Сергія Курченка.

У 2016-2017 роках група “Метінвест” Ріната Ахметова та Вадима Новинського повідомляла про отримання судових рішень щодо стягнення з “Дніпровського меткомбінату” заборгованості й штрафів на 9,7 млрд грн. Тоді ж на меткомбінаті з’явилися менеджери, які є вихідцями з групи “Метінвест”. Як повідомлялося, постачання сировини та збут продукції ДМК здійснювався знову ж таки через структури “Метінвесту”. При цьому “Метінвест” має намір придбати польський завод ISD Huta Częstochowa (в процедурі банкрутства), який знову ж таки належить групі “ІСД”.

Як писав Finbalance, у серпні 2019 року Госпсуд Луганської області повторно порушив провадження в справі №913/444/18 про банкрутство ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”.

Раніше суд отримав заяви низки компаній з кредиторськими вимогами до “Алчевського меткомбінату” на понад 125 млрд грн, у т.ч. Margit Holdings Limited (пов`язана з ВЕБ.РФ) - з вимогами на 75,8 млрд грн; Indumet Limited - 28,9 млрд грн; Landmont Limited - 3,85 млрд грн; Flodinal Limited - 1,8 млрд грн; Societe Generale - 1,4 млрд грн; Raiffeisen Bank International AG (Австрія) - 606 млн грн; ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» - 5,27 млрд грн; ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» - 1,84 млрд грн тощо.

У травні 2019 року Госпсуд Дніпропетровської області відкрив провадження в справі №904/2104/19 про банкрутство ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат". 14.11.2019 суд визнав вимоги кредиторів на суму понад 87 млрд грн, у т.ч. вимоги ТОВ "Оптимал Трейд" - на 20,9 млрд грн; ТОВ "Метінвест Холдинг" - 20,7 млрд грн; ТОВ "Таффі Плюс" - 18,9 млрд грн; ТОВ "Зета Інвест" - 11,2 млрд грн; ПрАТ "Дніпровський коксохімічний завод" - 8,5 млрд грн; Indumet Limited - 2,76 млрд грн; Корпорації "Індустріальна Спілка Донбасу" - 1,3 млрд грн тощо.

При цьому Госпсуд Дніпропетровської області відхилив вимоги Indumet SA - на 23,6 млрд грн, Indumet Limited - на 13,8 млрд грн, Promeritum Fund SPC - 1,7 млрд грн, Landmont Limited - 1,3 млрд грн, Flodinal Limited - на 1,1 млрд грн, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод” - на 928 млн грн тощо.

05.02.2020 Центральний апеляційний госпсуд вніс зміни в ухвалу в Госпсуду Дніпропетровської області від 14.11.2019, серед іншого відхиливши вимоги Indumet Limited на 16,3 млрд грн та визнавши вимоги компанії лише на 287 млн грн. Суд апеляційної інстанції також відмовився задовольнити скарги Indumet SA, Indumet Limited, Promeritum Fund SPC, Landmont Limited, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод”, які просили визнати їх грошові вимоги (відхилені судом першої інстанції).