Суд визнав борг ДП "Регіональні електричні мережі" перед "Укренерго" на 218 млн грн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд Київської області в межах справи №911/4610/15 про банкрутство держпідприємства "Регіональні електричні мережі" (ДП "РЕМ") задовольнив два позови "Укренерго" - про стягнення 173,3 млн грн і стягнення 44,3 млн грн.

Додамо, що 27.05.2021 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ДП “РЕМ” та залишив без змін рішення Госпсуду Київської області від 08.02.2021, яким було задоволено позов держпідприємства “Енергоринок” до ДП "РЕМ" про стягнення 239 млн грн заборгованості.

ДП "РЕМ" спеціалізується на поставках електроенергії для вуглепрому.

За даними ДП "Енергоринок", на початок 2019 року ДП "РЕМ" було його найбільшим боржником - на суму 15,15 млрд грн.

Держпідприємство “Енергоринок” до 01.07.2019 виконувало функцію оптового постачальника електроенергії. Із 01.07.2019 в Україні запущена нова модель оптового ринку електроенергії, яка передбачає ліквідацію ДП "Енергоринок" як єдиного покупця і продавця електроенергії. Відповідно до закону "Про ринок електричної енергії", ДП "Енергоринок" здійснює діяльність до повного погашення кредиторської та дебіторської заборгованості за електроенергію.

За даними ДП "Енергоринок", на 01.05.2021 його дебіторська заборгованість (борги учасників ринку перед цим держпідприємством) - 29,423 млрд грн, а кредиторська заборгованість - 26,975 млрд грн (борг ДП перед учасниками ринку).

У червні 2020 року Верховна Рада прийняла закон “Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії”, який передбачає списання заборгованості

- підприємств вугільної галузі за електроенергію перед ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго»;
- ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго» - перед ДП “Енергоринок”;
- ДП «Енергоринок» - перед НАЕК “Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго”.

При цьому на суму списаної заборгованості має бути збільшено статутний капітал НАЕК ”Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску ОВДП.

Як повідомлялося, залишкові борги дебіторів "Енергоринок" має переуступити кредиторам. При цьому НКРЕКП має передбачити кошти для погашення боргів операторів електромереж в тарифі на передачу електроенергії. Інші непогашені борги “Енергоринку” мають бути списані, а сама компанія ліквідована.

Міністерство фінансів в експертному висновку до законопроекту зазначало, що запропоновані норми розбалансовують держбюджет та призведуть до фіскальних ризиків на суму до 28,1 млрд грн. Крім того, Мінфін вказував у т.ч. на невизначеність джерела збалансування фінансового стану “Укренерго”, заборгованість перед яким пропонується списати.