Суд: НБУ незаконно визнав банк Лагуна неплатоспроможним

Все про економіку та фінанси

26 квітня Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив позов Kalouma Holding Limited та скасував постанову НБУ №186 від 19.03.2015 про віднесення Астра Банку до категорії неплатоспроможних (справа №826/8333/15).

За даними НБУ, компанія Kalouma Holding Limited була власником 100% акцій Астра Банку. При цьому Астра Банк входив у групу Дельта Банку (мажоритарним акціонером якого був Микола Лагун).

16.07.2015 Фонд гарантування продав Астра Банк для компанії Agro Holding (Ukraine) Limited - дочірньої структури інвестфонду NCH Capital (США), який фінансує українських сільгоспвиробників. Наразі Астра Банк працює на ринку під брендом Агропросперіс Банк.

В офіційній заяві про визнання Астра Банку неплатоспроможним НБУ зазначав, що цей банк у лютому-2015 був віднесений до категорії проблемних “у зв`язку з проведенням ризикової діяльності, наявністю загрози інтересам вкладників та інших кредиторів” (цитата).

Як зауважував регулятор, Астра Банк розмістив значні обсяги коштів на коррахунку в Дельта Банку (в якого були проблеми з ліквідністю; 30.10.2014 був віднесений до категорії проблемних, а 02.03.2015 - до неплатоспроможних). Згідно з судовими матеріалами, йшлося про 163,8 млн грн, що становило 91,2% від активів та 100,9% від регулятивного капіталу Астра Банку. За інформацією Нацбанку, коли Астра Банк надіслав Дельта Банку вимогу повернути ці кошти на коррахунок в НБУ, Дельта Банк цю вимогу не виконав.

Також НБУ вказував, що після віднесення Астра Банку до категорії проблемних Нацбанку “не було надано прийнятних та переконливих пропозицій щодо фінансового оздоровлення банку”, “власником банку не було вжито заходів щодо надання фінансової підтримки банку з метою приведення його діяльності у відповідність до вимог законодавства” (цитати).

Задовольняючи позов Kalouma Holding Limited, суд серед іншого вказав, що на 25.02.2015 обсяг коштів клієнтів в Астра Банку становив 6,13 млн грн, які покривалися високоліквідними активами банку на 8,46 млн грн (у т.ч. коштами на коррахунках в НБУ на 3,28 млн грн та 4,92 млн грн в інших комерційних банках за виключенням Дельта Банку).

Нижче - цитата з рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 26.04.2019:

“Тобто коштів ПАТ «Астра Банк» (за виключенням коштів на кореспондентському рахунку ПАТ «Дельта Банк») було достатньо для забезпечення виконання вимог клієнтів на першу вимогу. При цьому, Національним банком України не зазначено причин врахування виключно коштів, які знаходились на кореспондентському рахунку Національного банку України, а також причин неврахування наявних у ПАТ «Астра Банк» інших високоліквідних активів.

Також, відповідачем-1 [Нацбанком] не обґрунтовано причин відхилення звернення позивача від 17 березня 2015 року щодо поліпшення фінансового стану, скорочення витрат на амортизацію необоротних активів, надання погодження на реалізацію основних засобів, що не використовуються в поточній діяльності у зв`язку із закриттям відділень на загальну суму 5 071 217,41 грн.

Наявною в матеріалах справи копією форми 611 за період з 03 березня 2015 року по 20 березня 2015 року вбачається приведення позивачем економічних нормативів лімітів у відповідність внаслідок залучення додаткових активів, що не враховано відповідачем-1”.

Нагадаємо, НБУ повідомляв, що в кінці травня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Миколи Лагуна та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій, якими було підтверджено законність рішення Нацбанку про законність виведення з ринку Омега Банку (теж був підконтрольний М. Лагуну).

Про розслідування правоохоронців щодо сумнівних операцій згаданої компанії Kalouma Holding Limited (екс-власника 100% акцій Астра Банку) у контексті Дельта Банку - тут.

Про судові спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут.

Про намагання Дельта Банку продати борги групи T.B. Fruit на 6 млрд грн - тут, іллічівські активи на 4,5 млрд грн - тут і тут, про борги "Дніпрометалсервісгруп" на 1,5 млрд грн - тут, борги групи "АвтоКрАЗ" на 1,3 млрд грн - тут і тут, МЗВМ на 1,5 млрд грн - тутПро продаж мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" для компанії, яка мала опосередкований зв`язок з боржником, тут і тут. Про продаж боргу компанії Ахметова на 234 млн грн з дисконтом 80% - тут.

Про боргові вимоги Ощадбанку до М. Лагуна на 4 млрд грн - тутПро боргові вимоги Укрексімбанку до М. Лагуна на 39 млн дол - тут.

Про розслідування СБУ щодо причетності М. Лагуна до сумнівних операцій Дельта Банку на 150 млн дол - тутПро накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тутПро взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тутКоментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.

Про розслідування правоохоронців щодо сумнівної докапіталізації Дельта Банку за участі М. Лагуна та Cargill на 1,5 млрд грн - тут.

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут і тут.