Суд дав для WOG 8-річну розстрочку на виплату 500 млн грн боргу перед банком "Форум"

Все про економіку та фінанси

24 жовтня Господарський суд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ «Вест Ойл Груп» (входить у групу «Континіум») до ліквідатора банку «Форум» про визнання договору поруки припиненим.

Згідно з судовими матеріалами, 29.03.2013 між банком «Форум» і ТОВ «Золотий екватор» був укладений кредитний договір № 1-0020/13/30-KL, відповідно до якого позичальнику відкрито невідновлювальну кредитну лінію з встановленим кредитним лімітом 50,3 млн дол та з кінцевим терміном повернення кредиту не пізніше 31.12.2019 року (з урахуванням змін і доповнень внесених додатковим договором №1 від 23.05.2013).

Згідно з пунктами 7.1.1. та 7.2.1. кредитного договору, у випадку невиконання боржником своїх платіжних обов`язків, банк має право вимагати дострокового погашення заборгованості за кредитом, сплати процентів та/або комісій, можливої неустойки (штрафу, пені) відшкодування збитків тощо.

Як забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором між банком «Форум» як кредитором і ТОВ «Вест Ойл Груп» як поручителем був укладений договір поруки № 1-0099/13/38-Р, відповідно до умов пункту 1.1 якого поручитель поручився перед кредитором за належне та своєчасне виконання ТОВ «Золотий екватор» у повному обсязі зобов`язань за кредитним договором №1-0020/13/30-КL від 29.03.2013 року, включаючи всі дійсні та/або можливі зміни та/або доповнення, внесені та/або такі, що можуть бути внесені у майбутньому, а саме повернення суми кредиту, сплати процентів за користування кредитом, комісій, а також можливої неустойки (пені, штрафу) у розмірі та у випадках, передбачених кредитним договором.

Строк поруки договором поруки та додатковим договором № 1 до нього не встановлений. «З банківських виписок, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що боржник сплачував по кредиту з порушеннями його умов, останній платіж по кредиту - 28.01.2014 року на суму 296 417,71 доларів США», - констатується в судових матеріалах.

Додамо, що Рівненський апеляційний господарський суд розглядає апеляційну скаргу ліквідатора банку «Форум» на ухвалу Госпсуду Рівненської області від 20.09.2016, якою було задоволено заяву ТОВ "Золотий Екватор" про 8-річну розстрочку на виконання рішення суду від 06.10.2015 щодо повернення боргу на 502,6 млн грн шляхом щомісячної сплати боржником заборгованості.

«Суд вбачає, що фінансовий стан боржника тяжкий і одночасне стягнення усієї суми боргу призведе до повної зупинки господарської діяльності боржника. <…> Прострочення [виплати боргу] виникло через складну ситуацію в країні, зокрема інфляційні процеси, нестабільну внутрішню ситуацію на східних кордонах країни, суд вбачає, що фінансовий стан боржника складний через кризу в країні, яка призвела до різкого знецінення національної валюти по відношенню до курсу долара США в 2014 році, водночас боржник здійснює усі можливі заходи для погашення заборгованості, що стверджується вже зробленими проплатами [в розмірі 12,68 млн грн, - ред.]», - йшлося в ухвалі Госпсуду Рівненської області від 20.09.2016.

Нагадаємо, у вересні Фонд гарантування повідомляв, що повторно виставив на продаж права вимоги за кредитами юридичним особам, виданими банком «Форум», заборгованість за якими на початок травня перевищувала 1 млрд грн. Як зазначалося, позичальники ведуть активну господарську діяльність і у стані ліквідації не перебувають. Кредитні договори було укладено у 2013 році. Забезпеченням за ними виступають нежитлові приміщення в Києві загальною площею більше 10 тис. кв. м. та 32 АЗС на території України, більшість яких зосереджено в західній частині країни [йшлося про АЗС мережі WOG, - ред.]. Початкова ціна лоту складала 849 млн грн. Як констатувалося, це був найдорожчий лот, який виставлений на продаж Фондом гарантування.

Перед цим прес-служба мережі АЗС WOG, коментуючи перше оголошення Фонду гарантування, заявляла, що банк “Форум” в минулому видав кредит на купівлю та/або будівництво 32 АЗК WOG, а кредитний портфель мережі вбанку “Форум” «є системно структурованим з чітким графіком погашення майже до 2020 року». «Враховуючи викладене, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не виставляв на продаж 32 АЗК WOG. Ці АЗК були, є, і ми впевнені, будуть власністю компанії WOG. Водночас, Фонд виставив на продаж право стягнення кредиторської заборгованості по кредиту, що є стандартною діловою практикою у подібних випадках. Окремо наголошуємо, що компанія WOG буде вживати всіх необхідних та достатніх заходів та дій задля забезпечення збереження активів і не допущення недобросовісних дій та зазіхань збоку третіх осіб», - йшлося в повідомленні мережі АЗС.

За даними Фонду гарантування, на 01 жовтня вкладникам банку "Форум" у межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 2,85 млрд грн (97,5% запланованих виплат).

Про фінансовий стан «Банку інвестицій та заощаджень», який, як і мережу WOG, контролює група «Континіум», читайте тут.