Суд скасував заборону для НКРЕКП видавати "фірташівцям" нові "газзбутові" ліцензії

Все про економіку та фінанси

22.04.2021 Шостий апеляційний адмінсуд задовольнив апеляційні скарги НКРЕКП, газзбутів, пов’язаних з групою РГК Дмитра Фірташа, і компаній-“близнюків” цих газопостачальних підприємств та скасував ухвалу Окружного адмінсуду м. Києва від 08.02.2021, якою на вимогу “Нафтогазу” в рамках забезпечення його позову в справі №640/2658/21 було

- заборонено для НКРЕКП (Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) - видавати ліцензії на постачання природного газу для низки новостворених юросіб (ТОВ "Вінниця-Газзбут", ТОВ "Волинь-Газзбут", ТОВ "Дніпропетровськ-Газзбут", ТОВ "Житомир-Газзбут", ТОВ "Закарпат-Газзбут", ТОВ "Запоріж-Газзбут", ТОВ "Івано-Франківськ-Газзбут", ТОВ "Київобл-Газзбут", ТОВ "Рівне-Газзбут", ТОВ "Суми-Газзбут", ТОВ "Харків-Газзбут", ТОВ "Чернівці-Газзбут", ТОВ "Чернігів-Газзбут");

- заборонено для “старих” ТОВ “Вінницягаз Збут”, ТОВ “Волиньгаз Збут”, ТОВ “Дніпропетровськгаз Збут”, ТОВ “Житомиргаз Збут”, ТОВ “Закарпатгаз Збут”, ТОВ “Запоріжгаз Збут”, ТОВ “Івано-Франківськгаз Збут”, ТОВ “Київоблгаз Збут”, ТОВ “Львівгаз Збут”, ТОВ “Миколаївгаз Збут”, ТОВ “Рівнегаз Збут”, ТОВ “Сумигаз Збут”, ТОВ “Харківгаз Збут”, ТОВ “Хмельницькгаз Збут”, ТОВ “Чернівцігаз Збут”, ТОВ “Чернігівгаз Збут” виставляти в паперовому та електронному вигляді побутовим споживачам рахунки, акти, будь-які інші платіжні документи про оплату за природний газ, спожитий ними до січня 2021 року (включно).

Згідно з судовими матеріалами, “Нафтогаз” звертав увагу, що “старі” газзбути та компанії, створені восени 2020 року, мають одне і те ж місцезнаходження юрособи, одних і тих керівників, одні й ті ж види діяльності. Як зазначалося, НКРЕКП в лютому вже видала вказаним новим компаніям ліцензії на постачання електроенергії.

“Нафтогаз” констатував, що створення нових юросіб може бути зумовлене спробою уникнути погашення “старими” газзбутами мільярдних боргів перед НАКом, зокрема, шляхом переведення на нові структури єдиного активу “старих” газзбутів - дебіторської заборгованості побутових споживачів за природний газ, що унеможливить повернення заборгованості.

З огляду на це, “Нафтогаз” просив суд першої інстанції в т.ч. ввести заборону здійснювати операції з відступлення права вимоги до побутових споживачів, але це клопотання тоді не було задоволене.

За даними “Нафтогазу”, на 20.04.2021 заборгованість усіх регіональних газозбутових підприємств становила 23,6 млрд грн, у т.ч. газзбутів, які пов’язані з групою “РГК” (Регіональна газова компанія) Дмитра Фірташа, - 12,83 млрд грн.

За оцінками учасників ринку, "РГК" контролює близько 70% розподілу газу в Україні.