Суд: НАБУ має повернути для компанії ім. Фірташа документи, вилучені під час обшуку

Все про економіку та фінанси

06 вересня Солом’янський райсуд м. Києва задовольнив клопотання ТОВ «Титан України» та зобов’язав НАБУ повернути для компанії документи, які були вилучені під час обшуку 27 квітня 2017 року в офісному приміщенні ТОВ «Титан України» на 6-му поверсі торговельно-офісного комплексу за адресою м. Київ, вул. Мечникова, 2А (бізнес-центр «Парус») в рамках досудового розслідування кримінального провадження №52016000000000418 (щодо розтрати 400 млн грн службовими особами ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» спільно з службовими особами ДП «ЗТМК», банку «Надра», ТОВ «Сінтез Ресурс»).

Ухвалою слідчого судді Солом`янського райсуду м. Києві від 13.04.2017 детективам НАБУ було надано дозвіл на проведення обшуку в офісному приміщенні, яке займає ТОВ «Титан України» та в офісному приміщенні, яке займає ТОВ «ДФ ЛЕКС»:

- оригіналів договорів та первинних бухгалтерських документів, які були підставами для вчинення фінансово-господарських операцій між ПАТ «КБ «Надра» та АТ «TRASTA KOMERCBANKA» шляхом відкриття рахунків, розміщення депозитів, отримання кредитів ТОВ «Синтез Ресурс», а також, участь в операціях TOLEXIS TRAIDING LIMITED, DIAGO ENTERPRISES LIMITED, GANARDE VENTURES LIMITED, MOROTTIX TRADING LIMITED, GROUP DF HOLDINGS LIMITED, в тому числі заявки на придбання іноземної валюти, платіжних доручень в іноземній валюті, SWIFT-повідомлення про перерахування іноземної валюти на рахунки в закордонних банківських установах;

- оригіналів документів щодо отримання кредитів клієнтами ПАТ «КБ «Надра», а саме, ТОВ «Синтез Ресурс», ДП «ЗТМК», ПрАТ «Кримський Титан» (на сьогодні ПАТ «Юкрейніан Кемікал Продакс»), в тому числі договори, заявки на отримання кредитів, документи щодо забезпечення по кредитам, надання майнових прав по кредитам в забезпечення перед Національним банком України для отримання кредитів ПАТ «КБ «Надра», рішення правління, наглядової ради та загальних зборів учасників, в тому числі щодо участі в них представників GANARDE VENTURES LIMITED, MOROTTIX TRADING LIMITED, GROUP DF HOLDINGS LIMITED та інших юридичних осіб-нерезидентів;

- оригіналів документів щодо відносин ПрАТ «Кримський Титан» (на сьогодні ПАТ «Юкрейніан Кемікал Продакс») з ТОВ «Синтез Ресурс» з приводу отримання частки у власності ТОВ «Валки-Ільменіт», а також щодо джерел отримання грошових коштів на здійснення вказаної операції;

- документів про набуття права істотної участі у ПАТ «КБ «Надра», участі у ТОВ «Синтез Ресурс», ТОВ «ЗТМК», ПрАТ «Кримський Титан» (ПАТ «Юкрейніан Кемікал Продакс»), ТОВ «Титан України», компаніями нерезидентами GANARDE VENTURES LIMITED, MOROTTIX TRADING LIMITED, GROUP DF HOLDINGS LIMITED та іншими нерезидентами, фізичною особою ОСОБА_5, а також про укладені правочини з ними щодо формування статутного капіталу, надання та отримання грошових коштів;

Згідно проколу обшуку від 27.04.2017, детективи НАБУ вилучили 302 позиції документів.

У держреєстрі засновником ТОВ "Титан України" значиться кіпрська компанія "Фебрі Трейдінг Лімітед".

Як зауважувало видання "Наші гроші", фірма «Титан України» раніше була записана на Миколу Миколайовича Михайлова. Особа з таким ПІБ відома як помічник народного депутата від «Опозиційного блоку» Олександра Нечаєва, який був головою правління ЗАТ «Кримський Титан» Дмитра Фірташа. При цьому нинішній директор ТОВ «Титан України» Роман Мандригеля раніше був відомий як начальник юридичного управління ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».

Описуючи ж перемогу ТОВ "Титан України" в тендері ПАТ "Сумихімпром", видання звертало увагу, що адреса електронної пошти переможця gerebyatev@ostchem-titan.com розташована на хостингу «Остхему» Фірташа і належить Віктору Жеребятьєву – провідному спеціалісту ТОВ «Сінтез Ресурс», яке за часів Януковича вигравало тендери всіх великих хімкомбінатів України під управлінням угрупування Фірташа.

Нещодавно директор НАБУ Артем Ситник заявляв, що "Запорізький титаномагнієвий комбінат" перейшов під контроль Фірташа фактично за один долар "Розслідуємо справу відносно керівництва "Запорізького титано-магнієвого комбінату", і бачимо, що Фірташ забрав його фактично за один долар. Звісно, ставити питання про відповідальність самого Фірташа поки зарано, але ми цю справу розслідуємо. Велика її частина вже в суді", - зазначав А. Ситник.

При цьому очільник НАБУ зауважував, що справи відносно керівництва "Запорізького титаномагнієвого комбінату" блокується: "Спочатку ця справа півроку пролежала в Печерському райсуді Києва, а потім її передали до Запоріжжя. Після цього пройшло ще дев`ять місяців, але ніякого прогресу все одно немає", - зазначив керівник НАБУ.

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами щодо кримінального провадження №52016000000000418, детективи НАБУ встановили, що службові особи ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» спільно з службовими особами ДП «ЗТМК», ПАТ «КБ «Надра», ТОВ «Сінтез Ресурс», а також особами, які представлялись від імені Tolexis Trading Limited, здійснили розтрату в сумі 399,9 млн грн грошових коштів, передбачених договором з Фондом держмайна про заснування ТОВ «ЗТМК» від 22.02.2013 №85 та додаткової угоди до нього від 18.10.2013, передбачених на виконання стратегічної програми розвитку та технічної модернізації виробництва TOB «ЗТМК», отриманих від Компанії Tolexis Trading Limited як внесок в статутний капітал.

«Фінансово-господарські операції між згаданими юридичними особами проводились через банківські рахунки ТОВ «ЗТМК», ТОВ «Синтез-Ресурс», як відкриті в ПАТ «КБ «Надра», при цьому встановлено, що ТОВ «Синтез-Ресурс» 23.11.2012 отримував кредит по договору №2/1/2-1/2012/980-К/20 від вказаного банку на суму 530 744 760 гривень, який використало на купівлю 65 000 000 доларів США з подальшим перерахуванням цих коштів поза межі України, а також, вказаним підприємством використовувалась кредитна лінія за договором № 31/1/2-1/2013/840-КЛ/39 від 20.12.2013, відкрита ПАТ «КБ «НАДРА» у доларах США для ТОВ «Сінтез Ресурс», яка використовувалась для конвертації іноземної валюти у гривню, що призвело до проведення банком і ТОВ «Сінтез Ресурс» операцій у доларах США на загальну суму 626 347 747,90 доларів США за період з 02.04.2012 по 29.12.2014», - констатувалося в ухвалі суду від 04.05.2017.

ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» було створено у 2013 році державою в особі Фонду держмайна (володіє 51% статутного капіталу) та кіпрською компанією «TOLEXIS TRADING LIMITED» (49%), яку повязують з Д. Фірташем. Остання зобов’язалася сплатити борги держпідприємства, на основі якого було створено ТОВ, та інвестувати 110 млн доларів США на впровадження передових технологій і устаткування вітчизняних та зарубіжних фірм. Запорізький титано-магнієвий комбінат є єдиним виробником губчастого титану в Європі.

15 листопада 2016 року НАБУ заявляло, що завершило досудове розслідування кримінального провадження стосовно директора ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (ЗТМК).

Як повідомлялося, службову особу звинувачують у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу. Зокрема, йдеться про розтрату майна ТОВ «ЗТМК» в сумі понад 492 млн грн через зловживання службовим становищем. За даними НАБУ, директор підприємства, увійшовши у змову з групою осіб, вчинив розтрату більшої частини отриманих на модернізацію грошових коштів (492 млн грн), перерахувавши їх на користь третіх осіб. Зокрема, замість фінансування видатків на модернізацію, кошти спрямовано на рахунки ДП «ЗТМК» з метою погашення заборгованості останнього перед ВАТ «Запоріжжяобленерго», ПАТ «Холдингова компанія «Енергомережа», ТОВ «Сінтез Ресурс». Крім цього ТОВ «ЗТМК» погасило заборгованість ДП «ЗТМК» за кредитним договором перед ПАТ «Комерційний банк «Надра» та прострочену заборгованість ДП «ЗТМК» за використану електроенергію від ВАТ «Запоріжжяобленерго». Тоді як останній платіж мала здійснити компанія «TOLEXIS TRADING LIMITED» за умовами, передбаченими договором заснування ТОВ «ЗТМК».

Кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем особами ТОВ «ЗТМК», що призвело до розтрати грошових коштів в особливо великих розмірах, зареєстровано у вересні 2015 року й передано до НАБУ за підслідністю у червні 2016 року.

23 вересня 2016 року в рамках цього провадження затримано директора ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу. 24 вересня зазначеній особі суд обрав запобіжний захід у вигляд тримання під вартою з альтернативою внесення застави. Детективи НАБУ та прокурори САП просили суд про визначення застави у розмірі, співставному заподіяній шкоді, на рівні 500 млн грн. Проте суд визначив розмір застави в 5 млн грн. 26 вересня за підозрюваного внесли заставу. Спеціалізована антикорупційна прокуратура подала апеляцію на це рішення суду. «Але 9 листопада 2016 року САП з невідомих причин відкликала її», - уточнювали в НАБУ.

Про кримінальні провадження Генпрокуратури та Нацполіції щодо сумнівних операцій банку "Надра" (у т.ч. про зловживання коштами рефінансування), в яких фігурує, зокрема, його власник Д. Фірташ, див. тут.