Суд наклав арешт на майно Лагуна за клопотанням СБУ в справі Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

01 листопада Шевченківський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №42016000000001125 задовольнив клопотання слідчих СБУ та наклав арешт на майно Миколи Лагуна (власника 70,61% акцій збанкрутілого Дельта Банку). Йдеться про

- дві земельні ділянки площею 4,9 га та 1,4 га; дві квартири; житловий будинок;
- транспортні засоби – «незалежно від того, за ким вони зареєстровані» - Bentley Continental GT (2013 року випуску); Land Rover Range Rover (2014 року випуску); Porsche 996 Turbo (2004 року випуску);
- на корпоративні права учасника ТОВ «Білгород Водоканал» в розмірі внеску до статутного фонду в сумі 2,498 млн грн.

Раніше про арешт цих же активів М. Лагуна повідомляло видання «Олігарх Медіа».

Згідно з судовими матеріалами, слідчі СБУ встановили, що (цитата) «впродовж 2012-2015 років службові особи та фактичний власник ПАТ «Дельта Банк», діючи за попередньою змовою групою осіб із службовими особами і власником компанії «Silisten Trading Limited» (Британські Віргінські Острови), вчинили заволодіння грошовими коштами зазначеної банківської установи в сумі 87 294 251,67 доларів США, тобто в особливо великому розмірі, шляхом зловживання своїм службовим становищем, під час передачі у заставу грошових коштів, що знаходились на кореспондентському рахунку вказаного банку у банківській установі «MEINL BANK AKTIENGESELLSCHAFT» (Австрійська Республіка) для забезпечення виконання кредитних зобов`язань компанії «SILISTEN TRADING LIMITED» перед банком «MEINL BANK AKTIENGESELLSCHAFT», та вчинили легалізацію (відмивання) зазначених доходів, одержаних злочинним шляхом, в особливо великому розмірі».

Як зазначається, в жовтні 2012 року службові особи Дельта Банку, «перебуваючи у злочинній змові із власником ПАТ «Дельта Банк» та службовими особами і власником компанії Silisten Trading Limited», ініціювали підписання між Silisten Trading Limited і Meinl Bank AG (кредитор) кредитного договору про надання кредиту на 50 млн дол.

22.10.2012 відповідна угода була підписана. Того ж дня, голова ради директорів ПАТ «Дельта Банк» (слід розуміти, йдеться про Олену Попову) як заставодавець - «достовірно знаючи, що компанія Silisten Trading Limited не поверне отриманий кредит» - без погодження з спостережною радою «Дельта Банку» підписала із Meinl Bank AG (заставодержатель) договір застави по кредитному договору між компанією Silisten Trading Limited та Meinl Bank AG на 50 млн дол.

Згідно з цією угодою, у випадку неповернення кредиту компанією Silisten Trading Limited до Meinl Bank AG переходять усі права власності на кошти, що знаходяться на коррахунку Дельта Банку в Meinl Bank AG.

Як зауважується, 30.11.2012, 24.01.2013 та 03.12.2013 директор Silisten Trading Limited підписав із Meinl Bank AG додаткові угоди, відповідно до яких збільшено кредитну лінію до 110 млн дол. Тоді ж були внесені зміни до договору застави та збільшено суму застави до 110 млн (як зауважується, ці зміни були закріплені підписом голови ради директорів Дельта Банку).

Як констатується в ухвалі суду, голова ради директорів Дельта Банку, всупереч вимогам законодавства та нормативної бази НБУ, не повідомила службовим особам Дельта Банку, які вели бухгалтерських облік та звітність, про підписання зазначеного договору застави та не надала їм його. У результаті не було сформовано резерв для покриття кредитного ризику, а в бухгалтерському обліку НБУ кошти Дельта Банку, які були в Meinl Bank AG, не значилися такими, що перебувають в обтяженні.

Псля підписання договорів застави службові особи Дельта Банку перерахували на кореспондентський рахунок у Meinl Bank AG понад 87 млн дол.

04.02.2015, у зв`язку із неповерненням кредитів компанією Silisten Trading Limited, із кореспондентського рахунку Дельта Банку в Meinl Bank AG були списані 87,3 млн дол, «у зв`язку із чим, ПАТ «Дельта Банк» завдано збитків на вказану суму».

«Підписання протягом 2012-2013 років Головою правління ПАТ «Дельта Банк» усіх вищевказаних ризикових договорів застав грошових коштів ПАТ «Дельта Банк», які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, а також неподання звітності до Національного банку України щодо їх підписання, тобто вчинення порушень вимог законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, не могло вчинятись без відома та погодження фактичного власника банку», - йдеться в ухвалі суду.

У документі вказується, що відповідно до закону «Про банки і банківську діяльність», «пов`язана з банком особа, дії або бездіяльність якої призвели до завдання банку шкоди з її вини, несе відповідальність своїм майном».

З огляду на це, слідчий суддя вирішив, що «з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання на підставі п.3 ч.2 ст. 170 КПК України» майно М. Лагуна «може бути використане для забезпечення додаткового покарання у виді конфіскації майна, яке передбачене ч. 5 ст.191, ч. 2 ст. 209 КК України» (цитата).

Довідково

За даними Фонду гарантування, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01.11.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,62 млрд грн (96,7% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут і тутз ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про конфлікт Ощадбанку та М. Лагуна на 4 млрд грн - тут

Про боргові вимоги Укрексімбанку до сестри М. Лагуна - тут.

Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна і працівників НБУ читайте туттуттут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна див. тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут.

Про кримінальне провадження щодо екс-першого заступника глави ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри див. тут і тут.  Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги за кредитом, який  Дельта Банк видав для "Укрспирта" див. тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.