Суд не скасував штраф на 14,5 млн грн, який ДФС наклала на "Запоріжжяобленерго"

Все про економіку та фінанси

7 травня Запорізький окружний адмінсуд відмовився задовольнити позов ПАТ “Запоріжжяобленерго” до Офісу великих платників податків ДФС (в справі №0840/3572/18) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0007244709 від 09.11.2017, яким на ПАТ “Запоріжжяобленерго” було накладено штраф у розмірі 14,5 млн грн (через порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 72,6 млн грн).

Суд констатував, що Офіс великих платників податків ДФС під час прийняття оскаржуваного рішення “діяв обґрунтовано та з урахуванням всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, що зумовлює висновок суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»” (цитата).

Як писав Finbalance, 09.04.2019 Запорізький окружний адмінсуд відмовився задовольнити заяву Офісу великих платників податків ДФС до ПАТ “Запоріжжяобленерго” (в справі №280/1520/19) про зупинення видаткових операцій на рахунках платників податків.

Згідно з судовими матеріалами, за даними Офісу великих платників податків ДФС, ПАТ «Запоріжжяобленерго» має загальний податковий борг перед бюджетом у сумі 623,2 млн грн з ПДВ, податку на прибуток, з земельного податку, з орендної плати з юросіб, що виникла на підставі несплачених грошових зобов`язань нарахованих податковим органом за результатами перевірки та самостійно узгоджених грошових зобов`язань задекларованих самим платником податків.

За інформацією податківців, 29.05.2018 на адресу ПАТ «Запоріжжяобленерго» було надіслано повідомлення про визнання джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості від 25.05.2018. Як зазначається, 03.04.2019 податковий керуючий намагався провести перевірку дебіторської заборгованості ПАТ «Запоріжжяобленерго», проте посадовими особами підприємства було відмовлено у наданні запитуваної інформації, у зв’язку з чим податковий керуючий склав акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим. Ці обставини стали підставою для звернення податкового органу до суду із заявою про зупинення видаткових операцій платника податків.

Водночас ПАТ “Запоріжжяобленерго” констатувало, що неодноразово надавало органу ДФС інформацію щодо його дебіторської заборгованості з метою її визначення як джерела погашення податкового боргу. Підприємство стверджувало, що не отримувало від органу ДФС проект договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган. ПАТ “Запоріжжяобленерго” запевняло, що 03.04.2019 його керівництво висловлювало готовність надати для перевірки податковому керуючому всі необхідні документи - “враховуючи дуже значний їх обсяг, за місцезнаходженням Управління ПАТ «Запоріжжяобленерго» та його структурних підрозділів, де зберігаються договори та первинні бухгалтерські документи”, однак, як зазначало підприємство, “податковий керуючий відмовився отримати запропоновану інформацію, яка була необхідна для того, щоб перевірка могла розпочатися, та залишив територію ПАТ «Запоріжжяобленерго»” (цитата).

У свою чергу суд зазначав, що право контролюючого органу на відповідне звернення можливе лише у випадку встановлення факту перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого щодо податкової застави, а в цьому випадку “факт перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого щодо податкової застави судом не встановлено та заявником не доведено" (цитата).

"Неподання чи не в повному обсязі надання документів на запит контролюючого органу щодо визначення дебіторської заборгованості не може оформлюватись актом за формою згідно з Додатком 1 до Порядку 529 та не є по суті перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого щодо податкової застави. Відтак, заява Офісу великих платників податків ДФС є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню”, - вирішив Запорізький окружний адмінсуд.

Як писав Finbalance, 25.03.2019 Запорізький окружний адмінсуд відкрив провадження в справі №280/1169/19 за позовом Офісу великих платників податків ДФС до ПАТ "Запоріжжяобленерго" про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в сумі 125,8 тис грн та з ПДВ на 85,64 млн грн.

Разом з тим, “Запоріжжяобленерго” подало низку позовів до Офісу великих платників податків ДФС, у т.ч.

- справа №280/1039/19 - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004184709 від 01.10.2018 в частині суми 100,4 млн грн;

- справа №280/1040/19 - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000124709 від 05.01.2018 в частині суми 28,3 млн грн;

Власником 60% акцій “Запоріжжяобленерго” є Фонд держмайна.

Як повідомлялося, серед міноритаріїв цієї компанії - структури Ігоря Коломойського, Ігоря Суркіса, Костянтина Григоришина.

"Запоріжжяобленерго" фігурувало в розслідуванні "Радіо Свобода" щодо сумнівних схем на енергетичному ринку, до яких, як зазначалося, може бути причетним у т.ч. Ігор Кононенко (НАБУ заявляло, що викликало нардепа на допит).

У січні Кабмін включив “Запоріжжяобленерго” в перелік об’єктів великої приватизації.