Суд розблокував 3,4-мільярдний позов "Енергоатома" до "Гарантованого покупця"

Все про економіку та фінанси

Північний апеляційний госпсуд своєю постановою від 07.09.2020 задовольнив апеляційну скаргу “Енергоатома” та скасував ухвалу Госпсуду м. Києва від 02.07.2020 про зупинення провадження у справі №910/4160/20 (за позовом “Енергоатома” до держпідприємства “Гарантований покупець” про стягнення 3,36 млрд грн за поставлену електроенергію).

“Місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваної ухвали належним чином не було обґрунтовано, яким чином розгляд справи №910/7234/20 унеможливлює розгляд заявлених у даній справі №910/4160/20 позовних вимог та не встановлено наявності обставин, які перешкоджають суду першої інстанції самостійно встановити обставини правомірності чи не правомірності черговості здійснених позивачем зарахувань оплат відповідача, - зазначив Північний апеляційний госпсуд. - Справу №910/4160/20 передати на розгляд до Господарського суду міста Києва”.

За даними "Енергоатом", за підсумками першого півріччя 2020 року прострочена заборгованість ДП “Гарантований покупець” за поставлену "Енергоатомом" електроенергію становила 7,44 млрд грн.

За інформацією ДП "Гарантований покупець", на 20.09.2020 заборгованість "Укренерго", яка є джерело розрахунків за електроенергію для забезпечення потреб населення, становила 6,8 млрд грн (в цю суму входять боргові зобов`язання, передусім, перед "Енергоатомом").

"Укренерго" за перше півріччя отримало збиток 18 млрд грн. Основною причиною цього держкомпанія називала "зелений" тариф.

У кінці липня президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження "зеленого" тарифу (на 15% - для сонячних електростанцій і на 7,5% - для вітрових).

Тариф "Укренерго" на передачу електроенергії в серпні зріс на 55% (відповідне рішення прийняла НКРЕКП).

При цьому "Укренерго" ініціює підвищення тарифу ще на 30% до кінця року та 60% - на 2021 рік.

Нагадаємо, що тариф "Укренерго" на передачу е/е повинен покривати нестачу коштів "ГарПока" по компенсації "зеленого" тарифу.

Раніше Міненерго повідомляло, що тривають переговори з держбанками та міжнародними фінансовими інституціями щодо залучення на пільгових умовах до 300 млн євро кредитних коштів, зокрема для покриття частини заборгованості ДП "Гарантований покупець" за "зеленим" тарифом.

У середині вересня Верховна Рада відмовилася прийняти в першому читанні урядовий законопроект №3960 про держгарантії по кредитах для “Укренерго”.

Нардепи з президентської фракції “Слуга народу” зареєстрували у Верховній Раді законопроект №4151, який передбачає випуск Мінфіном ОВДП на 19,6 млрд грн для фінансування зі спецфонду держбюджету цільової субсидії для ПрАТ “НЕК “Укренерго” для погашення заборгованості перед ДП “Гарантований покупець” та суб’єктами господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії.