Суд скасував штраф АМКУ на 923 млн грн, накладений на групу "JTI Україна"

Все про економіку та фінанси

25.03.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив позов ПАТ "Джей Ті Інтернешнл Україна" та ПрАТ "Джей Ті Інтернешнл Компані Україна" до Антимонопольного комітету (в справі №910/17623/19) та скасував штрафи на загальну суму 923 млн грн, які відповідач (АМКУ) наклав на позивачів у 2019 році.

При цьому суд апеляційної інстанції на вимогу представників групи "JTI Україна" (Japan Tobacco International) скасував рішення Госпсуду м. Києва від 13.08.2020, яким їм було відмовлено в задоволенні вказаного позову до АМКУ.

Нагадаємо, у жовтні 2019 року Антимонопольний оштрафував на 6,5 млрд грн чотирьох найбільших виробників тютюнових виробів (“Філіп Морріс”, “Джей Ті”, “Імперіал Тобакко”, “Бритіш Американ Тобакко”) і дистриб’ютора "Тедіс Україна". Тоді АМКУ вирішив, що монополія "Тедіс Україна" на ринку дистрибуції протиправно виникла в результаті узгоджених дій цієї компанії і тютюнових компаній-виробників. АМКУ також рекомендував компаніям-виробникам вжити заходів щодо обмеження монополізму та розвитку конкуренції на ринку дистрибуції сигарет.

Як писав Finbalance, 24.03.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ПрАТ "Філіп Морріс Україна" і ТОВ "Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн", скасував рішення Госпсуду м. Києва від 05.08.2020 (у справі №910/17723/19) та прийняв нове рішення, яким задовольнив позов скаржників і скасував накладені на них Антимонопольним комітетом штрафи в 2019 році на загальну суму 1,2 млрд грн.

Торік група “Філіп Морріс” (Philip Morris) - після відмови суду першої інстанції задовольнити цей позов - заявляла про намір оплатити штрафи, щоб уникнути нарахування щоденної пені, яка, згідно з законодавством, становить 1,5% від суми штрафу.

У грудні 2020 року група “Філіп Морріс” повідомила про подачу позову в Міжнародний центр з врегулювання інвестиційних спорів (Вашингтон, США) про двосторонній інвестиційний арбітраж проти уряду України у зв`язку зі штрафом АМКУ на 1,2 млрд грн, що, на думку заявника, порушило двосторонні угоди про взаємний захист інвестицій із США та Швейцарією.

02.02.2021 Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу ТОВ «Тедіс Україна» і скасував штраф АМКУ на 3,4 млрд грн, який був накладений у жовтні 2019 року. 

02.02.2021 Північний апеляційний госпсуду відмовився задовольнити позов “Імперіал Тобакко” (Imperial Tobacco) щодо штрафу АМКУ на 460 млн грн.

26.01.2021 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити скаргу ТОВ "Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна" на штраф АМКУ в розмірі 80 млн грн.

23.02.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив скаргу ПрАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" (належить British American Tobacco) щодо штрафу АМКУ на 450 млн грн.

У березні-2021 АМКУ наклав на "Тедіс Україна" новий штраф у розмірі 274 млн грн.

Цитата з постанови Північного апеляційного госпсуду від 25.03.2021 щодо позову групи "JTI Україна" до АМКУ:

"Місцевий суд, розглядаючи справу №910/17623/19, дійшов необґрунтованих висновків про те, що зміна структури ринку, включаючи зростання ринкової частки ТОВ "Тедіс Україна" і стверджуване АМК набуття ТОВ "Тедіс Україна" монопольного становища на ринку дистрибуції сигарет, не може бути пояснено інакше, ніж узгодженістю дій виробників. Як вбачається з матеріалів справи, АМКУ не дослідив обставин, які свідчать про наявність інших об`єктивних причин зміни структури ринку. Зокрема, такі зміни були зумовлені численними поглинаннями ТОВ "Тедіс Україна" інших дистриб`юторів, в тому числі з дозволів самого АМКУ, чому місцевий суд оцінки не надав.

За відсутності встановлення безпосереднього вчинення позивачами названого порушення та за відсутності звинувачення позивачів з боку АМК у співучасті з дистриб`юторами у складі групи, застосування до позивачів приписів п. 5 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" є необґрунтованим. Висновок місцевого господарського суду щодо правомірності притягнення позивачів до відповідальності за визначене АМК порушення є помилковим".