Суд відкрив нову справу про банкрутство "Алчевського меткомбінату"

Все про економіку та фінанси

13.05.2021 Східний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ПАТ "Алчевський металургійний комбінат" (входить в корпорацію “Індустріальний союз Донбасу”; ІСД) і скасував ухвалу Госпсуду Луганської області від 12.08.2019, якою було відкрито справу №913/444/18 про банкрутство цього підприємства.

Разом з тим, 21.05.2021 Госпсуд Луганської області відкрив нову справу про банкрутство ПАТ "Алчевський металургійний комбінат" - №913/288/21. Згідно з судовими матеріалами, ініціатор цієї процедури - ТОВ "Ерідіус" (його кредиторські вимоги - 4,9 млн грн).

Раніше кредитори в судовому порядку заявляли про борги ПАТ “Алчевський металургійний комбінат” на понад 125 млрд грн, у т.ч. компанія Margit Holdings Limited (Кіпр; цю структуру пов`язували з ВЕБ.РФ) просила суд визнати її вимоги на 75,8 млрд грн; Indumet Limited (Кіпр) - на 28,9 млрд грн; Landmont Limited (Кіпр) - 3,85 млрд грн; Flodinal Limited (Кіпр) - 1,8 млрд грн; Річком Лімітед (Кіпр) - 1,55 млрд грн; Societe Generale (Франція) - 1,4 млрд грн; Bpifrance Assurance Export (Франція) - 779 млн грн; Raiffeisen Bank International AG (Австрія) - 606 млн грн; ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» - 5,27 млрд грн; ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» - 1,84 млрд грн; ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» - 871 млн грн; ТОВ «Сотіс-Груп» - 650 млн грн тощо.

У грудні 2017 року в “ІСД” оголосили про втрату контролю над ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», що знаходиться на окупованій Росією частині Донбасу. Повідомлялося, що меткомбінат перейшов під контроль структур Сергія Курченка.

Як писав Finbalance, 30.03.2021 Госпсуд Донецької області відкрив провадження в справі №905/2199/20 про банкрутство корпорації "Індустріальна спілка Донбасу" (ІСД).

Ініціатор цієї процедури - компанія Indumet S.A. (Люксембург), яку Сергій Тарута (міноритарій ІСД) пов’язував з російською держкорпорацією ВЕБ.РФ (фактичний мажоритарій ІСД).

Суд визнав вимоги Indumet S.A. на 10,13 млрд грн.

ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” також подавало заяву в межах справи №905/2199/20 про відкриття процедури банкрутства корпорації ІСД.

15.01.2020 Госпсуд Луганської області відкрив провадження в справі №913/720/20 про банкрутство ПАТ "Алчевський коксохімічний завод".

Це підприємство теж входить у корпорацію “ІСД”, знаходиться на окупованій Росією частині Донбасу.

Згідно з судовими матеріалами, ініціатор процедури банкрутства ПАТ "Алчевський коксохімічний завод" - згадана компанія Indumet S.A. (Люксембург).

11.01.2021 Госпсуд Дніпропетровської області відкрив провадження в справі №904/7022/20 про банкрутство ПАТ “Дніпропетровський трубний завод” (теж входить у корпорацію “ІСД”; у держреєстрі бенефіціаром заводу вказаний Сергій Тарута).

Згідно з судовими матеріалами, ініціатор цієї процедури - ТОВ "Торговий дім Фітоліт-Лаймстоун".

16.10.2020 Госпсуд Дніпропетровської області - в рамках справи №904/2104/19 про визнання банкрутом ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” ввів процедуру санації цього підприємства (входило до складу корпорації ІСД, а в 2017-2020 роках перебувало під управлінням менеджерів Ріната Ахметова).

Кредитори заявляли про вимоги до ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” на суму біля 130 млрд грн, з яких 14.11.2019 суд першої інстанції визнав вимоги на понад 87 млрд грн, у т.ч. вимоги ТОВ "Оптимал Трейд" - на 20,9 млрд грн; ТОВ "Метінвест Холдинг" - 20,7 млрд грн; ТОВ "Таффі Плюс" - 18,9 млрд грн; ТОВ "Зета Інвест" - 11,2 млрд грн; ПрАТ "Дніпровський коксохімічний завод" - 8,5 млрд грн; Indumet Limited - 2,76 млрд грн; Корпорації "Індустріальна Спілка Донбасу" - 1,3 млрд грн тощо.

03.09.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити скаргу ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат” та залишив без змін ухвалу Київського апеляційного суду від 24.02.2020 (в справі №824/180/19), якою було задоволено компанії Indumet SA та надано дозвіл на виконання рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду від 25.03.2019 про стягнення з ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат”, ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ПАТ “Алчевський коксохімічний завод”, Корпорації “Індустріальна спілка Донбасу” понад 350 млн дол. Відповідні права вимоги Indumet SA через низку транзакцій набуло від західних банків (у т.ч. Deutsche Bank, Societe Generale, Raiffeisen, OTP, Barclays, Morgan Stanley, Citibank тощо).

31.03.2021 Госпсуд Дніпропетровської області задовольнив позов ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат" (у справі №904/2104/19) та вирішив стягнути з Palermita Management LTD (Беліз) 179 млн євро основної заборгованості за Рамковим договором купівлі продажу №1DMK/03/18/18-0265-11 від 01.03.2018.

Контекст

У 2010 році мажоритарними акціонерами групи “ІСД” стали структури, близькі до російської держкорпорації “Внєшекономбанк” (ВЕБ.РФ). Серед міноритаріїв “ІСД” - Сергій Тарута та Олег Мкртчан (засуджений в РФ на 9 років за звинуваченням у розкраданні 85 млрд руб при реалізації контракту з російським ВЕБом).

За даними російських ЗМІ, в 2010 році ВЕБ профінансував угоду з придбання ІСД на 1-2 млрд дол. І незадовго до укладання угоди Фонд національного добробуту (РФ) позапланово розмістив на депозиті у ВЕБі 2 млрд дол, що давало підстави для припущень/чуток щодо політичного сприяння цій угоді. Загальні інвестиції в українську металургію у ВЕБі оцінювали на 8 млрд дол.

У 2013 році Сергій Тарута оцінював борг ІСД перед західними банками на 2,5 млрд дол.

За його словами, під час входження росіян до складу акціонерів ІСД була досягнута попередня домовленість про створення вертикально-інтегрованої гірничо-металургійної компанії, але цього не сталося, і фінансування корпорації відбувалося за рахунок кредитів її українських акціонерів – самого Тарути й Олега Мкртчана. Тарута стверджував, що керівництво ВЕБ не наважилося продавати активи ІСД, оскільки їм довелося б вибирати конкретного покупця і фіксувати ціну, що могла б виявитися меншою за кошти, витрачені росіянами в Україні. Тому було обрано варіант із банкрутством ІСД. "Думаю, що протягом останніх чотирьох років це для них був сценарій, для керівництва ВЕБ, яке нічого не зробило, щоб залучити індустріального інвестора. А охочих придбати активи ІСД було дуже багато", – казав Тарута.

У травні 2021 року Антимонопольний комітет дозволив холдингу "Метінвест" Ріната Ахметова і Вадима Новинського набути у власність активи у вигляді єдиного майнового комплексу ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат" (ПАТ «ДМК»).

Як зазначалося, продаж майна відбувається в рамках процедури санації ПАТ "ДМК".

"Надання дозволу на концентрацію компанії «Metinvest B.V.» не свідчить, що саме ця компанія стане покупцем цільового об’єкта.  Реалізацію активів ПАТ «ДМК» буде здійснено відповідно до Розділу V Кодексу України з процедур банкрутства (Кодекс). Новий власник активів ПАТ «ДМК» буде визначений на аукціоні через електронну торгову систему, на конкурентних засадах. На сьогодні комітет може констатувати наявність двох зацікавлених суб’єктів господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні (які подавали відповідні заяви до АМКУ)", - йшлося в заяві Антимонопольного комітету.

У лютому 2021 року “Метінвест” заявляв, що ще не ухвалив остаточне рішення про придбання цього активу.

У січні Антимонопольний комітет надав дозвіл ТОВ "Оптимал Трейд" на придбання майнового комплексу ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат" (ДМК).

"Оптимал Трейд" - одна з найбільших компаній з торгівлі металами і металевими рудами, на ринку її також пов`язують з Ахметовим. Крім того, ПІБ її засновника збігається з даними одного з багаторічних топ-менеджерів олігарха.

У травні 2017 року співвласник ІСД Сергій Тарута заявляв, що процедура банкрутства "Дніпровського металургійного комбінату" неминуча через агресивних кредиторів. При цьому Тарута зазначив, що "Метінвест", в управлінні якого перебуває підприємство, не перешкоджатиме роботі комбіната.

У кінці того ж року нідерландська Metinvest BV, материнська компанія гірничо-металургійної групи "Метінвест", почала перепродаж частини металопродукції ДМК, яка отримувалася в рахунок погашення заборгованості підприємства за залізорудну сировину.

У кінці 2016 року "Метінвест" заявив, що домігся судових рішень про стягнення з підприємств, що входять в ІСД, заборгованості та штрафних санкцій на понад 9,7 млрд грн.

“Метінвест” мав намір придбати польський завод ISD Huta Częstochowa (в процедурі банкрутства), який належав групі “ІСД”. Влітку 2020 року повідомлялося, що зрештою єдиним претендентом на підприємство залишилася китайська компанія. Однак вже у жовтні з`явилася інформація, що хоча відповідна угода й була укладена, зрештою вона зірвалася.