Суд розглядає позов "ГарПока" до "Укренерго" на 25,7 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд м. Києва розглядає позов держпідприємства “Гарантований покупець” до НЕК “Укренерго” про стягнення 25,7 млрд грн (справа №910/16664/20).

Згідно з судовими матеріалами, “ГарПок” свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що “відповідач належним чином не виконав зобов’язань з оплати позивачу вартості послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за період з січня 2020 року по липень 2020 року” (цитата).

Відповідне провадження було відкрите в листопаді 2020 року.

Нагадаємо, "ГарПок" повідомляв, що розпочав процес погашення заборгованості перед виробниками електроенергії. Як зазначалося, 4 лютого 2021 року за "зеленим" тарифом було виплачено 0,9 млрд грн і ще стільки ж (0,9 млрд грн) - для "Енергоатома" (за електричну енергію, придбану у нього для забезпечення потреб побутових споживачів).

"Джерелом для виплат стали кошти, отримані від ПрАТ «НЕК «Укренерго» в погашення заборгованості за послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, та розподілені відповідно до частки відповідних спеціальних обов`язків у вартості цієї послуги", - йдеться в повідомленні "ГарПока".

Крім того, держпідприємство інформувало, що 4 лютого завершило розрахунки за «зелену» електроенергію, вироблену в грудні 2020 року. Всього за "зеленим" тарифом за грудень було виплачено 2,7 млрд грн.

Як повідомлялося, 30 грудня 2020 року НЕК "Укренерго" підписало три кредитні договори з державними банками на загальну суму 10,25 млрд грн для погашення заборгованості перед ДП "Гарантований покупець".

16 січня НКРЕКП наказала ДП "Гарантований покупець" направити не менше 50% отриманих від НЕК "Укренерго" за рахунок залучення кредитів держбанків на 10,25 млрд грн, на погашення заборгованості перед ДП "НАЕК" Енергоатом ".

Перед цим прем`єр Денис Шмигаль заявив, що попереднє рішення по розподілу 10,25 млрд грн кредитів під держгарантії, отриманих НЕК "Укренерго" від трьох держбанків для погашення її заборгованості перед "Гарантованим покупцем", передбачає рівний поділ коштів між "Енергоатомом" і ВДЕ-генерацією.

Глава уряду уточнював, що при такому підході сторони в результаті отримають, приблизно, по 5,1 млрд грн.

26 січня ДП "Гарантований покупець" звернулося до прем`єра з проханням прийняти урядове рішення щодо розподілу між НАЕК "Енергоатом" і виробниками е/е з ВДЕ 10,25 млрд грн кредитних коштів держбанків.

За інформацією директора "ГарПока", держпідприємство розподіляє кошти, що отримуються від "Укренерго", між "Енергоатомом" і ВДЕ згідно з алгоритмом, затвердженим Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Відповідно до цього алгоритму, "ГарПок" повинен виплатити з 10,25 млн грн кредитних коштів держбанків "Енергоатому" - 3,15 млрд грн і ВДЕ - 7,1 млрд грн.

Водночас Меморандум, підписаний Кабінетом Міністрів і НКРЕКП з асоціаціями виробників "зеленої" електроенергії влітку 2020 року, передбачає виплату "зеленій" генерації до кінця 2020 року 40% заборгованості на суму 8,98 млрд грн. Ця сума перевищує ту суму - 7,1 млрд грн, - яку "ГарПок" може виплатити ВДЕ з 10,25 млрд грн кредитів держбанків відповідно до чинного алгоритму.

У лютому прем`єр Денис Шмигаль заявив, що уряд підтверджує свою готовність виконувати зобов`язання за меморандумом з інвесторами у ВДЕ.