Суд на вимогу прокуратури наклав арешт на головний офіс банку "Аркада"

Все про економіку та фінанси

02.03.2021 Голосіївський райсуд м. Києва задовольнив клопотання Київської міської прокуратури та в межах кримінального провадження №12020100000000749 наклав арешт на майнові права (право вимоги) на нерухоме майно - головний офіс банку “Аркада”, який розташований за адресою м. Київ, вул. Ольгинська, 3А (площа - 14102,9 кв. м) і земельну ділянку, площею 0,5283 га за цією ж адресою “із забороною відчуження та розпорядження ним та майновими правами на нього” (цитата).

За версією правоохоронців, мажоритарний акціонер і екс-глава правління банку “Аркада” Костянтин Паливода разом з кількома іншими особами завдав фінустанові майнової шкоди (як управителю фондів фінансуванню будівництва “Патріотика” і “Еврика”) на 50 млн грн через видачу кредиту для ТОВ «ФК «Юг Капітал». Як зазначається, відповідні кошти були перераховані за векселі ТОВ “Фінробінс” на ТОВ “Будметконструкцiї” та за векселі на рахунки ТОВ «Прима Торгпостач» і ТОВ «Інвест Системз». Як зауважується, усі пред’явлені для платежу векселі є простроченими. Правоохоронці пов’язують ТОВ “Будметконструкцiї”, ТОВ «Прима Торгпостач» і ТОВ «Інвест Системз» з К. Паливодою і банком “Аркада”.

Згідно з судовими матеріалами, ліквідатор банку “Аркада” звертався із заявою про визнання його потерпілим у кримінальному провадженні і подавав клопотання про арешт згаданого нерухомого майна як основного активу банку “Аркада”.

У вересні 2020 року К. Паливоді було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а в жовтні апеляційний суд змінив його на цілодобовий домашній арешт.

Як писав Finbalance, 05.03.2021 Печерський райсуд м. Києва відмовився задовольнити позов Фонду гарантування вкладів до банку “Аркада”, ТОВ “Будеволюція”, Олега Неліна і Тараса Бурдейного (в справі №757/37171/20-ц) про визнання недійсними договорів позики та іпотеки, укладання яких призвело до виведення з власності банку “Аркада” його головного офісу (розташований у центрі Києва за адресою вул. Ольгинська, 3-А).

У рамках цієї справи 01.02.2021 суд зняв арешт з головного офісу банку “Аркада” (площею 14,1 тис кв м) та із земельної ділянки під ним (площею 0,53 га), який був накладений судовою ухвалою від 19.08.2020 за клопотанням ФГВФО в рамках забезпечення позову Фонду.

11.01.2021 Печерський райсуд м. Києва також відмовився задовольнити клопотання ліквідатора банку “Аркада” про забезпечення позову до Олега Неліна в справі №757/52482/20-ц й накладення арешту на головний офіс банку “Аркада” й земельну ділянку під ним.

У цьому позові представник ФГВФО просить суд застосувати наслідки нікчемності правочину шляхом скасування реєстрації права власності та припинення визнання права власності на нерухоме майно.

04.03.2021 планувався "англійський" аукціон ФГВФО з продажу майнових прав на головний офіс банку "Аркада" та земельну ділянку під ним. Але відповідні торги на відбулися. У системі "Прозорро.Продажі" уточнювалося, що "в державному реєстрі відсутній запис про право власності банку, тривають судові спори" (цитата). Стартова ціна на лот була 971,1 млн грн (мінімальний крок підвищення ціни - 1%, або 9,71 млн грн; гарантійний внесок - 97,1 млн грн). Цей актив виставлявся на торги вперше.

16.04.2021 планується ще один аукціон ФГВФО з продажу вказаного активу (стартова ціна - 679,8 млн грн).

Нагадаємо, 25.08.2020 правління НБУ вирішило віднести банк "Аркада" до категорії неплатоспроможних, у зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини від мінімального встановленого рівня через втрату банком основного активу – згаданої будівлі головного офісу та земельної ділянки.

Як зазначав регулятор, у 2019 році банк "Аркада" надав цю нерухомість як заставу за кредитом, залученим пов’язаною з банком компанією-забудовником. На момент укладання кредитного договору оціночна вартість будівлі становила понад 620 млн грн (майже 27% від усіх активів банку). Кредитор через несвоєчасне обслуговування боргу забудовником переоформив на себе право власності на цю будівлю. Як зауважував Нацбанк, у зв’язку з цим банк "Аркада" відобразив списання з балансу зазначеного об’єкта нерухомості, й капітал банку впав нижче нормативного рівня та став від’ємний.

"Національний банк, вивчивши матеріали про переоформлення права власності на об’єкт (договір застави, кредитний договір та додатки до нього), звернувся до Національної поліції України із заявою з приводу неправомірних дій посадових осіб банку та проханням зберегти зазначену нерухомість", - йшлося в заяві НБУ.

Олег Нелін значився в держреєстрі речових прав на нерухоме майно як власник будівлі банку “Аркада” та земельної ділянки під ним (право власності зареєстроване в липні 2020 року після зняття арешту, який накладався в рамках кримінального провадження №12020100000000254 щодо можливих зловживань посадовців банку "Аркада" та заволодіння коштами довірителів фонду фінансування будівництва). Також повідомлялося, що Олег Нелін передав вказане нерухоме майно в іпотеку для Тараса Бурдейного.

Цих двох фізосіб пов’язували з Миколою Злочевським - екс-міністром екології часів Януковича, власником газовидобувної компанії Burisma (наразі М. Злочевський - у розшуку).

У судових матеріалах зауважувалося, що за даними ФГВФО, у вересні 2019 року банк “Аркада” передав в іпотеку (для О. Неліна) свій офіс та земельну ділянку під ним як забезпечення боргових зобов’язань ТОВ “Будеволюція” (особа, яка була пов’язана з банком “Аркада”; забудовник ЖК «Патріотика» та «Патріотика на Озерах») за договором позики на 260 млн грн (як зазначається, ринкова вартість офісу - 554,8 млн грн, земельної ділянки - 65,6 млн грн).

За оцінками ФГВФО, банк "Аркада" безоплатно позбавився свого майна на суму понад 600 млн грн, маючи проблеми з ліквідністю.

ФГВФО повідомляв, що затвердив реєстр акцептованих вимог кредиторів банку «Аркада» на загальну суму понад 621 млн грн. Із них 286 млн грн – це сума гарантованого відшкодування. Ще 43 млн грн – кошти фізичних осіб, що перевищують гарантовані 200 тисяч гривень. У сьомій черзі вимоги юридичних осіб на загальну суму 270 млн грн.

18.01.2021 рішенням виконавчої дирекції Фонду було затверджено ліквідаційну масу банку "Аркада", яку незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили в 1,3 млрд грн.

Як зауважував ФГВФО, майже 84% цієї суми – 1,1 млрд грн – вартість нерухомості. Зокрема, на балансі банку перебуває понад 200 га землі для будівництва та ведення сільського господарства у передмісті Києва – м. Буча, м. Бровари та с. Михайлівка-Рубежівка, продаж яких почнеться уже навесні.

"Та все ж основний актив банку – це будівля колишнього головного офісу у центрі Києва на вул. Ольгинській та земельна ділянка під нею. Напередодні визнання банку неплатоспроможним було вчинено спробу незаконного виведення цих активів з балансу банку. І саме від їх повернення залежать перспективи розрахунку із кредиторами банку. Адже оціночна вартість цих активів – понад 770 млн грн, що становить майже 60% вартості усіх активів банку", - зазначав ФГВФО.

7 квітня 2021 року Київська міська держадміністрація повідомила про підписання Меморандуму щодо вирішення питання добудови та передачі квартир інвесторам ЖК «Еврика», «Патріотика» та «Патріотика на озерах».

Як зазначали в КМДА і МВС, серед підписантів - керівники цих відомств, а також СБУ, Мінрегіон, НБУ, ФГВФО, ПАТ "ДТЕК Київські електромережі", Центру захисту киян, ТОВ "Столиця Груп" (Stolitsa Group), представники інвесторів.

«Ми розробили і пропонуємо реальний алгоритм завершення будівництва об’єктів «Аркади». Він викладений у цьому Меморандумі, який ми підписали. Документ разом розробляли всі зацікавлені сторони. Це – наша «дорожня карта», реалізація якої дозволить людям нарешті отримати своє житло», – казав мер Києва Віталій Кличко

«Всім відомо, що керівництво банку ошукало інвесторів. І ошукало місто. Бо не виконало взятих на себе зобов’язань. Забудовник зібрав з інвесторів загалом понад 13 млрд грн, а люди своїх квартир так і не отримали. Отже, згідно Меморандуму, добудовувати комплекси «Еврика», «Патріотика» та «Патріотика на озерах» буде ТОВ «Столиця Груп», – повідомив В. Кличко.

Згідно з Меморандумои, фінансуватися добудова буде за рахунок надходжень від дебіторської заборгованості фондів фінансування будівництва групи компаній «Аркада», коштів, які є на рахунках «Аркади», а також – за рахунок продажу нереалізованих квартир та нежитлових приміщень комплексів і за рахунок фінансування інвесторів, які купували нерухомість у розстрочку і не встигли ще виплатити повну вартість житла. Планується, що фінансування відбудеться і за кошти, що вдасться залучити з держбюджету, за рахунок державного фінансування, кредитів, у тому числі, під державні гарантії.

Контролюватиме виконання цього Меморандуму «Дирекція з питань добудови ЖК», що вже створена.

У листопаді 2020 року Госпсуд м. Києва змінив управителя Фонду фінансування будівництва ЖК «Патріотика» з банку «Аркада» на нового управителя – ТОВ «Фінансова компанія «Гарант Капітал», яке пов’язували з Вадимом Столаром. За інформацією об’єднання інвесторів ЖК "Еврика", "Патріотика" та "Патріотика на озерах", також суд змінив управителя ФФБ “Еврика” на ТОВ «ФК «Гарант Капітал».

На минулому тижні директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут повідомила, що Фонд уже передав новому управителю понад 90% всіх справ і документів ФФБ "Еврика" і "Патріотика», що дозволить новому управителю завершити усі роботи. Решту документів планується передати упродовж найближчого місяця.

"Що стосується безпосередньо вкладників банку "Аркада", то 70% гарантованої суми вже їм виплачено. Та що ще вкрай важливо – для позичальників "Аркади", які брали кредити під це будівництво, Фонд гарантування запропонував програму реструктуризації, щоб суттєво зменшити для цих людей фінансове навантаження і за відсотками, і за строком погашення. І на сьогодні вже 50% портфелю кредитів фізичних осіб реструктуризовані. А ті, хто ще не звернувся по реструктуризацію, можуть це зробити. У випадку з «Аркадою» об’єднались зусилля центральної, місцевої влади, багатьох відомств, і це дає надію на те, що люди отримають своє житло і їхні гроші не будуть втрачені", – наголосила С. Рекрут.