Суд скасував вимогу ДПС до "АрселорМіттал Кривий Ріг" сплатити в бюджет 2,8 млрд грн

Все про економіку та фінанси

04.11.2021 Дніпропетровський окружний адмінсуд задовольнив позов ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Східного межрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (у справі №160/14976/21) та скасував податкове повідомлення-рішення №000095/32-00-07-01-01-32 від 23.04.2021, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 2,246 млрд грн, за штрафними санкціями - 561,4 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, "АрселорМіттал Кривий Ріг" висловлював думку про безпідставність висновків податківців про заниження підприємством рентної плати через помилкове визначення як об`єкта оподаткування рентною платою обсягів дробленої залізної руди замість обсягів концентрату залізорудного магнетитового.

Суд погодився з цим аргументом, вказавши, що операції збагачення добутої подрібненої руди в розумінні Податкового кодексу не належали до первинної переробки і не можуть враховуватись під час визначення оподатковуваної продукції гірничого підприємства.

Також суд звернув увагу, що ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", на відміну від гірничодобувного, як того вимагають норми Податкового кодексу України, є в тому числі гірничозбагачувальним комбінатом. Це підприємство поєднує у собі кілька виробництв: добувне, подрібнювальне, збагачувальне та агломерацію.

Нещодавно представник "АрселорМіттал Кривий Ріг" розповідав, що суть спору з податківцями полягає в тому, що на думку податкових органів, має оподатковуватись кінцевий продукт (збагачена руда, або концентрат-окатиші), тоді як видобувні підприємства відстоюють позицію, що рента має платитись лише за добуту руду, а решта процесу збагачення – це виробнича діяльність, яка до видобутку руди вже не має стосунку.

У цьому ж контексті Мауро Лонгобардо, гендиректор "АрселорМіттал Кривий Ріг", наводив ще таке порівняння: "Уявіть собі, що ви вирощуєте помідори і чавите з них сік на продаж. А фермерські господарства оподатковуються, виходячи з вартості та кількості вирощених помідорів. Крім вашого. Із вас вимагають платити податки з вартості соку, який ви виготовили. Звичайно, вартість соку вища, адже в неї входять ваші витрати на переробку, упаковку, транспортування, обладнання, персонал і ще багато чого. У нашому випадку хтось хоче ототожнити помідори та томатний сік, хоча цілком очевидно: томати — це сировина, а сік — продукт".

Нагадаємо, у середині листопада Офіс генпрокурора інформував, що за його процесуального керівництва фіндиректору – головному бухгалтеру ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" було повідомлено про підозру в службовому підробленні та умисному ухиленні в 2014-2019 роках від сплати до бюджету рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на суму понад 2,2 млрд грн.

"АрселорМіттал Кривий Ріг" відкидав ці претензії, посилаючись у т.ч. на рішення Дніпропетровського окружного адмінсуду від 04.11.2021. Слід розуміти, йдеться саме про судове рішення, згадане на початку цього повідомлення.

"Компанія дійсно переглянула свої процедури зі сплати податків, з урахуванням чинного закону та судової практики, щоб привести їх у повну відповідність підходу, який використовується іншими гірничодобувними компаніями", - йшлося в повідомленні "АрселорМіттал Кривий Ріг".