Суд: компанії Пінчука мають погасити 1,3 млрд грн боргу перед "Альфа-банком"

Все про економіку та фінанси

31 травня та 06 червня Господарський суд Дніпропетровської області задовольнив два позови «Альфа-банку» щодо стягнення 1,2 млрд грн. з ПАТ «Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод» (позичальник) та двох його поручителів – ТОВ «Інтерпайп Ніко Тьюб» і ТОВ «Інтерпайп Україна» - за договором про відкриття кредитної лінії №16-МВ/12 від 30.03.2012 (кінцевий бенефіціар трьох компаній – Віктор Пінчук).

Альфа-банк також подавав заяви про вжиття заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові кошти відповідачів в межах суми заявлених позовних вимог. Проте суд відмовив у задоволенні відповідних клопотань.

Крім того, цей же суд 07 червня задовольнив позов «Альфа-банку» до ТОВ «Інтерпайп Україна» (позичальник) і ПАТ «Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод» (поручитель) щодо солідарного стягнення 123 млн грн. заборгованості за договором про відкриття кредитної лінії № 154-МВ/13 від 20.12.2013.

У цьому випадку суд теж відмовив позивачу в задоволенні заяви щодо забезпечення позову (щоправда, у цьому випадку йшлося не про грошові кошти, а нерухоме майно, причому – все нерухоме майно боржників).

Довідково:

За даними компанії "Інтерпайп" (кінцевий бенефіціар - В. Пінчук), за підсумками 2015 року обсяги її виробництва (реалізації) трубної і колісної продукції знизилися на 29% щодо 2014 року і склали 600 тис. т. Трубної продукції було реалізовано 507 тис. т., колісної - 93 тис. т. Частка експорту склала 80%.

Структура продажів трубної продукції в 2015 році істотно змінилася в порівнянні з 2014 роком. Основними ринками стали європейський (22%), близькосхідний (17%), ринок СНД (20%) і України (21%). Традиційний в минулому ринок РФ спожив лише 10% вироблених труб (в 2014 - 27%), американський - 10% (в 2014 - 15%). Як зазначали в компанії, зниження обсягів реалізації трубної продукції відбулося під впливом негативних зовнішніх чинників: різкого падіння продажів труб на ринку РФ; скорочення попиту на трубну продукцію в США внаслідок низьких цін на нафту і зменшення видобутку нафти; дефіциту металобрухту на внутрішньому ринку України.

У колісному бізнесі практично вдвічі зросла частка європейських поставок, яка склала за підсумками 2015 року 31% (2014 року - 18%). Розпочаті в позаторік поставки на ринок США склали 8% в структурі продажів коліс. Російський ринок втратив своє домінувальне становище, хоча й залишився істотним з часткою 35% (2014 року - 48%). Український ринок спожив 17% вироблених коліс (в 2014 - 27%). На продажі колісної продукції поряд з дефіцитом металобрухту негативний вплив мала фактична зупинка вагонобудівній галузі України, а також відсутність коштів на модернізацію вагонного парку в «Укрзалізниці», констатували в компанії.

Наприкінці жовтня агентство Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) "Інтерпайп" на рівні "RD" (обмежений дефолт), який був знижений до вказаного рівня після допущеного дефолту по платежах. Як зазначали в агентстві, процентні виплати за боргом більше не здійснюються. Компанія продовжує переговори з групою кредиторів про реструктуризацію боргів. Згідно з графіком переговорів, Interpipe Limited мала зробити офіційну пропозицію банкам і власникам облігацій до кінця 2015 року. Фахівці Fitch очікували, що виручка Interpipe Limited за підсумками 2015 року складе 700-800 млн. дол, а EBITDA - 60-75 млн дол. «Інтерпайп» допустив дефолт, зокрема, по євробондам обсягом випуску 200 млн дол. та з погашенням у лютому 2017 року.

У січні поточного року повідомлялося, що Віктор Пінчук з одного боку та Ігор Коломойський з Геннадієм Боголюбовим з іншого домовилися про врегулювання ділової суперечки без розгляду її у Високому суді Лондона. За даними джерел "Української правди", Коломойський погодився виплатити Пінчуку 500 мільйонів доларів у розстрочку.

Пінчук звинувачував Коломойського та Боголюбова в порушенні контракту під час приватизації Криворізького залізорудного комбінату і, за даними BBC, вимагав відшкодування у розмірі двох мільярдів фунтів збитків та 90 млн фунтів його первинних інвестицій у підприємство.

У жовтні 2015 року також стало відомо, що Коломойський і Пінчук уклали мирову угоду у рамках ще одного свого спору – щодо феросплавного бізнесу. За неофіційними даним, Коломойський та Боголюбов мають виплатити Пінчуку чи то 500 млн дол., чи то 250 млн дол.

Про фінансовий стан банку «Кредит Дніпро» (потребу докапіталізації, порушення нормативів НБУ тощо), який теж підконтрольний В. Пінчуку, читайте тут.

Про фінансовий стан «Альфа-банку» (у т.ч. потребу докапіталізації) див. тут.