Суд надав "Альткому" 4 роки розстрочки на виплату Промінвестбанку 466 млн грн

Все про економіку та фінанси

16 січня Господарський суд Донецької області частково задовольнив клопотання ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» (м. Маріуполь) і надав розстрочку на чотири роки на виконання рішення цього ж суду від 17.05.2016, згідно з яким компанія має повернути Промінвестбанку 466,4 млн грн. Суд вирішив, що в рамках розстрочки ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» має щомісяця виплачувати 9,72 млн грн, починаючи з лютого 2017 року.

Наразі Донецький апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу Промінвестбанку  на цю ухвалу суду першої інстанції щодо розстрочки.

Як писав Finbalance, обсяг судових вимог Промінвестбанку до структур, прямо та опосередковано пов’язаних з групою «Альтком», по низці справ може сягати під 10 млрд грн. Судові процеси тривають приблизно з середини 2015 року. Водночас ТОВ «Шляхове будівництво «Альтком» заявляло в суді вимоги до Промінвестбанку на 522,98 млн грн.

Раніше група «Альтком» називала Олександра Тісленка та Сергія Павлічева своїми кінцевими бенефіціарами (перший в такому ж статусі фігурує в держреєстрі юросіб), тоді як спостерігачі неофіційно пов’язували цю групу в т.ч. з Борисом Колесніковим (віце-прем’єр в уряді Азарова, який курував підготовку до Євро-2012), однак він це спростовував.

Підставою для таких припущень стало те, що під час підготовки України до футбольного отурніру "Альтком" отримав підозріло багато великих держзамовлень yf будівництво аеропортів, стадіонів, доріг тощо, часто - за процедурою закупівлі в одного учасника. За підрахунками «Наших грошей», йшлося про 13 млрд грн.

Щодо розстрочки

ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» просило суд надати відстрочку на 10 років (до кінця 2026 року), посилаючись на АТО та низку інших обставин (нижче – цитата з ухвали суду):

«Підприємство було змушено залишити свої виробничі потужності та велику кількість майна у м. Донецьку, здійснити перевезення (вивезення) працівників товариства і переїзд товариства до м. Маріуполь. Проведення антитерористичної операції також спричинило великі збитки, оскільки була захоплена техніка товариства, нерухоме майно, знищені будівельні потужності та техніка. Неналежне фінансування з державного бюджету України призвело до накопичення певних боргів, що виникли при виконанні державних контрактів.

Будівельна діяльність ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» має свою специфіку, а саме будівельні роботи з будівництва та реконструкції доріг, мостів, аеродромів є сезонними роботами і виконання яких виконується з дотриманням ГОСТів та нормативів, які передбачають певну природну погоду для їх виконання.

Починаючи з 2012 року Державне агентство Автомобільних доріг України не здійснило належне виконання своїх грошових зобов’язань по укладеним контрактам; державні установи не належним чином здійснили розрахунки за виконані будівельні роботи ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» для проведення «Євро 2012».

Одночасно з погашенням заборгованості перед позивачем [Промінвестбанком, - ред.] відповідач повинен знаходити вільні кошти для сплати поточних платежів не тільки позивачу, але й податків та інших платежів до бюджету, покривати свої поточні видатки; проведення заходів з примусового виконання рішення суду, враховуючи великий обсяг грошових зобов’язань за ним, фактично позбавить працівників ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» можливості отримання заробітної плати, вчасного та належного виконання тендерних умов з укладання контрактів на державні закупівлі, проведення будівельних робіт по чинним та укладеним контрактам, що призведе до великих збитків та можливого банкрутства підприємства, внаслідок чого ані контрагенти відповідача, ані місцевий та державний бюджети не зможуть взагалі отримати платежі у повному обсязі.

Таким чином, надання підприємству розстрочки виконання рішення суду по сплаті заборгованості у відповідності до наданого графіку (до кінця 2026 р.) надасть можливість позивачу виконати належним чином державні контракти з будівництва доріг та поліпшення інфраструктури України та міжнародні проекти на території Туркменістану, Грузії, Іраку, уникнути негативних наслідків для підприємства, зупинки виробництва та банкрутства».

Згодом ТОВ «Шляхове будівництво Альтком» уточнило, що виплата 466,4 млн грн можлива упродовж 48 календарних місяців (чотири роки), «але це виключить будь-яку рентабельність товариства та унеможливить його розвиток, оскільки майже 100% майбутніх фінансових надходжень будуть направлені на погашення вказаних зобовязань, тоді як розстрочка на 120 календарних місяців дозволить підприємству виконувати всі фінансові зобовязання та одночасно направити частину прибутку на відновлення своєї матеріально-технічної бази» (цитата з ухвали суду).

У судових матеріалах констатується, що відповідно до звітності компанії-боржника, її дебіторська заборгованість на 01.01.2016 становила 1,49 млрд грн, на 30.09.2016 - 2,17 млрд грн.

Суд зауважив, що «дебіторська заборгованість ТОВ "Шляхове будівництво Альтком" постійно зростає, а останній вчиняє всі необхідні дії для її стягнення, що свідчить про можливість відповідача в майбутньому сплатити заборгованість позивачу».

«Всі ці обставини, на думку суду, є тими виключними обставинами, які дають підстави для розстрочення виконання судового рішення, оскільки, по-перше, важке фінансове становище відповідача утворилось внаслідок об`єктивних, незалежних від відповідача обставин (захоплення значної частини майна невідомими особами у м.Донецьку та вимушений переїзд підприємства до м. Маріуполь), по-друге, негайне виконання рішення може призвести до банкрутства ТОВ «Шляхове будівництво Альтком», і, як наслідок, втрату заявником можливості взагалі сплатити кредитні кошти, по-третє, суд враховує державні інтереси щодо будівництва об’єктів, по-четверте, відповідач є великим роботодавцем та платником податків до бюджетів різних рівнів, а негайне виконання рішення суду призведе до чисельних скорочень працівників підприємства.

Також господарський суд враховує, що заявником вчиняються всі можливі дії щодо погашення заборгованості та уникнення банкрутства підприємства», - йдеться в ухвалі Госпсуду Донецької області від 16.01.2017.

Про боргові претензії "Райффайзен Банку Аваль" до групи "Альтком" на 340 млн грн див. тут.

Про намагання компанії «Конті» Б. Колеснікова реструктуризувати борги перед Укрексімбанком читайте тут.

Про списання Промінвестбанком майже 30 млн дол боргу для готельних структур Б. Кауфмана див. тут.

Про неоднозначний фінансовий стан Промінвестбанку читайте тут.