Суд відкрив справу про банкрутство "спадкоємця" Укрінбанку

Все про економіку та фінанси

15 травня Госпсуд Луганської області відкрив провадження в справі №913/266/20 про банкрутство ПАТ "Українська інноваційна компанія" (за ініціативою ТОВ "ЮС-Металл").

Нагадаємо, в 2015-2016 роках НБУ визнав Укрінбанк неплатоспроможним та відправив його на ліквідацію. На фоні скасування судами відповідних рішень регулятора екс-власники Укрінбанку перереєстрували його, замінивши у держреєстрі назву і статус юрособи на ПАТ “Укрінком” (“Українська інноваційна компанія”), яке проголосило себе правонаступником банку. Фонд гарантування вкладів заявляв, що внаслідок цього Укрінбанк з усіма його активами було фактично виведено з-під контролю ФГВФО. До того часу Фонд уже виплатив вкладникам банку 1,8 млрд грн. Цю історію розслідувало СБУ.

У вересні 2016 року в ПАТ "Укрінком" зазначали, що компанія як правонаступник "Укрінбанку" завершила всі процедури з реєстрації, а 1,2 млрд грн зобов`язань Укрінбанку, які лишилися після виплат Фонду гарантування, компанія взяла на себе. Як констатувалося, обсяг робочих активів ПАТ "Укрінком" становить понад 3 млрд грн, що більш ніж удвічі перевищує суму зобов`язань компанії перед клієнтами - вкладниками банку.

У грудні 2019 року Верховний Суд у рамках одного з судових спорів щодо “Укрінбанку” констатував, що скасування судом рішення Фонду гарантування про запровадження тимчасової адміністрації чи початок процедури ліквідації банку не означає автоматичного припинення управління банком Фондом. Суд касаційної інстанції зауважив, ФГВФО припиняє відповідне управління банком лише після прийняття НБУ рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, відновлення банківської ліцензії і повернення банку під нагляд НБУ. Також Верховний Суд наголосив, що будь-які зміни до статуту банку, у т.ч. щодо зміни його найменування, незалежно від перебування банку під наглядом НБУ чи в управлінні Фонду, можливі виключно після їх погодження НБУ.

За даними НБУ, основним акціонером Укрінбанку був Володимир Клименко. Разом з тим, як вважалося на ринку, значний вплив на роботу фінустанови міг мати екс-глава Нацбанку Володимир Стельмах (був радником глави наглядової ради Укрінбанку).

13 травня 2020 року Верховна Рада за наполяганням МВФ прийняла в другому читанні законопроект №2571-д, який покликаний унеможливити повернення виведених з ринку банків їх колишнім власникам та встановлює механізм визначення компенсації екс-акціонерам цих установ у разі доведення ними факту завдання їх збитків.

Додаємо, що 11 березня Північний апеляційний госпсуд відмовився розглядати апеляційні скарги НБУ та Фонду гарантування на ухвалу Госпсуду м. Києва від 19.06.2019, якою було відкрито провадження в судовій справі №910/4475/19 про банкрутство Златобанку.

Раніше НБУ щодо Златобанку наголошував, що “ліквідація банків має відбуватись не за загальною процедурою банкрутства, а виключно у межах процедур, передбачених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", за якими пріоритетне право на отримання коштів мають не акціонери, а кредитори банку” (цитата).

Разом з тим і Нацбанк, і ФГВФО рекомендували кредиторам Златобанку подати свої вимоги до суду в межах судової справи про банкрутство фінустанови.

12 березня 2020 року Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 08.10.2019 (у справі №910/6175/19), яким було задоволено позов Фонду гарантування та вирішено стягнути з Нацбанку на користь позивача 277,2 млн грн майнової шкоди, яка, за оцінками ФГВФО, була завдана йому внаслідок прийняття Нацбанком рішення (скасованого в судовому порядку) про ліквідацію банку “Базис”.

Згідно з судовими матеріалами, вказана сума відповідає незадоволеним кредиторським вимогам ФГВФО до банку “Базис” (в частині виплат вкладникам за рахунок коштів Фонду).

У 2014 році, після скасування судами рішення про відкликання банківської ліцензії банку “Базис”, його акціонери ухвалили рішення щодо зміни назви товариства на ПАТ “АКБ “Базис”. Також до держреєстру юросіб були внесені зміни до видів економічної діяльності, які здійснюються товариством, зокрема, виключено "діяльність комерційних банків".

01.03.2018 Госпсуд Донецької області визнав банкрутом ПАТ "АКБ "Базис" та відкрив ліквідаційну процедуру (справа №905/1328/17).

14.11.2018 Верховний Суд відмовився визнати вимоги ФГВФО до ПАТ "АКБ "Базис" на 277,8 млн грн.