Суд: екс-заступник глави НБУ до червня були носити електронний браслет

Все про економіку та фінанси

04 квітня Печерський райсуд м. Києва своїми ухвалами (1, 2) задовольнив клопотання Головної військової прокуратури ГПУ та в рамках кримінального провадження №42016000000003376 продовжив до 04.06.2017 строк дії обов`язків, покладених у зв`язку з застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави до підозрюваного екс-заступника глави НБУ Олексія Ткаченка (на фото) та екс-директора Гендепартаменту банківського нагляду НБУ Романа Яковлєва. Суд зобов’язав підозрюваних

- прибувати до слідчого із встановленою ним періодичністю;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон;
- носити електронний засіб контролю.

Генпрокуратура підозрює вказаних осіб у тому, що вони були учасниками злочинної організації Сергія Курченка, яка заволоділа коштами НБУ в розмірі 787,4 млн грн, які надавалися як рефінансування для Реал Банку. Головний військовий прокурор Анатолій Матіос уточнював, що О. Ткаченко та Р. Яковлєв ввели в оману наглядову раду НБУ, оскільки запевняли, що заставного майна Реал Банку достатньо для покриття його боргових зобов’язаних перед НБУ. За словами А. Матіоса, тоді як реальна вартість забезпечення стабкредиту була «200 з гаком мільйонів», «вони спільно з іншими людьми дописали, що заставного майна є мільярд триста».

Згідно з судовими матеріалами, стабкредит НБУ для Реал Банку був використаний таким чином: 208,5 млн грн готівкою зняла фізособа, а за рахунок решти 591,5 млн грн були придбані та перераховані за межі України 73 млн дол.

У липні Голосіївський райсуд м. Києва обрав для О. Ткаченка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 10.09.2016 із визначенням застави у розмірі 20 млн грн, а для Р. Яковлєва – 10 млн грн. У серпні Апеляційний суд м. Києва зменшив суму застави відповідно до 3 млн грн і 1,5 млн грн. Тоді ж цю суму було внесено, і екс-високопосадовці НБУ були звільнені з-під варти, а суди ще кілька разів продовжували дію обов’язків підозрюваних.

У грудні вказаним особам було повідомлено про зміну раніше оголошеної підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених такими статтями Кримінального кодексу:

- ч. 1 ст. 255 (Створення злочинної організації);
- ч. 4 ст. 28 (Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією);
- ч. 5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

У лютому Даницький райсуд м. Києва виніс вирок для екс-працівниці «Реал Банку» у вигляді 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. За версією слідства, ця особа була причетна до заволодіння 787,39 млн грн, які НБУ виділяв для «Реал Банку», а також 5,9 млрд грн, які були виведені з «Реал Банку».

За даними Фонду гарантування, на 01.04.2017 вкладники Реал Банку в межах гарантійної суми отримали компенсації на 523,5 млн грн (96,6% запланованих виплат). 

Контекст

Як повідомлялося, Курченку інкримінується створення та забезпечення діяльності злочинної організації, що була спрямована на заволодіння майно державних компаній:

заволодіння скрапленим газом на 2,2 млрд грн, які видобули "Укргазвидобування" і "Укpнaфта";

- заволодіння коштами "Брокбізнесбанку" на суму 836,9 млн грн при протиправному наданні фінустановою кредитів для Реал Банку та незаконному розміщенні коштів на коррахунку в Реал Банку;

заволодіння коштами Брокбізнесбанку на 1,44 млрд грн при видачі кредитів підконтрольним Курченку підприємствам;

заволодіння коштами Укргазбанку на 499,84 млн грн. при укладенні удаваних договорів купівлі-продажу облігацій Державної іпотечної установи з Укргазбанком;

заволодіння коштами ПАТ «Аграрний фонд» на суму 2,07 млрд грн при укладенні "Брокбізнесбанком" удаваних договорів купівлі-продажу облігацій внутрішньої держпозики та договорів прямого РЕПО з НБУ (про затягування в цьому контексті справи екс-першого заступника глави Бориса Приходька НБУ див. тут, про причетність до відповідних сумнівних операції групи ICU, співвласницею якої до призначення главою НБУ була В. Гонтарева див. тут).

Про придбачення Курченком Брокбізнесбанку за рахунок кредитів, отриманих у цій же фінустанові, читайте тут і тут.