Суд виніс рішення на користь VS Energy в спорі з податківцями на 443 млн грн

Все про економіку та фінанси

24.03.2021 Шостий апеляційний адмінсуд задовольнив позов ТОВ “ВС Груп Менеджмент” до Головного управління ДПС у м. Києві (в справі №640/13251/19) та скасував повідомлення-рішення №00006581402 від 15.05.2019, яким позивачу було зменшено суму від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток, задеклароване за ІІІ квартал 2018 року, на 442,7 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, за результатами перевірки податківці дійшли висновку, що ТОВ “ВС Груп Інтернейшнл Україна” (попередня назва компанії-позивача) мало, зокрема, визначити та відобразити фінансовий дохід від дисконтування кредиторської заборгованості в момент виникнення заборгованості на загальну суму 318,6 млн грн, а також здійснювати амортизацію дисконту протягом строку користування на кожну наступну дату балансу.

Натомість ТОВ “ВС Груп Менеджмент” заперечувало проти позиції контролюючого органу (відповідача) щодо наявності в товариства обов`язку здійснювати дисконтування короткострокових позик, отриманих товариством від ТОВ «Нова фінансова компанія», "Маведікс холдінгз лімітед", ПАТ «Альфа Банк», ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» на ринкових умовах.

Позивач стверджував, що обов’язок по погашенню кредитних зобов’язань перед ПАТ «Альфа Банк» було покладено на третіх осіб (ПрАТ «Київобленерго», АТ «Одесаобленерго», АТ «Житомиробленерго» та ПрАТ «Рівнеобленерго») відповідно до договорів про покладення боржником виконання обов’язку на іншу особу (платника). Умовою цього була компенсація всіх витрат, які поніс платник, з боку товариства. В ході проведення перевірки товариством були надані перевіряючим первинні документи, що, на думку товариства, підтверджують його право на віднесення до складу витрат всіх компенсаційних виплат третіх осіб, на яких був покладений обов’язок по погашенню кредиту товариства перед банком.

Цитата з постанови Шостого апеляційного адмінсуду від 24.03.2021:

“Позивачем надано належним чином оформлені первинні документи, які підтверджують правомірність віднесення до складу витрат суми, сплачені ПАТ «ЕК «Київобленерго», ПАТ «ЕК «Одесаобленерго», ПАТ «ЕК «Рівнеобленерго», ПАТ «ЕК «Житомиробленерго» на підставі договорів про уточнення порядку проведення розрахунків.

Позиція контролюючого органа щодо неврахування у складі витрат частини компенсованої позивачем зазначеним контрагентам суми, у вигляді відсотків за кредитами, полягає у тому, що тристоронні договори, укладені між позивачем, його банком та платниками про покладення боржником виконання обов’язку на іншу особу за договором про відкриття кредитної лінії від 04 липня 2012 року № 19-МВ/12, не передбачали обов’язком платників здійснити погашення процентів по договору про відкриття кредитної лінії.

Тим часом, на підставі договорів про уточнення порядку проведення розрахунків позивачем проведено компенсацію витрат платників по сплаті ними процентів за укладеними саме платниками договорів про відкриття кредитних ліній для виконання зобов’язань по договорам про покладення боржником виконання обов’язку на іншу особу.

Компенсацію таких витрат платників передбачено договорами, які недійсними не визнані.

Отже, такі витрати не мають жодного відношення до договора про відкриття кредитної лінії та виконання за ним зобов’язань.

Посилання відповідача на те, що договори про уточнення порядку проведення розрахунків під час перевірки позивачем надані не були, колегія суддів до уваги не приймає”.

Нагадаємо, VS Energy пов’язували з Олександром Бабаковим, Євгеном Гінером, Михайлом Воєводіним.

В Україні ця російська група контролює в т.ч. низку обленерго і готелів.

У 2019 році холдинг “ДТЕК” Ріната Ахметова викупив у VS Energy 94% акцій “Київобленерго” та 68% акцій “Одесаобленерго”.