Суд відкрив нову справу про банкрутство виробника "Гаврилівських курчат"

Все про економіку та фінанси

13.10.2021 Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/15043/21 про банкрутство ТОВ "Комплекс Агромарс".

Згідно з судовими матеріалами, ініціатор процедури - ТОВ "Буддевелопмент Київ".

За даними держреєстру, кінцеві бенефіціари ТОВ "Комплекс Агромарс" - Євген Сігал і Марина Сігал.

"Агромарс" - один з найбільших виробників м’яса птиці в Україні (ТМ “Гаврилівські курчата”).

У січні директор "Комплексу Агромарс" Іван Зазуля, коментуючи зупинку підприємств групи, зазначав, що "при такій високій вартості кормів неможливо вести рентабельний бізнес", "приходити щодня і отримувати збиток недоцільно", а "ціна на курятину не росте" (цитати).

Контекст

Як писав Finbalance, 17.08.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ТОВ "Комплекс Агромарс" та скасував ухвалу Госпсуду м. Києва від 14.07.2021, якою було відкрито провадження в справі №910/10741/21 про банкрутство цієї компанії.

Ініціатором цієї процедури банкрутства ТОВ "Комплекс Агромарс" було ТОВ "Інтер Вей Капітал". Суд першої інстанції визнав кредиторські вимоги цієї компанії до ТОВ "Комплекс Агромарс" на 213,9 млн грн, у т.ч. 158,4 млн грн - як забезпечені заставою/іпотекою майна боржника (ТОВ "Інтер Вей Капітал" викупило вказані права вимоги в ПУМБ).

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ "Комплекс Агромарс" заперечувало проти відкриття провадження у справі про банкрутство, посилаючись на можливість виконати зобов`язання за кредитними договорами без застосування процедури банкрутства, а також вказуючи на існування спору про право вимоги ініціюючого кредитора.

Як констатувалося, ТОВ "Комплекс Агромарс" не погоджується з договорами відступлення права вимоги від 05.03.2021 і від 24.03.2021, які уклали ПУМБ і ТОВ "Інтер Вей Капітал", а тому 10.06.2021 звернулося до суду з позовною заявою про визнання цих договорів недійсними.

Крім того, ТОВ "Комплекс Агромарс" вказувало, що ТОВ "Інтер Вей Капітал" набуло право звертатися до суду на підставі договору відступлення прав вимоги за кредитним договором від 05.03.2021 в період дії обмежень, встановлених законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020 № 731-IX щодо відкриття провадження у справах про банкрутство боржників - юридичних осіб за заявою кредиторів за вимогами до боржника, що виникли в період дії карантину.

Цитата з постанови Північного апеляційного госпсуду від 17.08.2021:

"З урахуванням встановлених обставин справи, колегія суддів доходить висновку про те, що грошові вимоги Кредитора носять спірний характер, оскільки відносно них відсутнє судове рішення, вони не визнаються та заперечуються Боржником.

У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.08.2020 по справі № 910/4658/20 наведено висновок про те, що встановлення відсутності спору про право щодо вимог ініціюючого кредитора є обов`язковою умовою для відкриття провадження у справі про банкрутство боржника.

З огляду на важливі правові наслідки відкриття провадження у справі про банкрутство, які, крім заявника та боржника, стосуються невизначеного кола осіб - потенційних кредиторів боржника, ухваленню відповідного рішення суду має передувати системний аналіз обставин, пов`язаних із правовідносинами, з посиланням на які заявник обґрунтовує свої вимоги до боржника, на підставі поданих доказів. Лише після з`ясування та перевірки таких обставин суд може встановити обґрунтованість вимог кредитора до боржника, а також наявність чи відсутність спору про право у цих правовідносинах, як передумови для відкриття провадження у справі (аналогічний висновок викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.02.2021 у справі № 911/2042/20).

<...> Як встановлено, ТОВ "Інтер Вей Капітал" звернулося із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Комплекс Агромарс" до Господарського суду міста Києва 05.07.2021.

У вказаній заяві йдеться про те, що починаючи з 30.11.2020 ТОВ "Комплекс Агромарс" не виконуються зобов`язання за Кредитним договором, не повертаються кредитні кошти відповідно до графіку, затвердженого Додатковою угодою № 64 від 29.10.2020 у валюті кредитування долар США, а з 29.10.2020 боржником не повертаються кредитні кошти в повному обсязі, проценти, штрафні санкції, строк яких настав - відповідно до вимоги про дострокове повернення кредиту.

На підставі встановлених обставин справи, враховуючи виникнення у Боржника зобов`язань перед Кредитором після встановлення Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 на території України карантину з 12.03.2020 до 01.10.2021, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство Боржника з підстав наявності законодавчих обмежень у вигляді заборони на відкриття провадження у справі про банкрутство Боржника, вимоги до якого виникли у Кредитора після 12.03.2020 - в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби COVID-19, що судом першої інстанції враховано не було.

Дійшовши наведених висновків, колегія суддів погоджується з аналогічними аргументами Боржника, викладеними в апеляційній скарзі, та відхиляє протилежні аргументи Кредитора у відзиві на апеляційну скаргу".