Суд відмовився задовольнити позов "Нафтогазу" до Кабміну на 9,4 млрд грн

Все про економіку та фінанси

01.06.2021 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити позов “Нафтогазу” до Кабміну (в справі №910/11141/19) про стягнення 9,43 млрд грн. При цьому суд прийняв відмову “Нафтогазу” від частини позовних вимог - на 6,05 млрд грн.

Тобто загальний обсяг позовних вимог НАКу до уряду спочатку становив 15,48 млрд грн (їх відмовився задовольнити у т.ч. Госпсуд м. Києва своїм рішенням від 25.11.2020 у межах вказаної справи).

Згідно з судовими матеріалами, свій позов “Нафтогаз” обгрунтовував тим, що Кабмін поклав на нього в минулі роки спеціальні обов’язки щодо забезпечення газом побутових споживачів та виробників теплової енергії, водночас не визначивши джерела фінансування та порядок виплати компенсацій.

Свою заяву про відмову від частини позовних вимог НАК пояснив тим, що в грудні 2020 року з держбюджету йому було сплачено 32,2 млрд грн в рахунок компенсації економічно обґрунтованих витрат, здійснених у процесі виконання покладених на нього спеціальних обов’язків за рахунок імпортованого газу за період з 01.10.2015 до 31.12.2019.

За інформацією “Нафтогазу”, за період з 01.04.2017 по 31.10.2018 з держбюджету йому було сплачено 6,05 млрд грн, але решта суми шкоди, яку він заявив до стягнення в судовому порядку (9,43 млрд грн) залишається некомпенсованою.

Натомість Північний апеляційний госпсуд зазначив таке:

“Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками місцевого господарського суду про те, що такі розрахунки позивача є теоретичними, не підтверджені відповідними документами, що свідчили б про конкретний розмір прибутку, який міг би і повинен був отримати позивач, якщо б відповідач не здійснював протиправні дії. Наведене позивачем обґрунтування понесених збитків і подані докази на підтвердження їх виникнення не можуть беззастережно підтвердити реальну можливість отримання позивачем наведених грошових сум.

Господарський суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків про те, що спірні правовідносини за своєю правовою природою є зобов`язальними та підлягають захисту у спосіб, передбачений нормами ГК України та ЦК України, зокрема, але не виключно шляхом стягнення суми компенсації. У межах даного позову порушені права позивача не можуть бути відновлені крізь призму деліктних правовідносин з Кабміном”.